Lietuva tapo oficialia vynmedžių augintojų šalimi

Vynmedžių augintojus pasiekė gera žinia – Lietuva tapo oficialia šias uogas auginančia šalimi. Tai atvėrė galimybę registruoti vynuogynus ir gauti ES paramą (iki šiol vynuogininkystė Lietuvoje nebuvo remiama).

Žemės ūkio ministerija jau ruošia specialų paramos paketą vyndariams. Į paramą galės pretenduoti mažieji vyninių vynuogių veislių augintojai, gaminantys vyną. 2021 m. duomenimis, vynuogių augintojų ūkių Lietuvoje yra 11, iš jų vyno gamyba užsiima 3. Parama galės būti panaudota įrangai įsigyti ir pastatams rekonstruoti, tai galimybė atnaujinti infrastruktūrą ir planuoti ūkio plėtrą.

Vyndariai, norėdami parduoti savo vyną iš bet kokios žaliavos, turi tapti maisto tvarkymo subjektais, kuriuos registruoja teritoriniai VMVT. Registruoti vyndariai įtraukiami į sąrašą, kuris tvarkomas pagal subjekto faktinę vykdomos ar numatomos vykdyti veiklos vietą. Dokumentai gali būti pateikiami paštu, el. paštu arba atvykus į VMVT.

Pagal vykdomas veiklas gali būti registruojamos šios bei kitos pasirinktos veiklos: vynuogių auginimas, kitų vaismedžių, uogakrūmių ir riešutmedžių vaisių auginimas, vynuogių vyno gamyba, sidro ir kitokių vaisių, uogų vynų gamyba.

Reikalavimai gamybai: produktų apsauga nuo taršos, geriamojo vandens skirto laistymui bei plovimui apsauga nuo taršos, higienos reikalavimų derliaus nuėmimo, sandėliavimo, pakavimo metu užtikrinimas, tinkamas atliekų tvarkymas, augalų apsaugos produktų ir biocidų naudojimas laikantis reikalavimų, darbuotojų sveikatos tikrinimai ir higienos žinios. Svarbus tinkamas patalpų dydis, apsauga nuo pelėsių, ventiliacija, įrangos valymas ir kt.