Liepa bandė kompensuoti drėgmės skolą

liutis vasaraVieni burnojame dėl neva pernelyg lietingos vasaros, kiti tikiname, kad nepamename tokių karščių, nors jau užmiršome, kiek termometrų stulpeliai buvo kilstelėję prieš mėnesį – liepos 5-ąją.

Tačiau Šilutės hidrometeorologijos stotyje sukaupti duomenys rodo, jog viskas tvarkoje: tiesiog šie metai kompensuoja praėjusiųjų drėgmės stygių, o šių metų liepa atidavė birželio paliktą skolą.

Per liepą lijo 19 dienų

Šilutės hidrometeorologijos stoties vyresnioji stebėtoja Onutė Bubulienė sako, jog šiemet liepą mūsų krašte iškrito 108,2 mm kritulių, ir tai yra 13,2 mm daugiau nei vidutinė daugiametė norma (95 mm).

Tačiau šis kiekis tik nevisai kompensavo birželio paliktą trūkumą, kuomet iškrito tik 35,4 mm, o norma yra 65 mm. Taigi susumavus šių abiejų mėnesių dovanotą drėgmę, matome, kad krituliai vidutinės bendros normos dar vis tiek nepasiekė.

Palyginimui galime pasakyti, kad 2014-ųjų metų liepą iškrito tik 16,9 mm kritulių. Tačiau pernai šlapesnis buvo birželis – jo metu iškrito net 76,5 mm vandenėlio. Taigi gamta vis tiek balansuoja ties vidurkiu.

Apskritai, 2014-ieji buvo sausesni metai už jau įpusėjusius 2015-uosius, pernai per visus metus iki daugiamečio vidurkio pritrūko net 260-ies mm kritulių. Užtat galbūtgamta atsigriebs šiemet.

O.Bubulienė pastebėjo, jog šilutiškiams dar tikrai nebūtų ko dejuoti, mat mūsų krašte vandens pertekliaus nematėme. Tuo tarpu kai kuriose Lietuvos vietose lietaus išties būta perdaug, jis net užsistovėdavo. Taip buvo dėl to, kad įvairiomis liepos dienomis lietus labai nevienodai pasiskirstė. Štai kai kuriose Žemaitijos regiono dalyse per naktį prasiautus liūtims iškrito net 20 mm kritulių.

Šilutėje lietingiausia buvo liepos 11-osios para, kai žemėn pliūptelėjo daugiau nei 26 mm vandens.

Liepa neatrodė maloni dar ir dėl to, kad buvo gana vėjuota: net 18 dienų siautė 12-17 m/s vėjas. Tuo metu dar ir neretai lijo, todėl buvo išties žvarbu. O iš viso liepą net 19 dienų lijo.

Temperatūra Lietuvoje pasiskirsto labai nevienodai

Vidutinė šiemetinės liepos temperatūra, kurią užregistravo Šilutės hidrometeorologijos stoties įranga, buvo 17 laipsnių šilumos, o šio mėnesio daugiametis vidurkis yra 16,7 laipsnio. Taigi nuo vidurkio temperatūra visai nenutolo.

Tačiau šis rodmuo pasiektas tik todėl, kad iki 9-osios mėnesio dienos ir nuo 21 iki 26 dienos buvo karšta. Tuo tarpu kitu metu temperatūra nesiekė daugiamečio vidurkio – buvo mažiau saulės ir daugiau lietaus.

Štai liepos 5-oji dovanojo net 31,4 laipsnių karštį, tačiau tai greit pamiršome, mat nuo 2-osios mėnesio dienos kilusi oro temperatūra 6 ir 7 dienomis jau pradėjo kristi žemyn.

Dar vienas šios vasaros ypatumas yra tas, kad temperatūra visoje mūsų šalies teritorijoje pasiskirsto labai nevienodai. Štai pernykščių karščių dienomis apie 30 laipsnių siekianti temperatūra tuo pačiu metu laikėsi visoje Lietuvoje, o šiemet, kai pietinėje dalyje ir net sostinėje oras kaito iki 28 laipsnių, pamariškiai mėgavosi vos lengva 23 laipsnių šiluma.

Pernai karščių dovanojo liepos pabaiga ir rugpjūčio pradžia, o šiemet liepa atsisveikino vėsiais orais. Tačiau jau šią savaitę ir vėl prognozuojamas didelių karščių pliūpsnis, savaitės pabaigoje oro temperatūra turėtų viršyti ir 30 laipsnių.