Kurortinių teritorijų klausimas grūdamas į stalčių

kurortine teritorija ventes ragasKintų miestelio ir Ventės gyvenvietės gyventojai nekantrauja kuo greičiau įgauti kurortinės teritorijos statusą. Šių kaimų bendruomeninės organizacijos jau pateikė rajono Tarybai oficialius prašymus suteikti jų gyvenvietėms tokį statusą.

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotojui – vyriausiajam architektui Edmundui Benečiui pateikus sprendimo projektą svarstyti Teritorijų ir kaimo reikalų komitetui, tokio pat statuso paprašė ir Rusnės bendruomeninės organizacijos „Rusnės sala“ nariai, o rajono Tarybos narys Edvardas Vitkauskas neabejoja, kad kurortinės teritorijos statusas būtinas ir Šilutei.

Diskusijos rajono Tarybos komitetuose šias svajones grūda į stalčių: raginama pirma labiau susitvarkyti, daugiau viešumo ir laukti turtingesnių laikų.

Teritorijų ir kaimo reikalų komitetas – už

Pirmasis komitetas, kuris gavo svarstyti sprendimo projektą „Dėl kurortinės teritorijos statuso Šilutės rajono gyvenamosioms vietovėms suteikimo“, buvo Teritorijų ir kaimo reikalų komitetas.

Šiam komitetui vadovaujantis Darijus Pundžius ir kiti komiteto nariai – Genovaitė Kimbrienė, Birutė Kleinaitė, Antanas Kubaitis, Vytautas Laurinaitis ir Jonas Purlys – neįžvelgė jokių problemų, kad Kintams ir Ventei būtų suteiktas prašomas statusas.

Komiteto pirmininko D.Pundžiaus iniciatyva, sprendimo projekto autorius E.Benetis paragintas į galimų kurortinių teritorijų sąrašą įrašyti ir Rusnę. Mat komiteto nariai buvo girdėję apie rusniškių pageidavimus ir diskusijas dėl tokio statuso.

O komiteto narys J.Purlys išdėstė Liberalų sąjūdžio poziciją, kad šią iniciatyvą sklandžiau būtų galima įgyvendinti, jei kurortinės teritorijos statusas būtų suteiktas ir Šilutės miestui.

Taigi kitiems rajono Tarybos komitetams E.Benetis jau pristatinėjo sprendimo projektą su politikų pageidautais papildymais.

Nėra ekonominių skaičiavimų

Plačiausia diskusija, ar verta siekti minėtų vietovių kurortinių teritorijų statuso, kilo Ekonomikos ir finansų komitete. Šiame komitete idėją, kad reikia tokio statuso gynė sprendimo projekto autorius E.Benetis ir rajono liberalsąjūdiečių lyderis E.Vitkauskas.

Jo manymu, šio statuso privalumas būtų tai, kad kurortinių gyvenviečių žmonės turėtų aiškią perspektyvą dėl ūkinės veiklos plėtros. Kurortinių teritorijų gyventojams ir Savivaldybės administracijai lengviau atsivertų valstybės ir ES finansinės paramos fondai investiciniams, infrastruktūros plėtros projektams finansuoti.

Tarybos narys liberalcentristas Steponas Kazlauskas domėjosi, ar kas nors skaičiavo, kiek Savivaldybei kainuotų tokio statuso įgyvendinimas. Savivaldybė turės rengti specialųjį teritorijų planavimo dokumentą – Kintų ir Rusnės miestelių, Ventės gyvenamosios vietovės turizmo ir rekreacijos schemą ir planą (projektą), taip pat turės parengti Kintų, Rusnės miestelių, Ventės gyvenamosios vietovės ribų planus. Dokumentų paruošimas kainuotų nemažai ir vargu, ar greitai duotų naudos ir atsipirktų.

E.Benetis patvirtino, kad jokių ekonominių skaičiavimų Architektūros ir urbanistikos skyrius neatliko. Pirmiausia laukiamas rajono Tarybos sprendimas ir tik po to bus planuojamas būtinų dokumentų rengimas ir išlaidos.

