Kuršių nerijoje išgelbėtas skėtsakalio jauniklis

pauksciuksMokytis skraidyti pradėjęs ir Neringoje esančios elektros linijos atramoje kranklio suneštame lizde į tinklą įstrigęs skėtsakalių jauniklis šiandien buvo sėkmingai išgelbėtas, laiku atskubėjus ornitologams ir elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ specialistams. Neseniai išsiperėjęs paukštis iš atramos buvo vaduojamas pasitelkus specialią įrangą – autobokštą, kuriuo pasikėlę elektrikai išgelbėjo skėtsakalį.

paukstisLizde besiblaškantį skėtsakalio jauniklį pamatė Kuršių nerijoje poilsiaujantis gamtininkas S. Paltanavičius. Aplinkosaugininkas sako, jau anksčiau pastebėjęs, kad per visą Kuršių neriją nutiestą elektros liniją pamėgo paukščiai – jie vis dažniau krauna lizdus ant stulpų ir laidų. Gamtininko akį patraukė reto paukščio – skėtsakalio – lizde niekaip negalintis pakilti jauniklis.

„Paukščio koja buvo pririšta, į kažką įsivėlusi. Pabaidytas jis krito iš lizdo, pakibo, kankinosi“, – pasakoja S. Paltanavičius.

Gamtininko pakviesti Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotojai paprašė energetikų pagalbos. Šie atvykę iškėlė iš lizdo į žvejų tinklo valą įsipainiojusį jauną sakaliuką. Gabalą tinklo į lizdą, anot gamtininko, galėjo atsinešti ankstesni jo šeimininkai – krankliai, mėgstantys viską tempti į lizdus.

„Iš ornitologų gavę žinią apie aukštos įtampos linijoje, esančioje tarp Juodkrantės ir Nidos, įstrigusį skėtsakalį, operatyviai sureagavome ir pasitelkę specialistus išskubėjome gelbėti paukščio. Visa operacija užtruko apie vieną valandą“, – sakė „Litgrid“ Klaipėdos grupės vadovas Egidijus Vaičiulis.

Anot Lietuvos ornitologų draugijos nario Sauliaus Karaliaus, skėtsakalis yra viena dažniausiai Lietuvoje sutinkamų sakalų rūšių ir kaip ir visi sakalai – tai saugotinas paukštis. „Šiuo metu skėtsakaliai ruošiasi išskridimui, džiugu, kad su žmonių pagalba jauniklio skraidymo pamokos baigėsi sėkmingai“, – sakė S. Karalius.

Išlaisvintą jauniklį ornitologai sužiedavo – Lietuvoje šie paukščiai saugomi. Tačiau paleistas į laisvę mažasis sakalėlis kurį laiką nesuvokė, kad jau gali skraidyti. Pakilo tik paragintas žmonių.

Pasak gamtą gerai pažįstančio S. Paltanavičiaus, likęs lizde jauniklis būtų miręs iš bado, nes sėktsakaliai – vieni iš nedaugelio Lietuvoje perinčių sakalų – jau rengiasi skristi žiemoti į Afriką. Dabar kartu su tėvais galės skristi ir išvaduotasis jauniklis.