Laugaliuose techniką išbandė naujovių mėgėjai

lauko diena ukininkai 1Kiekvienas, norintis žengti koja kojon su gyvenimu, privalo nuolat domėtis savo srities naujovėmis. Žemdirbiai – taip pat, todėl tai viename, tai kitame ūkyje nuolat organizuojamos vadinamosios lauko dienos.

Prieš savaitę į tokį pažintinį renginį rajono ūkininkus pakvietė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Laugalių kaime gyvenanti ūkininkų Lengvinų šeima – tėtis Elmutas ir jo sūnūs Dovydas ir Paulius.

Naujoves išbando nuolat

Degučių kaimo pakraštyje įsikūrusi Lengvinų šeima ūkininkauja jau daug metų. Kalbinami sodybos šeimininkai pasakoja, jog tėčio pareiga esanti rūpintis reikalingų dokumentų ir projektų rengimu, buhalterija. Kaune gyvenantis ir A.Stulginskio universitete lauko diena fermažemės ūkio ekonomikos mokslus kremtantis jaunėlis Paulius saviškius konsultuoja apie naujausius mokslo pasiekimus. Tad jis irgi turėjo apie ką pasikalbėti su krašto ūkininkais prieš savaitę surengtame moderniausios žemės ūkio technikos pristatyme.

Vaikinas kartu dirba pardavėju – konsultantu ir įmonėje „Dojus Agro“, kuri prekiauja įvairia smulkia žemės ūkio technika, pagalbinėmis priemonėmis, pakavimo medžiagomis – viskuo, ko reikia ūkyje. Jis ir tądien savo kraštiečius supažindino su naujausiais padargais ir priemonėmis.

„Man labai lengva ir dirbti, ir mokytis, nes savo ūkyje galiu pritaikyti ir išbandyti visas technikos naujoves, o praktinės žinios labai praverčia studijuojant“, – smagiai pasakoja Paulius.

Tikruoju ūkininku tėtis ir brolis vadina vyresnįjį Dovydą, turintį miškininko specialybę. Jis jau bando atskirti savąją ūkio dalį ir planuoja ateityje vystyti ekologinį jautukų ūkį.

Lauko diena Lengvinų ūkyje surengta pirmą kartą, tačiau žemės ūkio naujoves šie ūkininkai išbando nuolat. „Manome, kad ūkyje taikant naujoves ne tik pasieksi geresnių rezultatų, tačiau ir lengviau gyvensi, mat žymiai mažiau liks fizinio darbo“, – sako Lengvinai.

Jautukams naujasis mišinys patiko

Ir jauniems, ir vyresniems ūkininkams iš aplinkinių ir iš tolesnių kaimų buvo smalsu pamatyti, kaip veikia naujausi pašarų ruošimo ir jų išdalijimo įrenginiai.

Iš toliausiai – net iš Biržų krašto – atvyko ūkininkas Kęstutis Valentinavičius, kuris irgi turėjo ką papasakoti savo pamariškiams bendraminčiams. Mat jis jau išbandė vieną naujausių firmos „Specagra“ parduodamą pašarų maišytuvą – dalintuvą, todėl mūsų ūkininkams galėjo išsamiai papasakoti, kaip šis agregatas veikia, kaip pagerėjo primelžiamo pieno kokybė per tą laiką, kai jis naudoja šį įrenginį savo ūkyje ir savo karvutes šeria juo paruoštais pašarų mišiniais.

Ūkininkui talkino ir įmonės gyvulininkystės skyriaus vadovas Marius Tamulionis su kolegomis, kurie kiekvienam klausiančiam tikslino, kokiomis dozėmis, kokius pašarus galima maišyti ir kokius skirtingo skonio ir vertės mišinius iš jų galima išgauti.
„Svarbiausia, kad tokiam įrenginiui tempti nereikia labai galingų traktorių, užtenka ir silpnesnio traktoriuko. Be to, tai nebrangus, tačiau labai geras ūkininko padėjėjas“, – sakė M.Tamulionis.

Suvažiavusieji naujove ypač susidomėjo tada, kai paruošęs pasirinktą pašarų mišinį agregatas pats išdalijo jį Lengvinų fermoje stovintiems galvijams. Ūkininkai patys rankomis lietė mišinį ir įsitikino, kad jis išties maloniai kvepia, o Lengvinų jautukai net ir kalbinami akių į fermą užplūdusius žmones nekėlė – buvo akivaizdu, kad naujasis racionas jiems labai patiko.

Dar vienas agregatas, kurį tądien pristatė prekybininkai, buvo vadinamasis siloso „atkandėjas“.

Pardavėjai prekybos menkėjimo nejaučia?

lauko diena traktorius2Lengvinų ūkis šiam pristatymui pasirinktas todėl, kad, anot „Specagra“ atstovų, yra tarsi regiono centre, todėl patogiau jį pasiekti ūkininkams iš visų rajono kampelių.
Abu šie agregatai kuriam laikui liko Lengvinų ūkyje, kad ūkininkai galėtų išbandyti ir nuspręsti, ar jiems tai reikalinga prekė.

„Šilutės naujienos“ domėjosi, ar smarkiai krentant pieno supirkimo kainoms ir kai kuriems ūkininkams jau svarstant net bankroto galimybes, technikos pardavėjai nejaučia pirkimų sumažėjimo. M.Tamulionis tikino, jog kol kas tokios tendencijos nepastebėjo.
Ūkininkai tądien galėjo įsigyti ar užsisakyti įvairių žemės ūkio padargams reikalingų instrumentų  bei tvirtinimo elementų, priemonių technikos priežiūrai, kuriais prekiavo firmos „Wurth“ atstovai. Ir šios įmonės vadybininkas Egidijus Dvarionas tikino, jog pirkimų mažėjimo nejaučia.

Ūkininkai abejoja

Tačiau visai priešingai tarpusavyje kalbėjosi suvažiavę ūkininkai. Stebėdami veikiančius agregatus, jie neneigė, kad tai – geri dalykai, kurie padėtų smarkiai sumažinti rankų darbo prižiūrint galvijų bandas. „Bet ar jų bereikės, kai pieno supirkimo kainos jau taip nusmuko, kad greit, matyt, bankrutuoti beliks“, – karčiai kalbėjo ne vienas.

Bet ir toks kelias įmanomas ne visiems, mat didelė dalis ūkininkų yra dalyvavę įvairiose programose, todėl nebegali keisti veiklos pobūdžio. „Esame lyg užburtame rate: ir laikyti karvių nebeapsimoka, nes iš pieno išgyventi tampa nebeįmanoma, ir nutraukti tos veiklos negalime“, – nelinksmai diskutavo susirinkusieji.

Kad pristatytos naujovės būtų vertingi pirkiniai, neabejoja ir renginio šeimininkai Lengvinai. „Lengviau šerti, nereikia atskirai dalinti visų rūšių pašarų, be to, ir gyvuliams geriau, nes sumaišytus pašarus jie lengviau virškina“, – svarstė D.Lengvinas. Bet ir jis dar nebuvo įsitikinęs, kad tikrai pirks naujuosius agregatus.