Būtų daugiau saugumo ir ūkinės veiklos ribojimų

E.Benetis minėjo, kad yra numatyta, kokios gamtinės sąlygos turi būti vietovėje, kuri pretenduoja tapti kurortine. Mūsų vietovės, kurios gali tapti kurortinėmis, iš tų sąlygų turi tik vieną – rekreacinę aplinką. Jokių mineralinių vandenų, gydomųjų purvų, durpių ar kitokių gamtos dovanų neturime.

Kurortinių teritorijų gyvenvietėse reikės daugiau saugumo. Jose privalės būti policijos bei ugniagesių – gelbėtojų postai, sveikatos priežiūros punktai. Ne visose minėtose vietovėse tie punktai yra.

S.Kazlauskas mano, kad įsteigus pageidaujamus kurortinės teritorijos statusus greitai niekas nepasikeis, o rajono biudžeto išlaidos bus nemenkos.

Socialdemokratas Algirdas Balčytis teigė, kad Kintai ir Rusnė yra ne tik turizmo, bet ir žemdirbystės kraštai. Ar kurortinės teritorijos statusas neatneš apribojimų žemdirbiams, gyvulių augintojams? Juk visi pamena, kaip Neringoje buvo išlydėta paskutinė karvė ir neleidžiama auginti jokių gyvulių.

Pasak E.Benečio, kurortinės teritorijos aprašuose yra apribojimų žemdirbiams bei gyvulių augintojams. Tačiau jis priminė, kad panašius apribojimus žemdirbiai minėtose teritorijose jau turi, nes jie ūkininkauja Nemuno deltos regioninio parko teritorijoje. Dėl galvijų skaičiaus ir jų tvartų aplinkos tvarkymo žemdirbiams gali būti daugiau apribojimų, tačiau juos reguliuos rajono Taryba savo sprendimais.

Tegu susitvarko kiemus

Neseniai iš pareigų atstatydintas buvęs rajono meras Virgilijus Pozingis sakė, kad skubotai įvedus kurortinės teritorijos statusą gali būti sukompromituota visa idėja. Jo nuomone, žmonės gyvenvietėse turėtų pirmiausia susitvarkyti aplinką taip, kad bent iš dalies ji būtų panaši į norimą statusą.

Jo nuomone, dabar tik Ventės gyvenvietės aplinka yra panaši į tokią, kuri pasiruošusi kurortinei teritorijai.

Kai kurie politikai mano, kad labiausiai tapti kurortine teritorija nepasiruošusi Rusnė, nes daug netvarkos miestelio gyventojų sodybose ir miestelio infrastruktūroje.

Siūlyta pirmiau atlikti gyventojų socialines apklausas dėl kurortinio statuso. Gali atsitikti taip, kad to statuso pageidauja tik kelios kaimo turizmo verslą plėtojančios šeimos.

Du komitetai nepritarė

Ekonomikos ir finansų komitetui pirmininkaujantis konservatorius Šarūnas Laužikas siūlė artimiausiame Tarybos posėdyje nesvarstyti klausimo dėl kurortinės teritorijos steigimo. Jo siūlymui politikai pritarė.

Socialinių reikalų komiteto nariai taip pat nusprendė šio klausimo nesvarstyti Tarybos posėdyje. Politiko Algirdo Gečo nuomone, kintiškiai skuba tokį statusą įgauti tik tam, kad turėtų daugiau argumentų savo kovoje su naftos verslove.

Vladas Kainovaitis įsitikinęs, kad pirmiausia visiems minėtų teritorijų gyventojams turi būti išaiškinta, kokių teigiamų ir neigiamų pasekmių jie sulauks suteikus kurortinės teritorijos statusą. Labiausiai įvairių apribojimų nuskriausti gali likti ūkininkai.

Rajono Tarybą šis klausimas turėtų pasiekti, tačiau akivaizdu, kad didžioji dauguma valdančiosios koalicijos ir opozicijos politikų nelinkę skubėti.