„Labas, mama“ atakos grįžo kitu formatu

Nelaimė vaikui ar apgavystė – tokias abejones daugeliui pasėjo Lietuvoje praūžusi SMS ataka. Atžalomis prisistatantys sukčiai tautiečių telefonus pasiekusiose žinutėse prašė išsisaugoti naują telefono numerį, kartodami užsienyje paplitusią pasipelnymo schemą. „Nors atrodė, kad skambučiuose sūnumi ar dukra apsimetantys ir senjorų santaupas pasiglemžiantys telefoniniai sukčiai liko praeityje, jie rado naują kanalą. Nekalta žinutė apie neva pasikeitusį vaiko telefono numerį gali atverti vartus banko sąskaitos tuštinimui ar kitoms machinacijoms. Gavus tokį SMS, pirmiausia reikėtų savo atžalai pasiskambinti senuoju numeriu ir įsitikinus jo gerove, užblokuoti sukčiaus numerį“, – sako „Telia“ ekspertas Darius Povilaitis.

Prašo išsaugoti numerį

Lietuvoje tokios žinutės fiksuojamos pirmą kartą, užsienyje jos jau matytos ir turi pavadinimą „Labas, mama“ ataka. Vien iš Jungtinės Karalystės gyventojų ji šiemet išviliojo pusę milijono svarų sterlingų. Šio sukčiavimo mastai gal dar didesni, nes dalis nukentėjusiųjų nepraneša teisėsaugai.

Žinutėje nusikaltėliai prašo išsisaugoti numerį , o kadangi iškart nereikalaujama atlikti jokių mokėjimų, auka telefono numerį susieja su atžalos vardu. Šis veiksmas pasimiršta, todėl kiekvienas naujas nusikaltėlio SMS pranešimas pradedamas vertinti be įprasto atsargumo, tarsi gautas iš savo vaiko. Ši privilegija aferistui suteikia plačius pasipelnymo klodus.

Praėjus keletui valandų ar dienų, auka gali gauti naują žinutę, kad vaikui nutiko nelaimė ir dėl to reikia pervesti pinigų. Gali būti pasirenkami kasdieniški scenarijai: „sūnus“ ar „dukra“ gali paprašyti paskolinti pinigų nuomai, telefono sąskaitos mokėjimui ar pasiūlyti paaukoti fiktyviam labdaros fondui. Žinute gali būti paprašyta pateikti banko kortelės, asmens kodo ar dokumento duomenis, siekiant juos vėliau panaudoti atakoms.

Pirmiausia – tikrinti

Sulaukus tokio SMS, pirmiausia reikėtų patikrinti informacijos tikrumą. Išmaniojo praradimas ar telefono numerio pakeitimas – įprastos situacijos, todėl jų negalima atmesti, ypač jei su vaikais bendraujama rečiau. Tai išsiaiškinti galima paskambinus senuoju numeriu. Įtarimų turėtų sukelti, kad žinutėje atžala prisistato ne vardu, o sūnumi ar dukra, kad prašoma skubiai pranešti, kai naujas numeris bus išsaugotas. „Švyturėliai“ mintyse turėtų užsidegti, jei reikalaujama atlikti net menkiausias bankines operacijas ar atskleisti privačią informaciją.

Įsitikinus melagyste, nereikėtų atsakinėti į SMS, nes sukčių numeris gali lemti didesnes sąskaitas. Geriausias kelias – numerį užblokuoti.

Jei vis dėlto patekote į šias pinkles ir atlikote bet kokį mokėjimą, reikėtų kuo greičiau kreiptis į banką ir prašyti sustabdyti transakciją arba užblokuoti sąskaitą. Deja, dažnai tai būna per vėlu ir pavogtų lėšų susigrąžinti nebepavyksta.

Pagal BNS inf.