Lietuvoje gali būti švenčių be alkoholio, gali būti, kad neretai vyresniųjų keiksnojamas jaunimas ne tik pats linksminsis blaivus, bet ir stebės, kad į renginį nepatektų apsvaigę vyresnieji. O jei tokie ateis, juos tiesiog išprašys namo…
Gali būti, kad Lietuvos kaimas bus saugus ir atviras, kad jame brangs nekilnojamasis turtas, sparčiai didės gimstamumas, išsimokslinęs jaunimas liks čia dirbti, o vaikai – nerūkys ir nebandys alkoholinių gėrimų skonio…
Sakysite – iš fantastikos srities? Ne. Taip jau yra Šiaulių rajono Naisių kaime, propaguojančiame tik blaivią kultūrą. Apie tokį pavyzdį pirmadienį Šilutės bendruomenei pasakojo mažųjų Lietuvos kultūros sostinių judėjimo iniciatorius, projektų „Naisių vasara“ sumanytojas ir mecenatas Ramūnas KARBAUSKIS.
Saugiai kaimynystei svarbiausia – kaimynai
Gegužės 27-oji yra minima kaip Europos kaimynų diena. Jos tikslas – paskatinti žmones artimiau bendrauti, puoselėti bendruomeniškumo jausmą, kurti draugiškesnę ir saugesnę gyvenamąją aplinką.
Su kaimynų diena tampriai susijusi „Saugios kaimynystės“ programa – bendruomenės narių saugios aplinkos kūrimas ir savitarpio pagalba sunkiais ar pavojingais gyvenimo atvejais, keitimasis informacija, kaimyno namų bei turto apsauga jam nesat namuose ir pan.
Geri kaimynai – dovana, kurios svarbą daugelis mūsų nepelnytai pamiršta. Todėl žmonės skatinami šią dieną susitikti su kaimynais, aptarti „Saugios kaimynystės“ programos teikiamas galimybes, pasikeisti duomenimis kontaktams, pagalvoti apie saugios gyvenamosios aplinkos puoselėjimo kelius ir būdus.
To siekdami Šilutės policijos komisariato pareigūnai ir surengė susitikimą su R.Karbauskiu.
Norintys išgerti į Naisius nevažiuoja
„Šiandien Lietuvoje – labai bloga situacija, ir pagrindinė to blogio priežastis – alkoholis. Jei mūsų valstybėje norime pokyčių, turime pradėti nuo savo vaikų ugdymo ir nuo alkoholio ignoravimo“, – taip savo kalbą pradėjo svečias.
Gerai šalyje žinomas projektas „Naisių vasara“ vyksta jau 5 metus, ir kasmet jame dalyvauja apie 30 000 žmonių. Prie „tradicinių“ lietuviškų švenčių įpratusiems ir jų metu (ypač vakarop) būrelius „vytuojančių“ jaunų ir senų dalyvių matantiems ir tuo seniai nebesistebintiems tautiečiams bus sunku patikėti, kad Naisių festivalyje policija neturi ką veikti…
Svečias prisiminė, jog dar prieš 5 metus tokiose blaiviose šventėse neturėjo ką veikti, nei kur dėti rankų ir kai kurie Naisių bendruomenės vyrai. Dabar jie jau vaikšto šalia žmonų ir vaikų ir yra akivaizdu, kad sparčiai keičiasi ir šeimų tarpusavio santykiai.
Ne tik „Naisių vasaros“ festivaliai, bet ir visi Naisių kaimo renginiai yra absoliučiai blaivūs. „Nebereikia nei savanorių, nei policijos, nes tie, kas nori išgerti, pas mus tiesiog nevažiuoja“, – sakė R.Karbauskis.
Dar vienas, regis, neįtikėtinas faktas – gimstamumas Naisiuose per pastaruosius kelerius metus išaugo 4-5 kartus. Tai todėl, kad gerėjant sutuoktinių santykiams šeimos nori auginti daugiau vaikų.
Nėra nei šiukšlių, nei gražiausių sodybų
„Kai kaimo bendruomenė išblaivėja, viskas pasikeičia“, – sakė svečias ir pateikė tokius pavyzdžius. Naisiuose kelerius metus po atviru dangumi stovinčiose medinėse skulptūrose nėra nė vieno įbrėžimo, o nekilnojamasis turtas šioje apylinkėje jau yra 3 kartus brangesnis nei kituose kaimuose, nes žmonės nori čia gyventi.
Niekur šioje gyvenvietėje nesimėto šiukšlių, nes tiesiog niekas jų nemėto. Apie tai pirmiausia buvo pradėta kalbėti su darželinukais: kai šie nustojo mesti šiukšles bet kur, to nebedaro ir vyresnieji.
