Laukiniai gyvūnai keliuose – ne tik migracijos sezono metu

Lietuvoje kasmet fiksuojama daugybė eismo įvykių, kuriuos sukelia susidūrimai su laukiniais gyvūnais.

Nors žvėrys yra aktyvesni pavasarį ir ankstyvą rudenį vykstant migracijai, pastaruoju metu vairuotojai įspėjami, kad pavojų keliuose gyvūnai kelia visus metus.

Pavojingiausia – tamsiuoju metu

ERGO atstovo Raimondo Bieliausko teigimu, vidutiniškai kas mėnesį gaunamų pranešimų apie susidūrimus su laukiniais gyvūnais skaičius panašus: pernai iš viso užfiksuota daugiau nei 500 susidūrimų su žvėrimis, šiemet bendrovė sulaukė virš 300 pranešimų apie tokius įvykius. T. y., apie 45 susidūrimus su žvėrimis per mėnesį.

Ekspertai pastebi kitą itin neraminančią tendenciją. „Šią vasarą transporto priemonių susidūrimų su laukiniais gyvūnais įvykių fiksavome daugiau nei įprastai. Todėl jei anksčiau ragindavome žmones būti atsargesniais pavasario ir rudens mėnesiais, dabar skatiname būti atidžiais visada“, – pataria R. Bieliauskas.

Ypač budriais reikia būti keliaujant tamsiuoju paros metu, mat susidūrimų su laukiniais gyvūnais tikimybė ypač išauga temstant ir auštant. Tuomet daugelis žvėrių yra aktyviausi, be to, juos pastebėti laiku vairuotojams sudėtingiau. Keliaujant šiuo metu labai svarbu laikytis saugaus greičio.
Apie žvėrių keliamą pavojų dažnai įspėja ir kelio ženklai – tokiuose kelio ruožuose reikėtų važiuoti lėčiau, kad prireikus spėtumėte laiku sustabdyti automobilį. Taip pat reikėtų laikytis didesnio atstumo nuo priekyje važiuojančių automobilių, vengti lenkti.

Gyvūnas gyvūnui nelygu

Net ir laikantis visų atsargumo priemonių, gali nepavykti išvengti susidūrimo. Jei vidury kelio staiga atsiras lapė ar kiškis ir bus aišku, kad susidūrimas neišvengiamas, galbūt mažesnė rizika būtų tiesiog tvirtai įsikibti į vairą ir bandyti automobilį išlaikyti tiesiai. Svarbu stengtis kuo greičiau sustabdyti automobilį ir įsitikinti, kad iš miško neateina daugiau žvėrių – stirnos, šernai dažniausiai vaikšto po kelis.

„Kartais bandydami išvengti susidūrimo su žvėrimis vairuotojai išvažiuoja į priešingą eismo juostą ir susiduria su kitu automobiliu, arba nuvažiavę nuo kelio atsitrenkia į medį. Tuomet įvykio žala gali būti dar didesnė, nei susidūrus su gyvūnu“, – įspėja specialistas.

Susidūrimai su gyvūnais lemia ne tik įvairius sužeidimus, bet ir didžiulę finansinę žalą. ERGO vien pernai išmokėjo beveik milijoną eurų, o šiemet išmokėta bendra draudimo suma siekia jau pusę milijono eurų. Vidutinė bendrovės draudimo išmokos suma susidūrus su gyvūnais siekia beveik 2000 eurų. Tačiau susidūrimas su šernu ar briedžiu gali padaryti ir daug didesnę žalą.

Štai šiemet birželį prieš automobilį iššokęs šernas taip apgadino automobilio priekį, kad draudimo išmoka siekė beveik 23 000 eurų. Pernai daugiau nei 12 000 eurų žalą automobiliams padarė į kelią išbėgę briedžiai ir stirnos.

Susidūrus su laukiniu gyvūnu visuomet reikėtų informuoti policiją. Atvykę pareigūnai užregistruos eismo įvykį, kad KASKO draudimas galėtų atlyginti nuostolius. Policija taip pat padės pasirūpinti sužeistu gyvūnu. Nereikėtų to daryti patiems, nes sužeistas žvėris gali pulti žmogų. Negalima užmušto gyvūno pasiimti ir su savimi ar tiesiog palikti ant kelio.