Ledo keliais į Kuršių marias jau lekia žvejų rogės

1 vejai skuba   mariasRKubiliusDvi savaites – lyg koją įsikirtę. Nei valtimi nuplaukti, nei pėsčiomis ar rogėmis savo darbo vietas pasiekti. Tokią lemtį – be laimikių ir uždarbių – nuo gruodžio 7-osios iki gruodžio 21-osios pamario žvejams teko priimti kaip  neginčytiną Aukščiausiojo direktyvą.

Bet pagaliau  verslinė žūklė Kuršių mariose, dėl silpnos ledo dangos paralyžiuota iki šios savaitės paskutiniųjų dienų, atgijo. Ledu jau švilpia rogės, o jose nuo šalčio ir žvarbos gūžiasi  po kelis  vyrus. Į žūklavietes viena po kitos skuba žvejybos įmonių grandys.

Jos vos prašvitus išpjauna lede eketes, įleidžia tinklus, paženklina žūklės kvadratą. Po paros tuo pačiu keliu skuos ištraukti tinklų, išpainioti iš jų akių įkliuvusias žuvis ir laimikį gabens į krantą.

Ir visa tai – iki sutemų, kad grįždami su šviesa gerai įžiūrėtų  saugaus savo kelio vėžes atgal, nepataikytų į properšas.

Kuršių marių ledo storis ties Vente  siekia 21 cm, ties Nida – 18 cm. Krašte antra para tvyro 16 laipsnių šaltis, ir  patyrę žvejai rogėmis, prikabintomis prie sniegaeigių, iš Rusnės salos gilumos pro Naikupės siurblinę jau saugiai važiuoja ledu į žūklės rajonus netoli sienos su Rusijos Kaliningrado sritimi.

Ne tik sniegaeigiai motociklai, bet ir  lengvų konstrukcijų savadarbiai keturračiai su prikabintomis rogėmis juda ta pačia kryptimi. Visi dėl to paties – žūklės laimikių, šviežių, šiuo metu itin paklausių marių žuvų.

„Nors ir patyrėme prastovą dėl nepalankių orų, bet tikimės atsigriebti,  patiekti šviežutėlių žuvų  Kūčių stalui, parduoti laimikius ir užsidirbti. Šventes sutinkame gera nuotaika, ir ne tik mano vadovaujama įmonė „Atmatos upė“, bet ir kitos, žvejojančios mariose ir Nemuno žemupy. Verslo sąlygos pastaraisiais metais gerėjo, to paties tikimės ir kitąmet“, – kalba jos vadovas Algimantas Dirsė.

Ne tik šio rusniškio, bet ir daugelio kitų papildomas pajamų šaltinis, kai dėl žuvų neršto pavasariop verslinė žūklė  apribojama, yra vandens turizmo paslaugos. Pastaraisiais metais pamario vyrai įsigijo dešimtis motorlaivių, kuriais plukdo keleivius ir gauna papildomų pajamų.

3Ledo kelias jau gyvasRKubilius4  kl s laimikis RKubilius6E eri  laimikis RKubilius5I  r kyklos-ant staloRKubilius7  med iotoj  taikikl   dar nepakliuvusi stirna.RKubilius

Pramoginei poledinei žūklei ant Kuršių marių ne vienas pamario gyventojas yra įsigijęs sniegaeigius motociklus ir keturračius, kurie naudojami ir kaip ledo taksi. Į Kuršių marių gilumą, kur telkiasi ešeriai, 3-8 kilometrus žvejai grupėmis rytais nuvežami, o vakarop pargabenami.

„Po dviejų parų pranašaujamas atšilimas, jis, meteorologų duomenimis, truks savaitę ar ilgiau, tad ant Kuršių marių ledo lipti vėl taps rizikinga. Tad skubame, kol lijundros neverčia lūkuriuoti, kol gamta leidžia žvejams dirbti ir užsidirbti“, – sako A.Dirsė.

Pernai Kuršių marias šaltis ledu sukaustė tik sausio pabaigoje, iki tol motorlaiviais jas laisvai raižė ir pramoginės, ir verslinės žūklės laivavedžiai.

Šiemet žiema – žymiai atšiauresnė. Tiesa, meškeriotojų voros iš Ventės rago šį savaitgalį į marias virtinėmis dar neplūdo, nes nuo Atmatos žiočių srovė pro šį kyšylį ledą nuolat plėšo, o sandūrose jis mažiau atsparus. Tik pavieniai žūklautojai pėdino į marių platybes su įprastais  įrangos nešuliais.