Labiausiai pasitikima advokatūra ir advokatais

„Spinter tyrimai“ atlieka visuomenės apklausą apie pasitikėjimą Lietuvos teisine sistema.

Pixabay.com nuotr.

Prieš keletą savaičių atliktos apklausos rezultatai rodo išaugusį pasitikėjimą Lietuvos advokatūra, auga ir pasitikėjimas advokatais, kuriuos gyventojai laiko pagrindiniais žmogaus teisių gynėjais Lietuvoje.

Palyginus su praėjusiais metais gyventojų pasitikėjimas advokatūra paaugo nuo 6,79 iki 7,29 balo skaičiuojant pasitikėjimo verčių vidurkį. „Nuo tada, kai pradėjome tyrimus 2017 m., tokio ženklaus augimo nėra buvę, nors pasitikėjimas advokatūra augo kasmet,“ – teigia bendrovės „Spinter tyrimai“ vadovas Ignas Zokas.
Per paskutiniuosius 4 metus pasitikėjimas advokatūra išaugo daugiau negu 1 balu – 2019 m. jis siekė 6,25 balo. Šiemetinis rezultatas įdomus ir tuo, kad nepasitikinčiais ar linkusiais nepasitikėti Lietuvos advokatūra sumenko iki 8 procentų, o net 66 proc. nurodė, kad pasitiki arba yra linkę pasitikėti advokatūra.

„Kasmet prieš kiekvieną Advokatų visuotinį susirinkimą, kuris šiais metais numatytas gegužės 27 dieną, atliekame pasitikėjimo advokatūra, advokatais ir Lietuvos teisine sistema tyrimą. Džiaugiuosi, kad mūsų nuolatinis rūpestis – žmogaus teisių ir laisvių gynimas, demokratijos ir pilietinės visuomenės puoselėjimas – neliko nepastebėtas.

Po kelių dienų paliksiu Advokatų tarybos pirmininko pareigas, išbuvęs jose maksimalų Advokatūros įstatuose numatytą terminą. Stabilus, nuolat augantis ir šiais metais istorines pasitikėjimo aukštumas pasiekęs visuomenės vertinimas rodo, kad Lietuvos advokatūra tinkamai atlieka savo misiją – būti teisinės valstybės sargu net ir tuomet, kai tai nėra patogu ar madinga,“ – teigia Lietuvos advokatų tarybos pirmininkas prof. dr. Ignas Vėgėlė.

Auga ir pasitikėjimas advokatais, kuris šiemet pasiekė 6,81 iš 10 („Spinter“ 2021 m. – 6,74; „Vilmorus“ 2021 m. – 6,43 iš 10). Advokatai išlieka treti tarp teisininkų, kuriais pasitikima labiausiai: I ir II vietas pasidalina policijos pareigūnai (7,4 balo iš 10) ir notarai (7,27 balo iš 10). Visuomenė labiausiai nepasitiki antstoliais ir teisėjais.

„Džiugina tai, kad advokatai yra ryškiausi žmogaus teisių gynėjai. Net 38 proc. apklaustųjų teigia, kad advokatai yra pagrindiniai žmogaus teisių gynėjai ir šis procentas kasmet auga. Advokatai daugiau nei dvigubai lenkia antroje vietoje likusius policijos pareigūnus (15 proc.). Trečioje vietoje liko teisėjai (10 proc.). Pasitikėjimo augimas Advokatūra ir advokatais lemia augančią advokatų paklausą: 2018 m. į klausimą, ar esate naudojęsi advokato paslaugomis, teigiamai atsakė 20 proc. apklaustųjų, o 2022 m. jau 27 proc.“ – komentavo Advokatų tarybos pirmininko pavaduotojas Mindaugas Kukaitis.