LHMT perspėja: trečioji rekordinė kaitra truks iki rugpjūčio galo

Meteorologai prognozuoja vieną karščiausių rugpjūčių Lietuvos istorijoje.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT) praneša, kokia temperatūra apibrėžiama, kaip stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra. Jis fiksuojamas, kai aukščiausia oro temperatūra pasiekia 30°C ir daugiau ir laikosi 3 dienas ar ilgiau iš eilės.

„Rugpjūtis šiemet labai karštas. Jis gali būti net karščiausias šitame amžiuje ir apskritai vienas karščiausių istorijoje, – BNS pirmadienį sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) atstovas Gytis Valaika. – Bent jau dešimtuke šitas rugpjūtis tai tikrai bus.“

Trečioji kaitra šiemet ir antroji šį mėnesį fiksuota šią savaitę ir ji truks iki rugpjūčio galo. Pirmoji kaitra šiemet nustatyta birželio 25 – liepos 2 dienomis, antroji – rugpjūčio 13–19 dienomis. Anot G. Valaikos, šie stichiniai reiškiniai abu kartus buvo panašūs tiek trukme, tiek išplitimu.
LHMT duomenimis, antroji kaitra ilgiausiai – 7 dienas – stebėta šiaurės vakarų Lietuvoje: Akmenės, Kretingos ir Skuodo meteorologijos stotyse. 6 dienas kaitra truko Dotnuvoje, o po 5 dienas – Birštone, Jonavoje, Joniškyje, Kaišiadoryse, Pakruojyje ir Mažeikiuose. Kitur kaitra truko 3 ar 4 dienas. Dalyje vietovių 30 laipsnių ar didesni karščiai pasiekti tik po vieną ar dvi dienas iš eilės, todėl ten buvo fiksuotas tik karščio reiškinys.

Laukuvoje ir šiaurės rytiniame šalies pakraštyje nei kaitros, nei karščio meteorologiniai reiškiniai nebuvo užfiksuoti, kadangi 30 laipsnių riba minėtu laikotarpiu ten nepasiekta.
G. Valaikos teigimu, pastaraisiais metais stebima vis daugiau kaitros atvejų, o juos lemia globali klimato kaita.