„Pasitvirtina skaičiavimai: bus, turbūt, labai trumpa, bet Bobų vasara. Ji prasidės spalio 6 dieną, ketvirtadienį, dieną sušils iki 15-19 laipsnių. Nuo Azorų anticiklono gūbrys nutįs į Europą, tad šilumos į Lietuvą atkeliaus, orai bus sausesni ir ketvirtadienį, ir penktadienį, šeštadienį“, – savaitės pradžioje sakė jis.
Versijų – net kelios
Bobų vasaros (šiltojo sezono rudens metu) pradžia nuo seno laikyta rugsėjo 21-oji. Anot meteorologų, rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje į Lietuvą užklysta anticiklonas iš pietų, atnešdamas savaitę ar dvi saulėtų ir šiltų orų. Oras sušyla iki 20 laipsnių ir net daugiau. Tiesa, tokia Bobų vasara būna ne kasmet, tik kas keleri metai.
Terminas „Bobų vasara“ populiarus tik Lietuvoje ir Rusijoje. Latviai šiltą rudens periodą vadina „atvasara“ (sugrįžtanti vasara), Čekijoje šis laikas vadinamas voratinklių vasara, Bulgarijoje ir Serbijoje – čigonų vasara, Italijoje, Prancūzijoje, Pirėnuose – šv. Martino vasara; Šiaurės Amerikoje – indėnų vasara.
Kodėl tas rudens atšilimas būtent taip pavadintas? Klimatologai tikina, kad pavadinimo nereikia sieti su kažkokia neigiama „bobų“ termino įtaka. „Anksčiau tai buvo garbingas moterų pavadinimas, tai reiškė išmintingą senyvo amžiaus moterį, kuri jau buvo vadinama boba. Dar viena versija, kad toks pavadinimas duotas pagerbiant pribuvėjas, kurios padėdavo ateiti į pasaulį vaikams, ir jų pagerbimo diena yra rugsėjo 21-oji. „Maždaug tuo laiku dažniausiai susidaro šiltas laikotarpis, pavadinimas gali būti kilęs iš ten”, – aiškina profesorius Arūnas Bukantis.
Trečia versija – pavadinimo sąsajos su bulviakasiu, mat bulves dažniausiai rinkdavo ir kasdavo moterys, tai irgi reiškė jų sezoną: kai geras oras, tai sėkmingas bulviakasis. Dar vienas paaiškinimas yra toks, kad liaudis didelius storus vorus nuo seno vadino bobais. Spėjama, kad tokį pavadinimą galėjo lemti ir keli šie persipynę paaiškinimai.
Labai šaltas rugsėjis
Šis reiškinys nėra susijęs tik su aukštesnės oro temperatūros grįžimu – svarbus rodiklis yra tam tikra atmosferos cirkuliacija. Virš Azorų salų, esančių Atlanto vandenyne, apie 1500 km į vakarus nuo Portugalijos, įprastai yra anticikloninė (aukšto atmosferos slėgio) sritis. Kai rudenį šio anticiklono šiaurinis gūbrys nusitęsia tiek, kad pasiektų didžiąją Europos dalį, o tuo pačiu ir Lietuvą, iš pietų plūsteli šiltesnis oras ir po rudeninės darganos vėl pasitaiko proga pasimėgauti giedrais ir ramiais orais.
Daugelyje užsienio šalių Bobų vasara laikomas bet koks ramių, saulėtų ir šiltų orų laikotarpis atėjęs rudenį iš karto po pirmųjų stiprių šalnų arba vėsių ir darganotų orų laikotarpio.
Pagal daugiamečius rodiklius išskirti, kada dažniausiai pasitaiko Bobų vasara, nėra lengva, nes skirtingais metais orų sąlygos būna nevienodos. Įprastai ji ateina po atvėsimo ir pirmųjų rudens šalnų. Tačiau atskirais metais būna ne tuo pačiu metu, gali trukti 1–2 dienas ar net 2–3 savaites, gali būti ir ne kiekvienais metais. Remiantis 1991–2020 m. duomenimis, dažniausiai Bobų vasara Lietuvoje pasitaiko rugsėjo 18 – spalio 10 d., o didžiausia tokio reiškinio tikimybė – rugsėjo trečiąjį dešimtadienį.
Orų ekspertai teigia, kad šių metų rugsėjis buvo šalčiausias šiame amžiuje, ir po rekordiškai karšto rugpjūčio įšokom į labai šaltą rugsėjį. Jokio pereinamojo laikotarpio net nebuvo. Tai jau antras iš eilės labai šaltas rugsėjis, pernai irgi buvo šalta, tačiau buvo pasitaikę šiltų dienų. Šiemet rugsėjį dienų su +20 laipsnių beveik nebuvo. Šiemet vidutinė rugsėjo temperatūra siekė tik 10,3 laipsnio arba net 2,3 laipsnio mažiau nei 1991–2020 m. vidurkis. Paskutinį kartą šalčiau buvo tik 2000 metais. O 10,3 laipsnių skaičius beveik atitinka ypač šilto 2020 metų spalio vidutinę oro temperatūrą. Be to, 2020 metų rugsėjis buvo vienas šilčiausių istorijoje.
Taip pat primenama, jog šiemet sausis ir vasaris buvo labai šilti, kovas truputį šiltesnis už normą, balandis ir gegužė – šalti, birželis – šiltas, liepa – truputį vėsesnė už normą, rugpjūtis – labai karštas ir štai rugsėjis – labai šaltas. Prognozuojama, jog spalis turėtų būti truputį šiltesnis už normą.
Rašyti atsakymą