O gražiausių sodybų konkursai čia jau nebeorganizuojami, nes iš gausybės puikių sodybų tiesiog nebeįmanoma išskirti „pačias pačiausias“…
Į Naisių šventes už daug mažesnę kainą važiuoja ir šalies atlikėjai, mat jau žino, kad čia susirinks blaivūs, besišypsantys ir tikrai dainą ir muziką girdėti norintys žmonės. Kai tuo tarpu kitur muziką girdi gal tik pusė susirinkusiųjų, o likusioji įkaušusi pusė tik gadina nuotaiką kitiems.
Blaivybė – ne bausmė
Pats iš viso alkoholio neragavęs ir neragaujantis R.Karbauskis sako, jog toks yra jo įsitikinimas, kurį pats sau nustatė dar būdamas 13-os. „Tai – mano kelias, ir nebūtinai visi turi taip pat elgtis. Tačiau tie, kas pabandė leisti laisvalaikį kitaip, jau suprato, jog tai nėra jokia bausmė“, – sakė jis.
Svečio nuomone, lietuviai vis dar nemoka bendrauti su jaunimu. Šiandienos jaunimas, anot jo, yra nuostabus, gerbia save, ir nori, kad ir vyresnieji jį gerbtų.
20 metų su jaunimu dirbantis verslininkas ir politikas organizuoja stovyklas, kuriose vienu metu kūrybiškai ilsisi 300-500 jaunuolių nuo 14 iki 18 metų. Jie gyvena palapinėse, ir per tą laiką nepasitaikė nė vienų muštynių.
Stovyklautojų jis pirmiausia klausia, ar jie gali savaitę visai nevartoti alkoholio. Šie atsako galintys ir visą savaitę „įrodinėja“, jog tikrai gali.
Pradėti reikia nuo darželinukų
R.Karbauskio įsitikinimu, norint pradėti keisti tautos mąstymą, siekiant išauginti blaivų jaunimą reikia eiti į vaikų darželius ir apie tai kalbėti jau darželinukams. Vėliau bus per vėlu, mat pagal statistiką, alkoholio jau yra ragavę didžioji dalis paauglių, o vyresnieji – visi.
Su darželinukais turėtų pradėti dirbti ir policijos pareigūnai, nes vaikams didelį įspūdį daro „antpečiai“. Tai padėtų išauginti kitokią kartą. „Jaunimas nenori gyventi girtuoklių aplinkoje, jeigu jam yra pasiūlomas kitas variantas, jei yra galimybė kabintis, jis kabinasi, – sakė svečias.
Tačiau R.Karbauskio pastebėjimu, bendruomenė sveiksta pamažu. Jei Lietuva nepriims įstatymo, leidžiančio alkoholikus gydyti priverstinai, ateityje padėtis mūsų valstybėje tik blogės. Nes patys alkoholikai negali priimti tokio sprendimo, jie tiesiog nebepajėgūs mąstyti.
„Jei nieko nekeisim mes patys, tai niekas ir nepasikeis, viskas mūsų pačių rankose ir mes turime kažką daryti“, – apie savo patirtį kalbėjo svečias.
Tiesa, Naisiuose šiuo metu irgi yra 4 alkoholikai: buvo 5, vienas mirė, o po poros metų nebebus nė vieno…
Jis sukritikavo ir požiūrį, esą jei šventėse nebus leista prekiauti alkoholiu, tokių švenčių nerems prekybininkai. Anot jo, jie dar daugiau uždirba pardavinėdami girą.
Reikia politinės valios
Dar vienas svarbus dalykas – etnokultūros kaip protėvių išminties puoselėjimas. Anot R.Karbauskio, etnokultūrą turėtume grąžinti į darželius, vaikai turi ir šokti, ir rengtis tautiškai. Nes juk neįsivaizduojame jaunuolio, apsirengusio tautiniais rūbais, šokančio ir dainuojančio, o kartu – paskendusio alkoholizmo liūne ar vartojančio narkotikus…
Naisiai paskelbti 2015-ųjų metų Lietuvos mažąja kultūros sostine. Nuo kitų metų Lietuvoje bus 10 tokių sostinių, o Naisiai bus jų „mokytojas”. Po 10-mečio jų turėsime jau 100. Taip idėjos autorius R.Karbauskis sumanė parodyti visų mūsų mažųjų miestelių privalumus.
Tačiau visiems šiems sprendimams pirmiausia reikia politinės valios. Ne kas kitas kaip politikai turi priimti sprendimus, kad masiniuose renginiuose nebūtų prekiaujama alkoholiu. Deja, kaip tik tos valios vis dar pritrūksta.
Reikia tam ir bendruomenių, jos narių apsisprendimo, nes viena policija tvarkos niekada nepadarys.
„Tam, kad keistųsi tauta, kad geriau gyventume, mums nereikia jokios valdžios, o policija turi būti mūsų draugai. Ir jie nori tokie būti”, – kalbėjo svečias.
Rašyti atsakymą