Lietus jau pūdo bulves

r714605 5622140„Tikėtis tokio pat gausaus bulvių derliaus, koks buvo pernai – neverta“, – sako Lietuvos daržovių augintojų asociacijos atstovai.

Bulves auginantys ūkininkai sunerimę: šiemet jiems tenka ne tik gelbėti derlių iš šlapių dirvų, bet ir konkuruoti prekyboje su pigiomis neva „lietuviškomis bulvėmis“, kurios vežamos iš Lenkijos.

Nebeįvažiuoja į laukus

Palendrių kaime ūkininkaujantis Virginijus Stasiulis į savo laukus įvažiuoti nebegali – bulvių vagose stovi vanduo. Jei tokia situacija išliks ilgiau, gali atsitikti, kad dalis ūkininkų neteks pusės derliaus.

„Jeigu liūtys liautųsi, daug bėdos neturėčiau, nes mano dirvos lengvesnės. Tik viename lauke daugiau problemų, nes jis blogai nusausintas. Daugiau bėdų turės kaimynai, kurie bulves į žemiau esančias, drėgnesnes dirvas sodino, tikėdami, kad vasara bus sausa“, – pasakojo V.Stasiulis.

Ūkininkas sako pastebėjęs, kad kai kur laiku nenupurškus bulves jau puola maras, kitos ligos, o vagose stovintis vanduo bulves tiesiog pūdo. Kad bulvės supūtų, vandenyje joms užtenka pastovėti 3-4 paras.

Į bulvių laukus jau kuris laikas neįvažiuoja ir ūkininkas Alvydas Degutis iš Laučių. Negana to, kad ir jo laukuose bulvės skęsta vandenyje, bulvienojus dar aplaužė ir praūžęs škvalas.

„Nieko prognozuoti nenoriu, nes neaišku, kada į laukus įeisim – kiekvieną vakarą lietus merkia. Nemažai bulvių, ko gero, jau supuvo“, – nedaugžodžiavo šiek tiek bulvių jau spėjęs nusikasti ūkininkas.

Rusnėje – geresnė situacija

Kiek geriau nei pernai sekasi Rusnėje ūkininkaujančiam Alvydui Daukinčiui. Pasak jo, praėjusieji metai bulvėms buvo kur kas prastesni nei šie. Tačiau liepos pradžioje bulviakasio ūkininkas nepradėjo – jau turėjusios užaugti bulvės šiek tiek susivėlino.

„Bent jau neskęstam šiuo metu, kaip būdavo ankstesniais metais, galime įvažiuoti į prie vandens kanalo esančius smėlingus laukus. Rusnėje ūkininkaudami esame priklausomi nuo melioracijos sistemos. Jei pavasarį laiku nenutraukdavo vandens – skęsdavom. Šiemet situacija geresnė“, –  kalbėjo A.Daukintis.

Superka nedidelėmis kainomis

Lietuvos daržovių augintojų asociacija skelbia, kad didmenininkai ankstyvąsias bulves iš ūkių superka už 70 ct/kg. V.Stasiulis sako, kad apie tokias kainas gali tik pasvajoti. Galbūt ūkininkams tiek moka tiesiogiai iš jų bulves perkantys prekybos centrai, tačiau realizuojant jas per supirkimo bazes geriausiu atveju pasiūloma po 50-55 centus už kilogramą.

„Lenkai veža pigias bulves, kurias siūlo po 40-45 centus. Taip ir mūsų kainas numuša. Taigi esame priklausomi ne tik nuo oro, bet ir nuo prekybininkų, kurie iš mūsų darbo atsiriekia didžiausią dalį“, – kalbėjo V.Stasiulis.

Jam antrino ir A.Daukintis. „Ne ūkininkai mes esam, o daržininkai – sodininkai. Dirbame, nes verstis vis tiek kažkaip reikia, vogti juk neisi. O šiaip pelno, galima sakyti, net nebūna, nes brangstant kurui ir trąšoms, supirkimo kaina nekyla“, – sakė ūkininkas.

Nors ūkininkai prekybininkams bulves parduoda už centus, parduotuvėje bulvių kilogramo kaina, kaip jau tapo įprasta, smarkiai šokteli.