Kuršių mariose – ledonešio ženklai

marios2Tik pora dienų ir naktų savaitės vidury buvo su lietumi ir šiluma, o Kuršių marių ledo masyvas skersai išilgai jau žioji atsivėrusiais ir vis didėjančiais plyšiais.

Nuo praėjusio trečiadienio properšos plečiasi, ir jokios vilties, kad ledo keliais vėl pajudėtų rogių karavanai. Jiems saugus kelias šiųmetį gruodį buvo vos keletą dienų.

Netgi su vaikiškom rogutėm šiandien, sekmadienį, į Ventės ragą pasivaikščioti atvykusieji nedrįso savo mažylių ledo laukais su vėjeliu paskraidinti. Nes ledo priešalas išilgai krantinių sueižėjęs, atšokęs nuo priekrantės akmenų ir žvirgždo sąnašų, pokši patamsėjusiose įdubose nuo spaudimo, kurį atplukdo Atmata.

Hidrometeorologai jau vakar prognozavo, kad Kuršių marių ledo priešalą pakilusio Nemuno deltos vandens spaudimas sulaužys gruodžio 31-ąją arba sausio 1-ąją.

O jis lūžta  jau anksčiau, nes pamario kraštą dengęs 20-30 cm storio sniego apklotas nuo trečiadienio, prasidėjus atlydžiui, taip smarkiai nuo šilumos tirpo, jog garmėte garmėjo į upes.
Ledo šarvai jose tapo išvagoti išgraužų, ir vagose tuoj pat atsivėrė  dideli atviro vandens plotai.

marios1marios3marios4

Visų Nemuno žemupio upių vandens lygiai nuo trečiadienio smarkiai kilo, nes baseinus pildė ne tik sniego tirpsmas, bet ir lietūs. Kai kur – itin gausūs.

Nuo gruodžio 26-osios iki 30-osios Šyšos ir Tenenio upės lygiai pakilo pusantro metro, Minija ties Lankupiais – du, o ties Priekule – net tris metrus.

Leitė, dešinysis Nemuno intakas, jau trečią kartą nuo šiųmečio rudens pasiekė stichinę ribą, išsiliejo iš krantų ir vėl užliejo vieškelių atkarpas į Paleičius bei Tatamiškį.

Kuršių marios, per keturias paras priėmusios didelius poplūdžio vandenų srautus, nuo Atmatos žiočių išilgai  jų tėkmės jau artina ledonešio ženklus. Sulaužytų ledo lyčių sąvartos jau sugrūstos už kelių šimtų metrų nuo Ventės rago molo pabaigos, marių vidury. Tos baltos ledo luitų piramidės žymi šioje vietoje pusiau skeliamą ledo masyvą.

Reikia tik didesnės vėtros, šilumos, ir pokšėdami luš ištisi ledo laukai , atsiremiantys į Kuršių neriją. Naujųjų naktis, atrodo, bus kaip tik tokia. Būtent rytojui, gruodžio 31-ajai, prognozuojami krituliai, lijundra,o  pietų ir pietvakarių vėjas gūsiuose sieks 15-17 metrų per sekundę. Sausio 1-ąją prognozuojamas dar didesnis vėjo stiprėjimas, kuris gūsiuose sieks iki 15-20 metrų.

„Tad gal teks ilgam atsisveikinti su žiemišku vaizdu Kuršių mariose, gal ledo atsargas gamta sudoros, o naują sustingdyti speigų jau nebebus? – spėlioja Ventės rage sutikti poilsiautojai.
marios5marios6
Meteorologų duomenimis, sausio mėnesio vidutinė oro temperatūra numatoma 4 laipsniais aukštesnė negu vidutinė daugiametė (ji yra -5,0 °C), o mėnesio kritulių kiekis prognozuojamas truputį didesnis už vidutinį daugiametį (jis – 40,2 mm). Žiemos vidutinė temperatūra numatoma 2° aukštesnė už vidutinę daugiametę (ji-3,9 °C), sezono kritulių kiekis prognozuojamas truputį didesnis už vidutinį daugiametį (jis – 121,9 mm).

Kritulių gausa didins potvynio riziką. Keliai pamary vietomis apledėję, o  apsemtų atkarpų daugėja.