Kvartalinė daugiabučių renovacija Lietuvoje – jau čia pat

Spaudos konferencijaMūsų šalis jau ruošiasi kvartalinei daugiabučių renovacijai, kai bus atnaujinti nebe pavieniai namai, o iš karto visas gyvenamasis rajonas, kompleksiškai sutvarkyta jo teritorija ir modernizuota infrastruktūra. Įgyvendinti pirmuosius tokius projektus padės šioje srityje didelę patirtį sukaupusi Vokietija. Jos renovacijos ekspertai antra diena vieši Lietuvoje ir dalijasi patirtimi.

„Kalbėdamas apie daugiabučių renovaciją, galiu drąsiai sakyti, kad įvyko mažas stebuklas. Niekas netikėjo, kad mums pavyks ją ne tik išjudinti iš mirties taško, bet ir pasiekti tokį pagreitį bei mastą. Dabar laukia dar didesni iššūkiai. Prasideda naujas, sudėtingas etapas – kvartalinė renovacija. Esame dėkingi vokiečiams už pagalbą, kuri mums itin svarbi ir reikalinga“, – sako aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Šiandien ministras dalyvavo kvartalinei renovacijai skirtoje spaudos konferencijoje, kuri buvo surengta ministerijoje. Į žurnalistų klausimus taip pat atsakinėjo viceministrė Daiva Matonienė, Ministro Pirmininko patarėja Jūratė Juozaitienė, Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta, Vokietijos federalinės gamtos apsaugos, statybų ir branduolinės saugos ministerijos atstovė Barbara Crome ir ,,Būsto iniciatyva Rytų Europai“ direktorius Knut‘as Höller‘is.

Vokiečių ekspertai per vakarykštį ir šiandieninį susitikimus su mūsų specialistais, savivaldybių atstovais supažindino su savo šalies daugiabučių namų kvartalų renovacijos praktika. Jie pasidalijo patirtimi, pateikė labai pravarčių rekomendacijų ir patarimų. Šių susitikimų metu buvo pristatyti pirmi bandomieji kvartalinės renovacijos LIetuvoje – Šiauliuose, Utenoje ir Birštone – projektai, kuriuos įgyvendinti padės vokiečių ekspertai. Visi trys atrinkti kvartalai yra skirtingi. Šiauliuose, didmiestyje, atrinktas Draugystės prospekto kvartalas, kuriame yra ne tik gyvenamieji namai, bet ir nemažai viešų erdvių. Utenoje – daugiabučiais namais tankiai apstatytas gyvenamasis rajonas. Birštone, kurorte, – centrinė dalis.

Šių skirtingų projektų patirtis bus naudinga kitoms savivaldybėms ir ja bus pasinaudota rengiant nacionalinę kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Šios programos gaires numatyta parengti dar iki šių metų pabaigos.