Lazerių labirintas Šilutėje – jau rugsėjo 20 dieną

 

lazeriu kambarys_3Lazerių labirintas – tai dar viena nemokama pramoga Šilutės jaunimui ir ne tik, kurią ruošia išradingieji Šilutės bibliotekininkai.

Į šį labirintą patekęs žmogus pasijus kaip veiksmo filme, kur vyksta banko apiplėšimas: turės išsirangyti per švytinčius lazerius, jų nepaliesdamas. Jeigu tai pavyks, išbandymo dalyvis pereis į kitą lygį, o jei ne – ištrūkti iš pinklių turės dar kartą.

Vyriausioji bibliotekininkė Dalia Bardauskienė atskleidžia, kad ši idėja ne nauja. Užduotis su lazeriu pernai veikė bibliotekininkų sukurtame galvosūkių kambaryje „Bebaimių 12“.

„Pastebėjome, kad išbandymo kambario dalyviams ypatingai patiko užduotis su lazeriais. Kilo idėja patobulinti viską, persikelti į didesnes patalpas ir padaryti vien tik lazerių užduotis, kurios būtų kelių lygių“, – pasakojo ji.

Dalyvavo šimtai žmonių

Pernai rudenį Šilutės jaunuomenę bibliotekininkai nudžiugino atidarydami galvosūkių, išbandymų kambarį „Bebaimių 12“. Rugsėjo mėnesį Šilutėje atidarytas pirmasis galvosūkių kambarys sulaukė didžiulio susidomėjimo. Norintys patirti adrenalino pliūpsnį – kuo greičiau ištrūkti iš tamsaus, įvairių mįslių kupino kambario, turėdavo laukti net mėnesį. Tačiau žiemos pradžioje išbandymų kambarys buvo uždarytas, nes bibliotekininkai neteko tos patalpos.

Žinodami didelį tokios pramogos poreikį mūsų mieste, šio kambario įkūrėjai – bibliotekininkai – nusprendė toliau tęsti šią veiklą: parašė projektą, laimėjo finansavimą ir balandžio 25 dieną lankytojus pakvietė į patobulinto išbandymų kambario „Bebaimių 12+„ atidarymą.

Šią nemokamą paslaugą nuo atidarymo pradžios išbandė šimtai  žmonių, žinia apie Išbandymų kambarį pasklido ir už Šilutės rajono ribų. Pamėginti ištrūkti iš tamsaus, užduočių kupino kambario panoro ir jauni, ir vyresnio amžiaus žmonės. Bibliotekininkai prisimena, kad pernai per Mokytojų dieną čia buvo atvykusios mokytojos iš Kvėdarnos.

„Galvosūkių kambario dalyviai buvo įvairių amžiaus grupių, tačiau daugiausia – moksleiviai, jaunimas“, – sako D.Bardauskienė.

Ir nors kambarys „Bebaimių 12“ buvo labai populiarus, tačiau reikalavo daugiau sumanumo, nes norint iš jo ištrūkti reikėjo spręsti logines užduotis. Šie dalykai jaunesniems dalyviams buvo sunkiau įkandami. Viena iš sudėtinių šio kambario užduočių buvo su lazeriais. Bibliotekininkai pastebėjo, kad kai tik įsijungdavo lazeriai, žaidimo dalyvius apimdavo euforija, sukildavo didžiulis azartas.

Gavo 6000 Eur finansavimą

Matydami, kad projektas „Bebaimių 12“ pasiteisino, bibliotekininkai nusprendė jį ištobulinti ir parašė projektą  „Jaunųjų technologų akademija bibliotekoje“. 6000 Eur šiam projektui skyrė Lietuvos kultūros taryba, dar 600 Eur dalinį finansavimą skyrė Šilutės rajono savivaldybė.

„Patį projektą sudaro ne tik viena veikla „lazerių labirintas“, bet ir programavimas, 3 D modeliavimas, robotikos užsiėmimai, užsiėmimai su bepilotėmis skraidyklėmis dronais. Viskas, kas su technologijomis susiję, įeina į šį projektą“, – pasakoja D.Bardauskienė.

Naujasis lazerių labirintas veiks Šilutės viešosios bibliotekos priestate, esančiame Tilžės g. 12. Dabar kambarys remontuojamas, o jo atidarymas numatytas rugsėjo 20 dieną.

Norintiems išbandyti lazerių labirintą, reikės registruotis. Bus paskirtos tam tikros dienos, kada jis veiks. Apie tai bibliotekininkai praneš ateityje.

Bus muzikos ir dūmų efektailazeriu kambarys

Techninę dalį atlieka, įrangą lazerių kambariui montuoja patys bibliotekininkai – bibliotekinių procesų automatizavimo inžinierius Ovidijus Kulda, jam padeda vyresnysis bibliotekininkas Tomas Poteliūnas.

„Startavo naujas daug rimtesnis projektas nei seniau. Darbai verda. Su kolega Tomu padarysime jaunimui naujos pakraipos atrakciją, kuri bus nemokama“, – sako O.Kulda, kuris vaikus moko ir programavimo, ir bepiločių skraidyklių valdymo.

Ovidijus sako, kad lazerių labirinto idėja gimė bežiūrint serialą „Didžiojo sprogimo teorija“ (The Big Bang Theory). Ten vienoje serijoje herojus bandė išsinarplioti per lazerius.

Aišku, Šilutės bibliotekininkų projektas bus kur kas rimtesnis, trijų lygių, su muzikos ir dūmų efektais.

Anot Ovidijaus, sudėtingiausia buvo atvesti maitinimą kiekvienam lazeriui.  Vėliau reikės padaryti 3 pakopų užduotis. Dalyviui neužteks vien tik pereiti labirintą, jis turės tai padaryti kuo greičiau. Susirasti didelį mygtuką Nr 1, jį paspausti, paskui Nr. 2. ir Nr. 3. Įveikus pirmą etapą, pasikeis lazerių pozicijos. Grįžti bus sudėtingiau.

Kiekvienam etapui bus parinkti muzikos efektai. Naudojami mažo galingumo žali lazeriai, kurie akims nekenkia. Kambaryje bus truputis specialių dūmų, kurie generuojami profesionalia koncertine įranga.

Ieškos tolesnio finansavimo

Naujajame lazerių kambaryje šilutiškiai galės rungtyniauti komandomis, tačiau į kambarį greičiausiai eis kaip estafetėje, po vieną, o kiti komandos nariai stebės per kameras. Baigus vienam, eis kitas. Bus skaičiuojams laikas, per kiek laiko jie praeis kliūčių ruožą ir pereis į kitą lygį.
Pasak D.Bardauskienės, panašiai, kaip ir veiksmo filmuose, įėjus į kambarį, iš visų pusių bus paleidžiami lazeriai. Išbandymo dalyviams pro juos reikės pralįsti, kad nueiti iki patalpos galo. Jeigu lazerius kliudysite, viskas išsijungs ir išmėginimą turėsite pradėti nuo pradžių.

Lazerių labirintas Šilutėje turėtų veikti iki metų pabaigos, o gal ir ilgiau.

„Ankstesnė patirtis su galvosūkių kambariu „Bebaimių 12“ parodė, kad eilės būdavo nemažos, žmonėms tekdavo laukti ir po mėnesį.  Taigi ir lazerių labirinto veiklą tęsime ir po Naujų metų. Galbūt dar bandysime gauti finansavimą ir kažką tobulinti“, – sako D.Bardauskienė.