Liberalcentristų ir „tvarkiečių“ rokiruotės sudaužė valdžios olimpą ATNAUJINTA

mero interpeliacija 1pATNAUJINTA
Trečiadienį rajono mero sprendimu šauktas neeilinis Savivaldybės tarybos posėdis „Dėl rajono mero Š.Laužiko atstatydinimo iš pareigų“ taip ir neįvyko. Valandą prieš posėdį Savivaldybės tarybos nariai gavo trumpąsias žinutes, kad posėdis atšaukiamas.

Trečiadienis buvo paskutinė – 20-oji – diena, kai pagal Reglamentą merui privalu surengti posėdį dėl interpeliacijos. Akivaizdu, jog Šarūnas Laužikas nusprendė nesilaikyti Reglamento, kad dar bent keletą dienų išsilaikytų mero krėsle.

Mero Š.Laužiko stiprybė virto agonija

Opozicijos politikai nepaisė žinučių ir suėjo pasitarti, ką daryti toliau.

Iš to, kokie politikai susirinko pasitarti, jau dabar galima spręsti, kad Savivaldybės taryboje užgimė nauja valdančioji dauguma, kuri yra užsimojusi pasidalinti valdžios postus – jau ketvirtą kartą šios kadencijos metu.

Buvusią Savivaldybės tarybos politikų mažumą papildė partijos Tvarka ir teisingumas politikai Gintaras Bružas, Vaidas Pavilonis ir galimai laisvoji politikė Stasė Skutulienė. Būtent jie šiuo metu gali nulemti Šarūno Laužiko valdžios pabaigą.

Dalis politikų norėjo pradėti posėdį ir atstatydinti rajono merą Š.Laužiką iš pareigų jam net nedalyvaujant posėdyje. Tačiau susirinkime dalyvavusi LR Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš išaiškino, kad tuomet šis posėdis ir jo sprendimai bus laikomi neteisėtais.

Ji pripažino, kad rajono meras Š.Laužikas pažeidė Savivaldybės tarybos Reglamentą, per 20 dienų nuo interpeliacijos paskelbimo nesušaukęs Tarybos posėdžio. Tačiau ji pažymėjo ir faktą, kad jo sprendimas atšaukti paskelbtą posėdį yra jo kompetencijoje.
mero interpeliacija zebeliene
Politikai išsiaiškino, kad rajono mero Š.Laužiko valdžios agonija, jeigu jis pats nenuspręs atsistatydinti anksčiau, dar gali užsitęsti keletą ar keliolika dienų.

Iškart po neįvykusio posėdžio trečdalis Savivaldybės tarybos narių merui Š.Laužikui įteikė naują reikalavimą sušaukti Savivaldybės tarybos posėdį dėl mero atstatydinimo iš pareigų.

Tikėjosi garbingo atsistatydinimo 

Tarybos narys Vytautas Laurinaitis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad ryte, prieš dar  neatšauktą neeilinį posėdį, grupė politikų aplankė rajono merą jo kabinete ir pasiūlė nelaukiant interpeliacijos svarstymo atsistatydinti iš pareigų. Tačiau Š.Laužikas nesutiko. Jis pareiškė, kad tokį pasiūlymą svarstytų nebent kitą savaitę.

Socialdemokratė Daiva Žebelienė, anksčiau ėjusi merės pareigas, „Šilutės naujienoms“ sakė, kad tarp opozicijos narių buvo manančių, jog meras Š.Laužikas, supratęs, jog jau nebeturi valdančiosios daugumos, pats atsistatydins iš pareigų ir garbingai perduos reagalijas kitam. Tačiau Š.Laužikas pasirinko kitą kelią – biurokratiškai trukdyti atstatydinimo procesą ir laikytis iki paskutinės sekundės. Ar tokį elgesį nulėmė siekimas gauti dar vieną kitą šimtą litų atlyginimo, ar tiesiog reikia laiko apsiprasti su valdžios netektimi, žino tik jis pats.

Tarybos narys Steponas Kazlauskas žiniasklaidai kalbėjo, kad jį seniai piktina Š.Laužiko gudrybės ir pastangos, jog Savivaldybės skelbiamus viešuosius darbų ar paslaugų pirkimus laimėtų ne mūsų rajono įmonės. Jis priminė, kaip ankstesniais Š.Laužiko valdžios laikais svarbiausius statybų konkursus laimėdavo niekam nežinoma bendrovė „Pireka“. Vėliau paaiškėjo, kad ji už atliktus subrangos darbus liko skolinga ne vienai rajono įmonei. Š.Laužiko iniciatyva daugelio rajono švietimo įstaigų moksleivių maitinimas buvo perduotas vienai bendrovei – UAB „Kretingos maistas“, taip sunaikinant bemaž dešimtį smulkių rajono viešojo maitinimo įmonėlių. S.Kazlauskas sakė manantis, jog rajonui turi vadovauti žmonės, kuriems svarbi rajono ekonomika.

