Šie metai Lietuvos istorijon įsirašys ne tik kaip Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydžio per Atlantą, sveikatingumo, tarmių, 1863 metų sukilimo, edukologės Meilės Lukšienės, tačiau ir Klaipėdos krašto atgavimo paminėjimo metai.
Sausio 15 d. bus minimos 90-osios Klaipėdos krašto atgavimo metinės, turinčios ypatingą reikšmę valstybei, kai 1923 metais lietuvių sukilėliai užėmė Klaipėdą ir ji buvo „de facto“ prijungta prie Lietuvos Respublikos.
Kalbėdama apie svarbią visai Lietuvai datą, Šilutės r. savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė vis tik pabrėžia, kad reikėtų kalbėti ne apie vieno krašto prijungimą prie kito, tačiau apie Didžiosios ir Mažosios Lietuvų susijungimą.
Jį paminėti mūsų savivaldybė planuoja galybe renginių, įvyksiančių vos per kelias dienas. Tačiau tai – tik pradžia. Jau parengtas ir visus metus apimantis renginių ciklas. Tokius planus rengia ir kitos Klaipėdos regionui priklausančios savivaldybės.
Suplevėsuos istorinė vėliava
Planai 2013-aisiais išskirtiniais renginiais paminėti Klaipėdos krašto atgavimo 90-ąsias metines gimė šilutiškių galvose. Dalyvaudama lapkričio mėnesį vykusiame Klaipėdos regiono plėtros tarybos posėdyje, rajono merė Daiva Žebelienė pakvietė Klaipėdos regiono savivaldybes suvienyti jėgas ir išskirtinai pažymėti prasmingą visai Lietuvai datą, kuri valstybiniu požiūriu liko be didesnio dėmesio.
Šilutės r. savivaldybėje buvo sudaryta speciali vicemero Šarūno Laužiko vadovaujama darbo grupė, kuri parengė kelias dienas truksiančią įvairių renginių programą.
Sausio 15 d. šilutiškiai pasiūlė visoms Klaipėdos krašto savivaldybėms vienu metu – 12 valandą – iškelti istorinę Mažosios Lietuvos vėliavą. „Šilutėje ceremonija vyks prie Savivaldybės, greta paminklinio ženklo, skirto 1923 m. sausio įvykiams paminėti. Ši atminimo sienelė su Deklaracijos dėl Klaipėdos prijungimo tekstu atsirado prieš 10 metų šviesaus atminimo šilutiškio Juliaus Balčiausko dėka“, – pasakojo V.Griškevičienė.
Kultūros skyriaus vedėja priminė, kad Mažosios Lietuvos vėliavos žmonės niekur nusipirkti negaus, tačiau norintys turėti šį krašto simbolį jį gali pasisiūti patys: Šilutės muziejaus internetiniame tinklalapyje galima rasti informaciją apie vėliavos matmenis ir spalvas.
Tą pačią dieną gražią akciją Juknaičiuose, Rusnėje ir Usėnuose Rusnės Salos etnokultūros centro iniciatyva vykdys šių gyvenviečių seniūnijos bei mokyklos. Vieną valandą autobusų stotelėse bus dalijami knygų skirtukai – skrajutės, su istorine informacija apie 1923 m. sausio įvykius.
Prie istorinių žinių gilinimo prisidės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje 13 val. organizuojamas „Protų kovų“ turnyras. Jame, pirminiais duomenimis, dalyvaus Klaipėdos kraštui istoriškai priklausiusių šešių savivaldybių komandos, kurių nariai atsakinės į istorinius klausimus.
Bibliotekoje taip pat vyks netradicinė istorijos pamoka, į kurią tikimasi sukviesti būrį jaunų šilutiškių. Jaunimui bus pristatyta ir kartu aptarta vaizdinė medžiaga „Klaipėdos krašto prijungimas prie Lietuvos“. Bibliotekos pastogėlėje bus atidaryta tarptautinio akvarelės plenero „Klaipėdos skulptūrų parko pasakojimai“ paroda.
Katytiškius į biblioteką sukvies muzikinė istorijos pamoka „Klaipėdos krašto įvykiai 1923 metais“. Šilutės muziejuje saugomą fotografijų parodą apie 1923 m. pristatys Kultūros ir pramogų centras.
