Laidoje „Valanda su Rūta“: Apie Švėkšnos specialiojo ugdymo centrą

rutaPo Lietuvą sudrebinusių globojamų nepilnamečių prostitucijos, ir galimo išnaudojimo skandalų, Lietuvos prezidentė pasipiktino – per penkerius metus Lietuvoje turi nelikti nė vienų vaikų namų.

Šį ketvirtadienio vakarą 19.30 val. LNK laidoje „Valanda su Rūta“ pirmą kartą televizijoje atvirai, neslėpdami veidų prabils ne tik Švėkšnos specialiojo ugdymo centro auklėtiniai, bet ir darbuotojai.

„Alkoholis, cigaretės, pabėgimai iš pamokų, vagystės iš parduotuvių – tai buvo mano kasdienybė. Bėgau ir patekusi į Švėkšnos centrą. Kartą vyresnės merginos pakvietė pabėgti iš centro pas jų draugus išgerti. Basomis iš ten bėgau per ledą, nes jie mane būtų išprievartavę“, – pasakojimu šiurpins buvusi Švėkšnos centro globotinė Egidija Šolė.

Egidija užaugo globos namuose. Vos gimusią mama ją paliko. Mergina iki šiol nežino, kas jos tėvas, mat penki broliai ir seserys – skirtingų tėčių. Egidija taip pat papasakojo, kad skundai, kurių dėl darbuotojų elgesio sulaukdavo policijos pareigūnai, vaikų teisės, netgi politikai buvo išgalvoti, siekiant atkeršyti ar pakenkti.

„Tai buvo išsigelbėjimas, nes namuose buvo siaubinga“, – pasakos 39-erių Lietuvos lengvosios atletikos čempionė Indrė Jakubaitytė. Ji, kaip ir Egidija, užaugo vaikų namuose. Garsi sportininkė įsitikinusi – vaikų teisės Lietuvoje padarė meškos paslaugą be tėvų augantiems, taip pat sunkiems vaikams. „Jie viską gauna už dyka, įsivaizduoja, kad taip ir turi būti. Puikiai žino savo teises, ir neturi jokių pareigų“, – įsitikinusi I.Jakubaitytė.

Tuo tarpu Švėkšnos specialiojo ugdymo centro vadovė Laima Navickienė vaikus, su kuriais tenka dirbti pavadino tiksinčiomis bombomis.

„Jie agresyvūs, pikti, dažnas jau turintis priklausomybes alkoholiui ir cigaretėms, netgi išbandę narkotikus. Tokie vaikai ne kartą smurtavo prieš mokytojus, netgi apgadino mano automobilį. Esamų darbuotojų neužtenka suvaldyti ir sukontroliuoti 60-80 vaikų. Mes sulaukiame ne pagalbos, o kaltinimų”, – pasakos 31-erius metus centre dirbanti L. Navickienė.

Laidoje dalyvavę vaikų namų vadovai, auklėtiniai, politikai atskleidė visai kitokią tiesą – valstybei, jos vadovams, nusispjauti į vaikus. Seimo Audito komiteto vadovė Jolita Vaickienė laidoje pateiks įspūdingus skaičius, paaiškinančius, kodėl valstybėje nuolat trūksta pinigų ne tik vaikų specialiojo ugdymo centrams, tačiau ir kitoms būtinoms sritims.

„40 mln. eurų ministerijų ir joms pavaldžių institucijų transportui, 16 mln. eurų komandiruotėms, 6 mln. eurų samdomiems ekspertams, 4 mln. eurų bedarbių kelionėms į apmokymus – ir tai tik maža dalis to, ką praėjusiais metais išleido valdininkai. Pinigų mūsų valstybėje yra, ir pakankamai, tiesiog jie švaistomi“, – pasakojo Seimo narė J.Vaickienė.