Lietuvą telefonu užpuolė Mozambikas. Kas išties vyko?

 

090825486-e0e8a82b-7124-45a0-86f7-bb427947b445Savaitgalį Lietuvos mobiliojo ryšio klientus užgriuvo skambučių lavina iš numerių, prasidedančių +285 – kas yra Mozambiko kodas. Lietuviai arba sulaukdavo trumpo – tokio, kad net nespėdavo atsiliepti – skambučio, arba tiesiog rasdavo praleistą skambutį.

Kaip savo „Facebook” paskyroje aiškina „Tele2” korporatyvinės komunikacijos direktorius Andrius Baranauskas, tai yra telefoninių sukčių skambutis, o šiuo būdu sukčiaujama net nepradedant pokalbio. Pats skambutis trunka tiek, kad skambučio gavėjas net nespėja atsiliepti, o jei bando perskambinti atgal – numeris kitam gale apmokestinamas papildomu tarifu taip, kaip papildomai apmokestinamas automobilio parkavimas, aukos per TV labdaros koncertus ir panašiai. Tačiau priešingai nei išvardintais atvejais, skambučio iš Mozambiko atveju skambintojo apie tai niekas neinformuoja.

„Tai nėra pirmas ir ne dešimtas toks sukčiavimo atvejis. Tokia schema yra gana įprasta – priversti vartotoją atskambinti sukčiui. Tam gali būti pasitelkiamos įvairios formos – sukčiai imituoja loterijas, žaidimus, modeminių kompiuterių laikais buvo virusai, kurie priversdavo kompiuterį skambinti į nurodytą numerį. Šį kartą buvo pasirinkta schema, kai sukčius skambina specialiai trumpai, palieka vadinamąjį „švyturėlį“ – kad auka, norėdama sužinoti, dėl ko jam buvo skambinta, perskambintų sukčiui“, – Lrytas.lt pasakojo „Bitė Lietuva“ atstovas žiniasklaidai Antanas Bubnelis.

Pasak A.Baranausko, naudojantis tokia schema, sukčiaus įmonė savo šalies operatoriui pateikia sąrašą skambučių ir sąskaitą. „Operatorius patikrina – taip, lietuviai išties masiškai skambino Mozambiko telefoniniams konsultantams, – kokiai nors „Lietaus Iššaukimo Šamanų Šokiais“ linijai, ar kas ten pas juos aktualu. Ir siunčia sąskaitą Lietuvos operatoriams, o šie – jums. Visa schema grįsta mūsų įpročiu perskambinti ir įsitikinimu, kad kažkam Mozambike (arba Angoloje, arba Siera Leonėje) būtinai reikia susisiekti“, – rašo „Tele2” atstovas.

Jo teigimu, ši schema pavojinga tuo, kad sunku įrodyti sukčiavimą – „štai, sakykime, skambino lietuviai (ar slovėnai, ar ispanai; sukčiai eina per visas šalis) į Mozambiką – negi drausi dabar jiems? Gal tikrai norėjo paslaugos, ir prisiskambinimo faktas rodo, kad paslaugą gavo. Ir juk patys skambino, ar ne? Niekas nevertė? Galima, aišku, kreiptis į Mozambiko ryšių reguliavimo organizaciją, ar ką jie ten turi; greičiausiai paprašys atvažiuoti ir užpildyti skundą raštu, vietos kalba. Todėl jie ir skambina iš tokių šalių, kur niekas nevažiuos.“

A. Baranausko teigimu, telefonų numeriai, kuriems skambinama, generuojami atsitiktinai: imamas šablonas +370 68X XXXXX ir skambinama kaitaliojant likusius numerio skaitmenis. Tai daro kompiuterinė sistema, naudodamasi skirtingomis SIM kortelėmis.

Galimybė skambinti į Mozambiką – užblokuota

„Tele2” įspėja, kad pinigai nuskaičiuojami net jei perskambintojas išgirsta užimtą signalą. Todėl imtasi blokuoti į Mozambiką išeinančius skambučius – tai reiškia, kad dabar klientai negali prisiskambinti į Mozambiko numerius.