Liberalcentristai tapo „tvarkiečiais“

Naujosios valdančiosios daugumos lyderiais šį kartą taps partijos Tvarka ir teisingumas politikai. Jiems už prisijungimą prie buvusios opozicijos perleistas svarbiausias postas – rajono mero.

Mero krėslą ir regalijas matuojasi prieš kelias dienas dar Liberalų ir centro sajungos Šilutės skyriaus pirmininko pavaduotoju buvęs vainutiškis Vytautas Laurinaitis. Jis prieš valdžios perversmą kartu su buvusiu LiCS Šilutės skyriaus pirmininku Steponu Kazlausku įstojo į partiją Tvarka ir teisingumas.

S.Kazlauskas ir V.Laurinaitis stengėsi, kad Liberalų ir centro sąjungos Šilutės skyrius prie partijos Tvarka ir teisingumas prisijungtų visas. Tačiau ši iniciatyva nepavyko, nes nemaža dalis liberalcentristų nusprendė išsaugoti skyrių. Tokios pozicijos tvirtai laikosi rajono politikas Algirdas Gečas. Nelikus Liberalų ir centro frakcijos, jis veiklą Savivaldybės taryboje susiejo su Liberalų frakcija.

mero interpeliacija purlysPakeis ir patyrusius, ir jauniklius

Trečiadienį susiformavusi nauja Savivaldybės tarybos valdančioji dauguma iškart pradėjo konkrečius veiksmus, kad perimtų valdžią į savo rankas.

Ryte nepavykus surengti Savivaldybės tarybos posėdžio, kuriame buvo numatyta atstatydinti rajono merą Šarūną Laužiką, naujoji valdančioji koalicija – socialdemokratai, Liberalų frakcija, partijos Tvarka ir teisingumas politikai ir liberalcentristas Algirdas Gečas – nusprendė neeilinį Tarybos posėdį sušaukti birželio 25 dieną ir viešai išplatino tokį skelbimą.

Tame posėdyje ketinama iš pareigų atstatydinti rajono merą Š.Laužiką, taip pat vicemerą Virgilijų Pozingį, Savivaldybės administracijos direktorių Tomą Budrikį ir jo pavaduotoją Aliną Overlingaitę. „Tvarkiečių“ deleguota direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė darbo neprarastų.

Numatyta, kad mero pavaduotojai vėl bus du ir abu jie pareigas eis greičiausiai visuomeniniais pagrindais. Nepatvirtintomis žiniomis, į neetatinius vicemerų postus bus pasiūlyti socialdemokratas Algirdas Balčytis ir liberalcentristas Algirdas Gečas.

Atleidus Savivaldybės administracijos direktorių T.Budrikį, vadovauti administracijai ketina socialdemokratų parinktas kandidatas, kurio pavardė dar neatskleidžiama. Vietoj Administracijos direktoriaus pavaduotojos, „darbietės“ Alinos Overlingaitės turėtų dirbti Liberalų frakcijos parinktas žmogus. Dėl kandidato į šį postą dar yra tariamasi.  Liberalų frakcijos pirmininkas Edvardas Vitkauskas „Šilutės naujienoms“ prasitarė, kad  svarstoma ir galimybė iki kadencijos pabaigos nebeskirti antro direktoriaus pavaduotojo – tai būtų mažesnė finansinė našta Savivaldybei.

Paleista „galvų kapoklė“

Trečiadienį Teritorijų ir kaimo reikalų komiteto posėdyje pareigas prarado pirmasis buvusios valdančiosios koalicijos narys, Darbo partijos atstovas, minėto komiteto pirmininkas Darius Pundžius. Komiteto narių balsų dauguma komiteto pirmininku išrinko socialdemokratą Saulių Vytuvį.

D.Pundžius jau anksčiau buvo ragintas atsistatydinti, kai išaiškėjo, jog jis buvo garsiųjų Šilutės uosto įvykių dalyvis.

D.Pundžius postą užleido nesigindamas. Renkant S.Vytuvį komiteto pirmininku, iš pareigų atstatydintas D.Pundžius komentavo, kad S.Vytuvis – kompetentingas rajono Tarybos narys, ir sakė tikintis, jog komiteto darbas jam vadovaujant vyks sklandžiai.

D.Pundžius pirmasis pasveikino S.Vytuvį su naujomis pareigomis.