Laiškas iš Saugų vaikų namų 30 metų laukia gavėjo

Laiskas 30_metu_senumoPrieš 30 metų dvylikamečio Saugų vaikų globos namų auklėtinio Ričardo K. siųstas laiškas taip ir nepasiekė gavėjos Olės C. Klaipėdoje.

Dabar, keisdami senas pašto dėžutes, tą laišką radę žmonės jo neatplėšė ir tikisi rasti gavėją ar bent siuntėją.

Ši portale DELFI paskelbta istorija sujaudino daugelio širdis, tūkstančiai žmonių ja dalijosi socialiniuose tinkluose.

Žinia pasiekė ir „Šilutės naujienų“ redakciją. Susidomėjome, kai pamatėme, kad laiškas buvo siųstas iš Saugų vaikų globos namų. Šios įstaigos direktorius Eugenijus Judeikis mums papasakojo daugiau detalių apie paslaptingojo laiško siuntėją. Jis patvirtino, kad toks vaikas čia tikrai gyveno, pasakė ir jo tėvų adresą.

Laišką paviešino delfi.lt

Kaip rašo delfi.lt, skaitytojas kreipėsi į redakciją, prašydamas pasidalinti užfiksuoto seno laiško nuotrauka. „Keisdami senas pašto dėžutes naujomis, radome 30 metų senumo laišką, kuris taip ir nepasiekė adresato. Siuntėjas iš Saugų (Šilutės r.) vaikų namų. Laiško neatplėšėme, tikimės, kad pavyks įteikti gavėjai ar siuntėjui. Naujiena pasidalinome feisbuke, kur įrašassulaukė daug susidomėjimo, žmonės dalinasi vieni su kitais, laukdami istorijos pabaigos“, – DELFI teigė jis.

Vaikiška rašysena rusiškai užrašytame adrese nurodoma, kad laiškas siunčiamas į Klaipėdą Olei C., o atgaliniame adrese nurodyta siuntėjo pavardė su vardo pirmąją raide „R“ ir jo gyvenamoji vieta – Saugų vaikų namai.

Delfi.lt kreipėsi į Lietuvos žmones, prašydami padėti rasti laiško autorių ar gavėją. Pasidalijus šia žinia feisbuko paskyroje, internautai aktyviai įsitraukė į paiešką. Visi nekantrauja sužinoti šios istorijos pabaigą.

Rado siuntėjo bylą

Saugų vaikų globos namų direktorius E.Judeikis apie šią istoriją išgirdo iš „Šilutės naujienų“. Pasak jo, tokios istorijos įstaigos darbuotojų nestebina, nes žmonės labai dažnai kreipiasi, prašydami padėti surasti artimuosius – brolius, seseris, draugus.

„Tokių pavyzdžių turime tikrai daug. Bet ši istorija įdomi tuo, kad laiškas neatplėštas, ir keista, kaip pašto dėžutėje jis galėjo išgulėti 30 metų“, – stebėjosi direktorius.

Saugų vaikų globos namai veikia nuo 1947 m. Maždaug nuo tų metų yra kaupiamas ir archyvas su čia gyvenusių vaikų asmens bylomis. Vieniems užaugusiems vaikams bylos buvo atiduotos, o kitos liko įstaigos archyve.

E.Judeikiui pavyko išsiaiškinti keletą detalių apie minimo laiško siuntėją. Pasirodo, prieš trisdešimt metų vaikas pavarde, užrašyta ant voko, tikrai gyveno Saugų vaikų globos namuose. Jo vardas yra Ričardas. 1987-aisiais, kai jis rašė laišką, jam turėjo būti apie dvylika metų, o dabar – 42-eji. Rugsėjį jam sukaks 43-eji.

Globos namuose berniukas buvo apgyvendintas 1985 metų liepos mėnesį. Čia atvyko iš Klaipėdos. Jo tėvo vardas – Adomas.

Byloje įrašytas ir jo tėvų adresas Klaipėdoje, tačiau šis adresas nesutampa su tuo adresu, kuris užrašytas ant rasto laiško.

Ričardo asmens byloje taip pat yra įrašų, kad nuo 1990 metų balandžio mėnesio jis dirbo Klaipėdos autoparke pagalbiniu darbininku. Iš globos namų jį paėmė globoti močiutė.

Tai pirminiai duomenys apie laiško siuntėją. Anot E.Judeikio, norint sužinoti daugiau, reikėtų eiti į archyvus ir pasikapstyti labiau, kadangi visi dokumentai surišti į didžiulius aplankus. Jis žadėjo vėliau tuo pasidomėti.

Direktorius mano, kad Ričardą surasti nebūtų sunku. Anot jo, užtenka socialiniuose tinkluose įvesti vardą pavardę, ir atrandama net 80 proc. visų ieškomų žmonių.

Per socialinius tinklus labai greitai randami jaunesnės kartos žmonės. Dažnai būna, kad socialiniuose tinkluose pradėjus dalintis žinia apie ieškomą asmenį, surandami ir vyresnės kartos žmonės. Kažkas iš vaikų ar anūkų perduoda vyresniems giminaičiams, kad jie yra ieškomi, ir daugeliu atveju žmonės atsiliepia.

Saugose augo vaikai iš visos Lietuvos

E.Judeikis pasakojo, kad ankstesniais laikais nebuvo siekiama apgyvendinti vaikus tuose globos namuose, kurie yra arčiau jų gimtosios vietos, nesistengta neišskirti brolių ir seserų. Dažniausiai vaikai buvo išvežiojami į vaikų namus pagal amžių: mažiukai – į kūdikių namus, didesni – į globos namus įvairiuose Lietuvos miestuose. Ir Saugų vaikų namuose gyveno vaikai iš visos Lietuvos – ir iš Kauno, Druskininkų, Šiaulių…

Dabar Saugų vaikų globos namuose gyvena tik Šilutės rajono vaikai.

Direktorius pasakojo, kad užaugę šių namų globotiniai, gyvenantys Vilniuje, yra susibūrę į bičiulių grupę, vienas su kitu bendrauja. Per Saugų vaikų globos namų jubiliejus ar kitas šventes jie atvažiuoja į Saugas. E.Judeikis prisimena, kad kartą jie išsinuomojo autobusą ir visi atvažiavo iš Vilniaus.

„Nežinau, ar reikia džiaugtis, ar ne, bet tie žmonės, kurie grįžta čia, sako, kad šie namai jiems labai brangūs: „Čia praėjo mūsų vaikystė, čia – mūsų namai, mūsų brangios vietos, kiekvienas kampelis žinomas“, – E.Judeikis pasakojo į gyvenimą išleistų vaikų emocijas.

Jis tikisi, kad Ričardą K. pasieks stebėtina žinia iš jo vaikystės – tris dešimtmečius pašto dėžutėje išgulėjęs laiškas. Galbūt tas laiškas paskatins vyrą irgi aplankyti savo buvusius namus Saugose?