Laikas pasirūpinti vaikų sveikatos pažymėjimais

gydytoja-berniukui-tikrina-gerkle-65217177Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras primena tėveliams, turintiems mokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikučių, kad jau laikas užsirašyti ir apsilankyti pas šeimos gydytoją, kuris patikrins vaiko sveikatą ir išrašys vaiko sveikatos pažymą.

Mokyklinio ir ikimokyklinio amžiaus vaikus šeimos gydytojas turėtų apžiūrėti bent kartą per metus.

Visi vaikai yra draudžiami valstybės lėšomis, todėl apsilankius pas gydytoją papildomai mokėti nereikia.

Norint patikrinti vaiko sveikatą ir gauti vaiko sveikatos pažymą pirmiausia reikia iš anksto užsiregistruoti ir laiku atvykti pas šeimos gydytoją ir odontologą.

Vaiką būtinai turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjų, kitaip gydytojas negalės patikrinti vaiko sveikatos būklės.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu 2011 m. rugpjūčio 10 d. Nr. V-773 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 21:2011 „Mokykla, vykdanti bendrojo ugdymo programas. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo, kiekvienais metais iki rugsėjo 15 dienos mokiniai turi pateikti mokyklai informaciją apie profilaktinio savo sveikatos patikrinimo rezultatus. Šie duomenys naudojami mokinių sveikatos stebėsenai ir analizei.

Siekiant užtikrinti, kad bent kartą per metus tėveliai nuvestų vaiką pas gydytoją odontologą dėl jo dantų ir sąkandžio būklės tikrinimo, 2013 m. buvo patvirtinta tobulesnė Vaiko sveikatos pažymėjimo forma, kurios dalį turi užpildyti ir gydytojas odontologas. Jis turi įrašyti dantų ėduonies (karieso) pažeistų, plombuotų ir iškritusių (išrautų) dantų skaičių.

Jei mažam vaikui nėra išdygusių dantų, odontologas turi apie tai parašyti pažymėjime. Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę.

Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos skiltys: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas ir kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė, individualios rekomendacijos.

Rekomendacijose šeimos gydytojas nurodys, kokią fizinio lavinimo grupę vaikas galės lankyti: pagrindinę, parengiamąją ar specialiąją; ar vaikui ne per sunkus įprastas krūvis, ar jis per fizinio lavinimo pamokas gali daryti visus pratimus, pažymės, koks jo regėjimas, laikysena, polinkis alergijai ir kt.

Profilaktiniai tikrinimai ne tik padės laiku nustatyti ir išgydyti negalavimus ar sveikatos sutrikimus, bet suteiks puikią galimybę aptarti su savo šeimos gydytoju pagrindinius ligų prevencijos bei sveiko gyvenimo būdo ugdymo principus.

Pažyma apie mokinio sveikatos būklę turi būti pristatyta visuomenės sveikatos priežiūros specialistui mokykloje. Neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas negalės užtikrinti, kad ugdymo procese nebus pakenkta jo sveikatai.

Vaiko sveikatos pažymėjimas turi būti išduodamas visiems vaikams nuo kūdikystės iki 18 metų, o mokinio vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a) galioja metus.