Lietuvai grasina mėlynojo liežuvio liga

Cow-cows-31450227-500-446Nuo lapkričio 7-osios dėl galvijų mėlynojo liežuvio ligos sustabdyta bet kokia prekyba galvijais iš Lietuvos, taip pat galvijų migracija po mūsų šalies ūkius, net jų pervežimas į kitą laikymo vietą.

Tokių priemonių imtasi po to, kai prieš 3 mėnesius į Ispaniją iš vieno Anykščių rajono ūkio parduotam veršeliui įtarta mėlynojo liežuvio liga. Ši žinia sukėlė didelį mūsų šalies gyvulių augintojų ir veterinarijos tarnybų nerimą, neišvengė jo ir mūsų rajono galvijų augintojai.

Anot Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) pranešimo, šios ligos protrūkis ar net pavienis jos atvejis būtų skaudus smūgis mūsų šalies gyvulių augintojams.

Mėlynojo liežuvio ligą platina jos virusą pernešantys uodai, taip pat kitos mašalų rūšys. Liga gali plisti ir vykstant prekybai – užkrėsti mašalai gali į šalį patekti sunkvežimiais, lėktuvais.

Lietuvoje ši liga kol kas neužregistruota, bet yra įtraukta į pavojingų ligų sąrašą.

Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis ramina, kad mėlynojo liežuvio liga žmonėms nepavojinga. Net ir gyvulys nuo kito sergančio gyvulio neužsikrečia. Užkratui pernešti būtinas kraujo kontaktas. Bet kaip ir kitos pavojingos bei greit plintančios gyvūnų ligos, ji padaro didelių ekonominių nuostolių: krinta galvijų produktyvumas, apie 70 procentų bandos gali nugaišti, be to, šaliai, kurioje liga nustatoma, taikomi eksporto apribojimai.

Draudimas išvežti galvijus iš Lietuvos turėjo baigtis vakar, tačiau jis pratęstas, nes laboratorinių tyrimų rezultatų kol kas nėra.
Iki 1998 m. Europa buvo laisva nuo mėlynojo liežuvio ligos, išskyrus pavienius atvejus, nustatytus Ispanijoje ir Graikijoje. Bet pastaraisiais metais ligos protrūkiai Europoje užregistruojami vis dažniau. Ji jau registruota Didžiojoje Britanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Danijoje, Ispanijoje, Liuksemburge ir kitose šalyse.

Dažnėjantys ligos protrūkiai, anot specialistų rodo, kad jos epidemiologijoje vyksta pokyčiai ir jos rizika auga visoje Europoje.

Pasak Šilutės VMVT viršininko, vienintelis būdas, duodantis rezultatų kovojant su šia liga, yra visiškai užkirsti kelią galvijų kontaktams ir užkrėstų gyvulių sunaikinimas. Todėl žinant ligos židinį, karantinas nustatomas net 100 kilometrų spinduliu, dar pusė tiek nustatoma vadinamoji priežiūros zona. Šioje zonoje griežtai draudžiamas gyvulių transportavimas net į gretimus ūkius ir to paties ūkio kitas laikymo vietas, imamasi griežtų apsaugos priemonių, gyvuliai vakcinuojami.

Šiuo metu tiriami ir dviejų mūsų rajono ūkininkų galvijai. Jų ir kitų mūsų šalies ūkių galvijų kraujyje nustatyta ligos antikūnų, bet klinikinių jos simptomų nėra. Laboratorinių tyrimų atsakymų dar negauta.

Kartu stebimi ir tiriami medžiojami gyvūnai – stirnos, briedžiai, elniai.

Tad vakar Šilutės VMVT dar laukė tolesnių Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nurodymų.