„Lietuva be šešėlio“ tinklapyje – jau 1500 „taškų“

be-seselio2013 metų gegužę pradėjusiame veikti interneto puslapyje www.beseselio.lt jau užfiksuota 1500 vietų, kuriose nelegaliai parduodamas alkoholis, cigaretės arba degalai.

Puslapyje veikianti skaičiuoklė rodo, kad nuo metų pradžios valstybės biudžetas dėl nelegalių akcizinių prekių neteko daugiau kaip 250 mln. litų.

„Tiesą pasakius, man šioje statistikoje liūdniausia yra tai, kad informacijos srautas nemažėja, o iš 1500 užfiksuotų taškų, bent jau mano žiniomis, kol kas neuždaryta nė dešimtadalis.

Suprantu, kad mokesčius lengviau surinkti uždedant didesnę naštą ant sąžiningai juos mokančiųjų pečių, šešėlį paslėpti po įvairiomis šešėlio skaičiavimo metodikomis, bet skaičiai kalba už save. Šešėlis milžiniškas, biudžeto nuostolis milžiniškas, o kova su tuo kol kas neįsisiūbavo“, – sako viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ vadovas Kęstutis Kupšys.

Pranešimas apie 1500-ąjį „tašką“, esantį pačiame Baltarusijos pasienyje – Tabariškėse, Turgelių seniūnijoje, Šalčininkų rajone, ir nelegaliai prekiaujantį tabako gaminiais, gautas š. m. kovo 14 dieną.

Iš viso gauta pranešimų apie 1163 vietas, kuriose prekiaujama kontrabandinėmis cigaretėmis, 839 nelegalios prekybos alkoholiu ir 490 nelegalios prekybos degalais vietų. Kai kuriose vietose prekiaujama keliomis nelegalių prekių rūšimis, todėl, išskirsčius pagal prekybos sritis, „taškų“ skaičius gaunasi didesnis nei konkrečių vietų skaičius.

Daugiausia nelegalios prekybos vietų – 198 – užfiksuota Vilniuje. Šiame mieste teisėsaugos pareigūnai daugiausiai jų ir uždarė: pranešta apie 13 uždarytų taškų. Tačiau, jei kalbėtume apie pranešimų ir pareigūnų reakcijos santykį, laimi Panevėžio ir Šilalės miestų savivaldybės. Panevėžyje likviduota 10 vietų iš 19 apie kurias pranešta, o Šilalėje – 6 iš 10.

„Tinklapio teikiama informacija mums labai padeda. Nors apie nelegalias prekybos vietas akcizais apmokestintomis prekėmis galima pranešti tiesiogiai policijai, matome, kad dalis žmonių, matyt, bijo ar nenori bendrauti su pareigūnais, tad per tinklapį gauname daugiau informacijos nei paprastai“, – sako Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis.

Pasak pareigūno, pranešimų apie „taškus“ ir jų uždarymo skaičiai skiriasi dėl to, kad tinklapyje kai kuri informacija dubliuojasi, dalis pranešimų nepasitvirtina.

VšĮ „Lietuva be šešėlio“ turimais duomenimis, šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje siekia apie 30 proc. ir, kartu su Bulgarija ir Rumunija, yra didžiausia Europos Sąjungoje. Nelegali spiritinių gėrimų rinka siekia 36 proc., nelegali tabako rinka – 35 proc., o nelegali degalų rinka – 15-20 proc. visos parduodamos produkcijos.

Dėl šešėlinės akcizinių prekių rinkos Lietuvos biudžetas kasmet netenka apie 1,3-1,5 mlrd. litų pajamų (akcizo ir PVM). T. y., kiekvienas pensininkas kasmet netenka apie 3 tūkst. litų arba kiekvienas mokytojas kasmet netenka apie 28 tūkst. litų.

Apie www.beseselio.lt

Interneto svetainė www.beseselio.lt – platforma, suteikianti galimybę kiekvienam Lietuvos gyventojui, pastebėjusiam nelegalios prekybos vietą, apie ją anonimiškai pranešti internetu. Tinklapyje integruotas Lietuvos šešėlio žemėlapis viešai nurodo taškus, kuriuose klesti nelegali prekyba. Šis Lietuvos šešėlio žemėlapis yra galimybė kiekvienam sąmoningam visuomenės nariui prisidėti prie šešėlinės ekonomikos naikinimo. Projektą įgyvendina viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“.

Apie VšĮ „Lietuva be šešėlio“

Viešoji įstaiga „Lietuva be šešėlio“ – kelių Lietuvos piliečių ir visuomeninių organizacijų įkurta bendruomenė, siekianti burti visus, neabejingus šešėlinės ekonomikos problemai. Šešėlinės prekybos mastą ir kenkėjišką pobūdį pripažįsta daugelis visuomenės nuomonės lyderių, deja, nemaža visuomenės dalis vis dar neįvertina nelegalios prekybos kenksmingumo mūsų gerovei.

VšĮ „Lietuva be šešėlio“ ketina keisti šią situaciją, kurdama iniciatyvas, skatinančias platesnį visuomenės įtraukimą į kovą su šešėline rinka. Įstaigai vadovauja Kęstutis Kupšys, taip pat žinomas kaip asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vykdomasis direktorius.