Kviečia atsiliepti partizanų artimuosius

Vyksta karas Izraelyje, Ukrainoje. XXI amžiuje kare žūsta žmonės. Rusija užpuolė  nepriklausomą valstybę - Ukrainą, kur  žudomi nekalti žmonės, su žeme lyginami miestai, naikinama šalies infrastruktūra. Šių baisių įvykių sūkuryje  norisi prisiminti Lietuvos istoriją.

Žiupsnelis statistikos. 1944-1950 metais partizanai buvo užpuolę 60 miestelių, kad sunaikintų  tremiamų  į Sibirą gyventojų sąrašus, žemės ūkio produktų pyliavų ir  rinkliavų dokumentus. 1944-1953 metais žuvo 20 093 partizanai. Vien tik per 1945 metus žuvo 9777 partizanai, areštuota 19512 partizanų. Po sovietų kreipimosi dėl legalizavimosi (kvietė partizanus išeiti iš miško, atiduoti ginklus ir palaikyti sovietų valdžią) legalizavosi 39 272 partizanai. Karinės tarnybos sovietų armijoje vengiančių, besislapstančių ir dėl kitų priežasčių partizanų galėjo būti virš 50 tūkstančių. 1944-1953 metais buvo suimti 27 109 partizanai ryšininkai, rėmėjai, jaunimo organizacijų nariai. Kaip matome, skaičiai įspūdingi.

Partizanų aktyvi pokario veikla išlaikė tautos laisvės siekį, mažiau okupantų atvyko gyventi į Lietuvą. Laisvės siekis prasiveržė 1988-1989 m. atgimimo banga. Mes sulaukėme laisvos Lietuvos, atkurta Nepriklausomybė.

Pagaliau 33-čiaisiais laisvos Lietuvos metais Valstybė prisiminė partizanus – kovotojus už laisvę. Skirta pinigų DNR tyrimams, duomenų bazės sudarymui partizanų tapatybėms nustatyti, palaikų paieškai, archeologiniams tyrimams, perlaidojimui ir įamžinimui. Okupantų siekis buvo ištrinti iš tautos atminties partizanus: nėra kapo – nebuvo partizano. Lietuviai visada stengėsi mirusįjį pagerbti, palaidoti pagal krikščioniškus  papročius. O okupantai ir jų talkininkai stribai išniekino partizanų kūnus viešai miestų aikštėse, laikė paromis pamestus ant grindinio, vėliau užkasdavo stribų būstinių kiemuose, žvyro ar smėlio karjeruose, net į šulinius sumesdavo ir kalkėmis užpildavo, kad greičiau kūnai suirtų.

Mūsų rajone dalis partizanų užkasimo vietų yra žinomos, tačiau paieška dar vyksta, kaupiami duomenys.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šilutės filialas prašo atsiliepti  partizanų artimuosius ir gimines dėl DNR tyrimo ir galimų palaikų užkasimo vietų. DNR tyrimui tinka partizanų broliai, seserys ir jų vaikai. Imamas seilių mėginys. Mėginius atvyksta paimti  darbuotojai iš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, suderintu laiku į namus. Informaciją dėl mėginių paėmimo ir galimų partizanų kūnų užkasimo vietų pranešti telefonu Vytautui +370 636 03547 ir Onutei +370 614 03811 arba atvykti į Šilutės filialo būstinę Lietuvininkų g. 17-205 kabinetas  (Šilutės seniūnija), trečiadieniais, nuo 10 iki 14 val. Neleiskime istorijai ir baisumams nukeliauti į užmarštį. Atsiliepkite, kad žinotume, kur  nueiti ir uždegti atminimo ir pagarbos žvakelę.

LPKTS Šilutės filialo pirmininkė Regina TAMOŠAUSKIENĖ, valdybos narys Vytautas ŽIOGAS