Ledo trasos Kuršių mariose neatlaikė galingų vėjų

IMG 6814 V.JusysŠaltis naktimis spaudžia, atodrėkio – jokio, bet ketvirčio metro storio ledas neatlaikė virš Kuršių marių platybių siaučiančių galingo vėjo gūsių.

Skersai išilgai žvejybinių kelių ledas penktadienį poškėdamas plyšo ir toliau braškėdamas veriasi.

Stiprūs vėjai plakė ir plėšė ledo masyvą keletą dienų iš eilės, bet nakties šalčiai, spaudę virš dešimties laipsnių, jį vis tiek G0032897kaustė. Atrodė, ilgam ir nepajudinamai. Bet Kuršių marių Lietuvos teritorijoje į šiaurę nuo Ventės ir Preilos ledai buvo sulaužyti.

Hidrometeorologai įspėja, kad properšos yra pasidengusios plonu, nauju ledu. Jis netvirtas, žengti juo pavojinga. Naktį į šeštadienį pūtęs stiprus šiaurys ledus dar smulkiau laužė, atvėrė naujų properšų.

Vėtros padariniai be gailesčio traiškomam Kuršių marių ledui yra pačiu laiku. Po kelių dienų prasidės atšilimas, hidrometeorologai pranašauja kovo 20-22 dienomis prasidėsiantį pavasarinį potvynį. Tad ledonešiui nugarmėti į Kuršių marias, kai jų ledas sulaužytas, gal bus kiek lengviau, o tvindomų teritorijų gyventojams pavojaus – gal kiek mažiau.

Poledinės žūklės mėgėjams į Kuršių marių gilumą ir atgal saugiau buvo važiuoti iš Rusnės salos pakraščio ties Naikupės siurbline. Čia ledas tik kur ne kur plyšęs, plytinčius atviro vandens ruožus galima apvažiuoti lankstu, renkantis tolimesnę, bet saugesnę trajektoriją.
ledas pasienieciu siukslynas
Ši trasa yra ir bus apgulta ilgiau, nei iš Ventės pusės, kur ledą graužia ir laužo įtekančios į Kuršių marias Atmatos srovė.
Iš Rusnės salos pakraščio intakų srovė yra nepalyginamai silpnesnė. Čia ji tik poroje vietų jau veria properšas.

Šią savaitę meteorologai prognozuoja vis dar šaltą, tad žadėtas pavasarinis potvynis dar nesirodo. Jis galbūt prasidės savaitės pabaigoje.

Pastarosiomis paromis vanduo visose upėse tik slūgsta, Nemune ties Panemune jis per parą nuslūgo net pusmetriu.
G0012455
Nuo Naikupės siurblinės prasideda rezervatinė Kuršių marių pakrantės zona, griežtai saugoma Nemuno deltos regioninio parko dalis. Bet nevalyvi žvejai ją per žiemą apgailėtinai prišnerkštė ir pavertė šiukšlynų dykra.