Vakare, 17.30 val. Šilutės kultūros ir pramogų centre, vyks svarbiausias dienos renginys – jubiliejinis koncertas, pavadintas taip, kaip ir visa renginių ciklo programa, – „Viena giminė, viena kalba, viena žemė…“. Siekiant paminėti dar vieną svarbų įvykį – tarmių metų pradžią Mažosios Lietuvos etnografiniame regione, šis jubiliejinis koncertas bus vedamas lietuvininkų tarme.
Jubiliejinę datą vainikuos 5 Lietuvos regionus simbolizuojančių penkių orkestrų koncertas. Dalyvaus Stasio Šimkaus konservatorijos, Palangos savivaldybės, Panevėžio ir Tauragės rajonų orkestrai, Šilutės meno mokyklos orkestras „Pamarys“, kolektyvai „Mingė“, „Vartana“ ir „Vaivora“. Koncerto metu nuskambės Jurgio Zauerveino kūrinys „Lietuviais esame mes gimę“, kurį atliks visi orkestrai. Kūrinio aranžuotę patikėta kurti kraštiečiui Stasiui Daugėlai.
Pakvies į diskusiją
Nemažai renginių vyks ir sausio 16-18 dienomis. Vienas įdomesnių – apskritojo stalo diskusija „XX a. Klaipėdos krašto tarpukario istorija: vertinimai, kontraversijos ir įžvalgos“. Diskusijų centre atsidurs 1938 m. išleistas Jono Vanagaičio almanachas „Kovų keliais“, o istorikai Silva Pocytė ir Vygantas Vareikis pristatys dvi skirtingas tarp istorikų vyraujančias nuomones apie 1923 m. sausio sukilimą: vieni teigia, kad jokio sukilimo net nebuvo, kiti palaiko labiau paplitusią nuomonę.
Kiekvieno rajono kampelio gyventojams bus sudaryta galimybė išgirsti ištraukas iš minėto almanacho: sausio 17 d. 16 val. kiekviename Šilutės bibliotekos filiale vyks almanacho „Kovos keliais“ tekstų skaitymas.
Į renginį sausio 18 d. pakvies ir Kintų Vydūno kultūros centras bei Šilutės 8-osios šaulių kuopos jaunieji šauliai. Jie ne tik patys dalyvaus naktiniame žygyje į Klaipėdą, bet sausio 12 d. Šilutėje surengs orientacines varžybas, kuriose galės dalyvauti visi norintieji.
Tikimasi valstybės finansavimo
Šie renginiai – tik dalis visiems metams numatyto didžiojo metinio renginių plano. Seimo vicepirmininkui K.Komskiui sukvietus į pasitarimą Klaipėdos krašto savivaldybių atstovus, paaiškėjo, kad bręsta noras Klaipėdos krašto atgavimo datą minėti visus metus. Seimas idėją palaikė ir 2013-uosius metus paskelbė Klaipėdos krašto atgavimo paminėjimo metais.
Vyriausybei buvo pasiūlyta, bendradarbiaujant su Klaipėdos krašto savivaldybėmis, sudaryti Klaipėdos krašto atgavimo 90-ųjų metinių minėjimo komisiją ir jai pavesti parengti ir įgyvendinti metinių minėjimo programą bei numatyti finansavimą metinių minėjimo programai rengti ir įgyvendinti.
„Gerų idėjų turime daug. Jei gautume finansavimą, būtų suorganizuota nemažai įvairių parodų, muzikinių renginių, baigiamųjų konferencijų ir panašiai. Visai programai Šilutės rajone įgyvendinti iš Vyriausybės reikėtų kiek daugiau nei 158 tūkst. litų“, – sakė V.Griškevičienė.
Finansavimo savo parengtoms metinėms programoms tikisi ir kitos Klaipėdos krašto savivaldybės. Įtikinti politikus sumanymo nauda bandys Klaipėdos miesto savivaldybė, sausio 14 d. Seime atidarysianti teminę parodą.
Renginyje pakviesti dalyvauti ir šilutiškiai. „Pasinaudosime proga lietuvininkų tarmei suskambėti, be to, esame paruošę ir teatralizuotą parodos atidarymą, kurio metu mums padės Šilutės kamerinio dramos teatro aktoriai su įspūdingais, šilutiškiams jau ne kartą matytais laivais. Jie į Seimą „įplukdys“ dvi – Lietuvos respublikos ir Mažosios Lietuvos vėliavas.“ – planais dalijosi Kultūros skyriaus vedėja.
Projektas: „Kultūros uostas: Istorija.”
Rašyti atsakymą