„Retais atvejais blokuojame visą šalį – jei kitų skambučių, kaip tik sukčių, iš jos nėra. Afrikoje pasitaiko tokių šalių; arba Šiaurės Korėja, pamenu, buvo papuošusi šį sąrašą. Žinoma, jei jie reikš nepasitenkinimą, tai maloniai ištaisysim klaidą, pakaks atvežt raštišką prašymą į mūsų biurą. Iš Mozambiko“, – juokauja A.Baranauskas.

Tuo tarpu „Telia“ viešųjų ryšių atstovas Audrius Stasiulaitis pasakoja, kad „Telia“ išeinančius skambučius į Mozambiką pradėjo blokuoti nuo penktadienio ryto.

„Pirmadienio ryto duomenimis, šį savaitgalį niekas iš „Telios“ klientų neskambino į Mozambiką, tad bent jau iš „Telios“ klientų Mozambiko sukčiai uždirbo lygiai nulį centrų“, – Lrytas.lt sakė A.Stasiulaitis.

Pasak jo, ataka šį savaitgalį buvo vykdoma buvo ne vien Lietuvoje – panašūs veiksmai buvo ir Airijoje. „Telia“ atstovas taip pat tikina, kad tokia sukčiavimo schema nėra kažkuo labai ypatinga – ir kadangi operatorius mato įtartinus srautus, jis gali imtis priemonių. A.Stasiulaičio teigimu, toks sukčiavimo būdas patiems sukčiams nėra itin pelningas – nuo vieno tokio sulaukto atgalinio skambučio sukčių kompanija uždirba vos keliolika eurocentų. „Tai jei padarai kokį milijoną skambučių, į kuriuos sulauki 10 000 atskambinančių, „uždirbi“ porą tūkstančių eurų“ – pasakojo „Telia atstovas.

Jo teigimu, blogiausiu atveju klientas irgi nenukenčia kaip nors labai baisiai – dažniausiai jo sąskaita padidėja pora ar trimis eurais. Tuo tarpu A.Bubnelis teigia, kad „Bitė“ pranešimų apie Mozambiko sukčių antplūdį sulaukė tik sekmadienį, ir nuo vakaro užblokavo galimybę skambinti į šią Afrikos šalį – nes pasak jo, finansinė grėsmė klientui atsiranda ne gaunant skambutį iš sukčiaus, bet skambinant į sukčiaus numerį.

„Tiek šiuo, tiek visais kitais atvejais visiems klientams būti atsargiems ir kritiškai vertinti gaunamus skambučius ir žinutes. Tuo tarpu „Bitė“ dabar renka duomenis apie galimus nukentėjus nuo sukčių ir vertina galimybes jiems padėti“.

Artėja Kongo eilė?

Taigi, ši Mozambiko sukčių ataka suvaldyta – prisiskambinti į Mozambiką iš Lietuvos dabar daugeliu atvejų net neįmanoma, o jei dar iki blokavimo pradžios kažkas ir paskambino kokį kartą – nuostoliai neturėtų būti labai dideli (žinoma, visai kas kita, jei klientas buvo atkaklus ir bandė priskambinti kokį dešimtį kartų).

Tai nebloga (nors ir nenauja) pamoka mums, lietuviams – kad praleistas skambutis iš svetimos šalies (o taip pat ir SMS žinutė su kvietimu dalyvauti žaidime ar loterijoje) nebūtinai yra toks jau nekaltas dalykas, tad viliones geriau ignoruoti, o jei nepažįstamas numeris dar ir turi nelietuvišką pradžią (lietuviška pradžia – +370) – atsiliepti galima (įeinantys skambučiai namų šalies ribose negali būti apmokestinami), tačiau radus praleistą skambutį, geriau sulaukti, kol galbūt jis vėl perskambins. Nes atakų bus ir daugiau.

Štai Lrytas.lt skaitytojas praneša pirmadienio rytą 6 val. 17 min. gavęs panašų skambutį iš Kongo.

lrytas.lt inf.