Laisvės gynėjų diena paminėta su neužmirštuolėmis ir vilties ugnelėmis

sausio 13 bikavenaiPrieš 24-erius metus naktį iš sausio 12-osios į 13-ąją sovietų desantininkai užėmė Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą. Daugelis tų įvykių dalyvių lyg šiandien atsimena žvarbios žiemos išgyvenimus ir visas baisybes, kurios Lietuvos istorijoje įsirėžė kruvinu faktu – gindami šalį ir tautos laisvę žuvo 14 žmonių, o sužeista daugiau nei 1000.

Sausio kruvinuosius įvykius atmena ir nemažas būrys šilutiškių, kurie tuomet, prieš 24-erius metus vyko į sostinę ir budėjo laukdami bei tikėdami, jog šios jų pastangos ir troškimai atneš viltingą tikėjimą bei laisvę ateinančioms kartoms.

Sausio 13-ąją Laisvės gynėjų diena Šilutės rajone paminėta gausiais renginiais bei akcijomis. Nuo ankstaus ryto visų Šilutės miesto ir rajono švietimo įstaigų languose sužibo žvakės. Taip jau aštuntus metus iš eilės buvo vykdoma akcija „Atmintis gyva, nes liudija“, inicijuota Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos.

Vėliau mokyklose ir priešmokyklinėse įstaigose pirmoji pamoka buvo skirta pilietiškumui. Mokytojai su mokiniais prisiminė 1991 m. sausio 13-osios aukas, visų kritusiųjų ir išlikusiųjų gyvų kovotojų laisvės troškimą, begalinį ryžtą ir neapsakomą drąsą, kurių, kaip įrodė tautiečiai, sunaikinti neįmanoma.

Vakarop paminėti Laisvės gynėjų dieną šilutiškiai buvo pakviesti į Šilutės kultūros ir pramogų centrą. Čia pristatytas dokumentinis filmas „Nematomas frontas“. Filme, sukurtame režisierių V.Sruoginio (JAV) ir J.Ohmano (Švedija), pasakojama apie partizaninio karo, vykusio po Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje baisumus.

Atvykusiuosius į filmo peržiūrą pasitiko Jaunųjų konservatorių lygos arba judėjimo „Jaunimas, kuriantis Lietuvą“ nariai, kurie visiems įsegė Laisvės gynėjų dienai atminti vieningumo ženkliuką – neužmirštuolės žiedą. Gėlės žiedo simbolis pasirinktas norint parodyti pagarbą kovotojams už laisvę, o neužmirštuolės pavadinime užkoduota mintis, jog kovotojai yra nepamiršti ir šiandien. Iniciatyvą, kuri tęsiama antrus metus, lydi šūkis: „Aš prisimenu, kodėl esame laisvi“.
Žiūrovai liko sujaudinti filme įamžintų scenų, kraupių vaizdų.

Tradiciškai devintus metus iš eilės pritemus prie bendro laužo, šiltos arbatos ir karštos košės sukvietė Šilutės liberalai (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus) nariai. Nors negailestingai iš dangaus merkė lietus, tačiau patriotai ir ištikimi laisvės gynėjai to nepabūgo. Prie Lietuvininkų gatvės, šalia kailių salono „Eksa“ įsikūrusios palapinės degė laužai, o ant baltos medžiagos buvo rodomos 1991 m. sausio 13 d. nakties akimirkos bei visų Laisvės gynėjų dienų minėjimai Šilutėje.
Laisvės gynėjų diena paminėta ir iškilmingomis šventomis mišiomis Šilutės katalikų bažnyčioje, kurias aukojo kunigas Stasys Toleikis ir jam padedantis vikaras Kęstutis Motiejaitis. Po mišių susirinkusieji buvo pakviesti į giesmių ir patriotinių dainų koncertą.

Daugiau Sausio 13-osios vaizdų – „Šilutės naujienų“ Facebook paskyroje.

Už informaciją dėkojame Z.Nausėdienei iš l/d „Raudonkepuraitė”, D.Puidokienei iš Bikavėnų, D.Montvydienei ir L.Beržinienei iš Saugų, K.Stulgai iš Traksėdžių, Z.Pranevičienei iš Juknaičių.