Liberalsąjūdiečiai ragina atsakingai ruoštis savivaldos ir mero rinkimams

LIBERALSAJUDIECIAI copyLietuvos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus politikai Raimundas Ambrozaitis, Edvardas Vitkauskas bei Audrius Endzinas rajono žiniasklaidos atstovus pakvietė į diskusiją apie po pusmečio įvyksiančius savivaldos Tarybos ir tiesioginius rajono mero rinkimus.

Minėti politikai su savo partijos nariais jau yra išdiskutavę vasarą priimtas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas, kurios reglamentuoja, kaip rajono bendruomenė rinks merą tiesioginiuose rinkimuose ir kaip meras vadovaus Tarybai.

Politikų nuomone, bendruomenei šiuose rinkimuose suteikta ypatinga galia: ketveriems metams ji gali išsirinkti arba nesutramdomą karaliuką, arba žmogų, kuris sugebės suvienyti rajono Tarybos politikus bendram tikslui – tarnauti rajono žmonėms.

Atviri pasiūlymams

Pasak liberalsąjūdiečių Šilutės skyriaus pirmininko Raimundo Ambrozaičio, skyriuje jau porą mėnesių verda diskusijos apie tai, kas geriausiai sugebėtų eiti rajono mero pareigas, deramai atstovauti rajono gyventojų interesams, ir kokios tokio žmogaus asmeninės savybės turėtų būti prioritetinės.

Liberalsąjūdiečių gretose yra daug savivaldą, vadybą išmanančių ir nepriekaištingą reputaciją turinčių žmonių. Todėl neatsitiktinai galimų pretendentų į rajono mero postą sąraše buvo net 9 žmonės.

Skyriaus tarybos nariai, išanalizavę kiekvieno kandidato pasiekimus, patirtį, žinomumą bei sugebėjimus bendrauti su kitų partijų lyderiais, atrinko tris kandidatus, kurie, skyriaus tarybos narių nuomone, galėtų būti keliami kandidatais į rajono mero postą: R.Ambrozaitis, E.Vitkauskas bei A.Endzinas. Šie liberalsąjūdiečiai jau reitinguojami rengiant apklausas tarp rajono žmonių. Be to, jau registruojami rėmėjai, kurie yra pasiryžę, kad ir nebūdami partijos nariais, padėti liberalsąjūdiečiams būsimuosiuose savivaldos rinkimuose.

Liberalsąjūdiečiai jau šio mėnesio pabaigoje – rugsėjo 30 dieną – skyriaus visuotiniame susirinkime spręs, kam suteikti kandidato į rajono merus statusą.

Skyriaus nariai yra pasirengę palaikyti ir nepartinį kandidatą į merus. Jeigu bus pasiūlytas priimtinas kandidatas, nepriklausantis jokiai partijai, skyriaus susirinkime jo kandidatūra bus svarstoma ir jis galės dalyvauti atrankoje lygiai taip pat kaip ir jau paminėti partijos nariai.

Liberalsąjūdiečiai yra atviri pasiūlymams, kad mūsų bendruomenei vadovautų didžiausio pasitikėjimo, nepriekaištingos reputacijos žmogus.

R.Ambrozaitis mano, kad Liberalų sąjūdžio rajono politikai atsakingai ir demokratiškai stengiasi atrinkti geriausius savo narius ar kitus visuomenės atstovus savivaldos ir rajono mero rinkimams. Tikisi, kad politikams kartu su žiniasklaida per kelis mėnesius pavyks rinkėjus įtikinti, kokia svarbi yra jiems suteikta galia išrinkti rajono merą. Ragins atsakingai pasirinkti, už ką atiduoti savo balsą. Nemažiau svarbu yra visiems suvokti, jog dalyvauti rinkimuose yra ne tik teisė, bet ir pareiga.

Sustiprintas mero imunitetas

A.Endzinas, kuris yra ir buvęs rajono Tarybos nariu, ir dvi kadencijas dirbęs Seime, mano, kad artėjantys savivaldos rinkimai, suteiksiantys rinkėjams teisę tiesioginiuose rinkimuose išrinkti merą, bus tikras bendruomenės pilietinės ir politinės brandos išbandymas.

Beje, liberalsąjūdiečiai visuomet buvo už tiesioginius mero rinkimus.

Nauju įstatymu išrinktam rajono merui suteiktas didesnis imunitetas. Tai reiškia, kad jei rajono Tarybos dauguma norės atstatydinti merą, turės teisme įrodyti, kad meras tikrai pažeidė kokį nors įstatymą. Meras galės būti nušalintas nuo pareigų tik pareiškus įtarimus dėl pažeidimo ir pradėjus ikiteisminį tyrimą. Merui galės būti pareikšta interpeliacija tik tuomet, kai įsiteisės teismo sprendimas. Tada, jei pritars dauguma Savivaldybės tarybos narių, meras galės būti atstatydintas.

Naujos rajono mero imuniteto sąlygos neleis valdančiajai daugumai bet kada pareikšti nepasitikėjimą meru, keisti rajono merą ir iš naujo dalintis valdžios postus. Tai suteikia vilties, kad savivaldoje įsivyraus stabilumas. Savivaldybės vadovui – merui, Tarybai ir Savivaldybės administracijai sprendimus teks rengti aiškiai argumentuotus ir paremtus kompromisais.

Padorumas ir nepriekaištinga reputacija

Rajono politikas, verslininkas E.Vitkauskas irgi pripažįsta, kad tiesioginiuose rinkimuose išrinktas meras jausis tvirčiau ir turės daugiau galimybių atstovauti jį išrinkusiųjų piliečių interesams. Tačiau jis pateikia svarų argumentą, kad tas pats Savivaldos įstatymas suteikia tokias pat saugumo garantijas ir rajono merui, kuris rūpinsis ne gyventojų gerove, o pasiduos lobistų įtakai ir prie savęs priglaus valdančiosios daugumos politikus, turinčius siaurus lobizmo ir karjeros interesus savo partijos nariams ir rėmėjams.

Todėl E.Vitkauskas ragina rinkėjus atsakingai pasirinkti, kas turi tapti rajono vadovu. Jo nuomone, ir Liberalų sąjūdžio gretose, ir rajono visuomenėje yra žmonių, kurie turi kompetencijos, darbo patirties savivaldoje ir yra nepriekaištingos reputacijos, kad galėtų būti išrinkti į svarbiausią savivaldos postą – rajono mero pareigose atstovautų visos bendruomenės interesams.