Paskutinį vasaros šeštadienį Šilutės padangėn kilo „Lituanicos“, „FW90“, „Zero“, „Ekstra“ ir kiti žinomų lėktuvų kopijų modeliai. Šilutėje vyko vienintelis toks Lietuvoje renginys – radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos Igno Mikalausko taurei laimėti. Renginį organizavo Šilutės klubas „Skrydis“.
15 varžybų dalyvių iš 6 miestų atsivežė išties įspūdingus modelius: su 3 metrų ilgio sparnais, reaktyviniu varikliu. Žiūrovams lėktuvų kopijos rodė ne tik akrobatines figūras, bet ir žavėjo 3D skrydžio vaizdais. Šiemet taurę išsivežė klaipėdiečių komanda, antri buvo vilniečiai, o treti – šilutiškiai.
Dalyvių daugėja
Šilutės aviacinės technikos konstravimo ir modeliavimo klubo „Skrydis“ vadovas Kęstutis Paldauskas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad varžybų dalyviai skrido du privalomus turus, nes varžybų eigą koregavo oro sąlygos – tądien lijo. Lietus kaip reikiant įsismarkavo parodomųjų skrydžių metu, o nesėkmingai nusileidus vienam modeliui, buvo paskelbta pertrauka.
„Lietus truputį gadino varžybas, bet nedaug. Lėktuvų kopijų modeliai skrido du turus, kurie yra privalomi. Pernai ir užpernai skrido po tris turus. Tačiau nepaisant to, visi liko patenkinti ir nori sugrįžti į Šilutę“, – sakė „Skrydžio“ vadovas.
Šiemet varžybose dalyvavo 15 dalyvių iš Šilutės, Vilniaus, Klaipėdos, Gargždų, Kuršėnų, Kauno. K.Paldauskas džiaugiasi, kad kasmet dalyvių daugėja pernai jų buvo 13, užpernai – 11. Varžybas šiemet stebėjo apie 150 žiūrovų. Lėktuvų kopijų modeliai atliko tik skrydžius, stendinio vertinimo nebuvo.
Pirmąją vietą iškovojo klaipėdietis Algirdas Ungulaitis, antroji vieta teko vilniečiui Aleksandrui Vizbarui, trečiasis liko Mindaugas Grimalis iš Gargždų. Vertinant komandas, pirmoji vieta atiteko klaipėdiečiams, antroji vilniečiams, o trečioji – šilutiškiams.
Parodė 3D skrydį
Lietuvoje tokių varžybų daugiau niekur nepamatysite, nes jose skrenda ypatingos klasės lėktuvų kopijų modeliai. Pavyzdžiui garsiojo lėktuvo „Lituanica“, kuriuo lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas perskrido Atlantą, modelis yra tiksli sumažinta lėktuvo kopija. Šį modelį sukonstravo K.Paldauskas. Kitas Šilutės klubo narys – Valdas Žaliauskas, buvo atsivežęs Antrojo pasaulinio karo bombonešio kopiją. Elektronika ir modeliavimu Valdas domisi jau kelis metus.
K.Paldauskas pasakojo, kad varžybose dalyvavo ir labai didelių modelių, kurių sparno mostas – 3 metrai. „Kasmet lėktuvai didėja“, – pastebi jis.
Beje, tokių lėktuvų kopijų kainos, anot K.Paldausko, kai kam gali pasirodyti kosminės, nes siekia nuo 5000 iki 12 000 Eur. „Modelių kainoms nėra ribų, tai fantazijos reikalas. Jos priklauso nuo to, kokie modelių varikliai, kokia aparatūra. Žmogus juos valdo pulteliu“, – pasakoja „Skrydžio“ vadovas.
Klaipėdietis varžybų nugalėtojas A.Ungulaitis atsivežė vokiško karinio lėktuvo modelį „FW 190“, kuris buvo su reaktyviniu varikliu. Toks modelis yra vienintelis Baltijos šalyse.
Ypatingas buvo ir trečiosios vietos laimėtojo M.Grimalio modelis „Jak 54“. Jis yra labai didelis ir skraido kaip drugelis – vartosi, kraiposi, gali kyboti ore metro aukštyje. Šis modelis vienintelis atliko vadinamąjį 3D skrydį, nes kiti akrobatiniai lėktuvėliai skrenda tiesiai. Ir nors pirmosios vietos jis nelaimėjo, anot K.Paldausko, niekas nesiginčija, kad M.Grimalio modelis buvo šauniausias.
Ragino mokinius pakelti akis į dangų
Radijo bangomis valdomų lėktuvų kopijų varžybos buvo skirtos Igno Mikalausko taurei laimėti, kuris visą gyvenimą modeliavo. Šviesaus atminimo I.Mikalauskas „Skrydžio“ vadovu buvo 39 metus, instruktoriumi aeroklube jis dirbo nuo 1978 m.
1993 metais I.Mikalauskas atėjo į atkurtą Šilutės Vydūno gimnaziją kaip darbų (vėliau technologijų) mokytojas, aviacijos klubo instruktorius ir dirbo joje tol, kol leido sveikata. Kurį laiką jis vadovavo savo paties suburtam gimnazijos mokinių orkestrui. Dirbdamas mokykloje I.Mikalauskas įgijo inžinieriaus profesinę kvalifikaciją, vėliau dar tobulinosi.
Pradėjęs dirbti mokytoju I.Mikalauskas nepasitenkino tik pamokomis – jis įkūrė ir aviamodeliuotojų klubą „Skrydis“. Po pamokų susirinkę mokyklos dirbtuvėse, įkvėpti ir padedami savo vadovo, mokiniai kūrė aviamodelius – radijo bangomis valdomus sklandytuvus ir lėktuvus, mėtomus sklandytuvus, aitvarus. Pačių sukonstruotus modelius jie demonstravo Šilutės bendruomenės šventėse, dalyvavo įvairiuose aviacijos renginiuose, skynė laurus šalies konkursuose. Tai buvo mokytojas, raginęs savo mokinius pakelti akis į dangų, svajojęs ir siekęs, kad mokytojai ir mokiniai mokykloje sudarytų, jo žodžiais tariant, „harmoningą visumą asmenybei augti“.
Šiemetinių varžybų dalyviai I.Mikalausko atminimą pagerbė tylos minute, į kapines nuvežė gėlių, uždegė žvakutę. „Tai buvo vienas iš senosios gvardijos atstovų“, – sako dabartinis klubo vadovas K.Paldauskas. Renginio metu I.Mikalausko sūnui jis įteikė senų nuotraukų albumą. Jose matyti kaip Ignas, būdamas 13-14 metų, sėdi prie stalo ir klijuoja didelį modelį.
Rašyti atsakymą