„Jaunimo darbuotojas amžinai turi pats mokytis, nes jeigu tu netobulėsi, tau bus sunku su jaunu žmogumi dirbti“, – sako Rimvydas Petrauskis – pedagogas, Šilutės atviros jaunimo erdvės darbuotojas ir Jaunimo garantijų iniciatyvos (JGI) koordinatorius.
Sausio pabaigoje suėjo metai, kai Rimvydas dirba Šilutės atviros jaunimo edvės darbuotoju. Per šiuos metus įvyko daug akivaizdžių pokyčių: erdvė iš Liepų gatvės persikėlė į naujas patalpas Šilutės kultūros ir pramogų centre (KPC), buvo skirtas savivaldybės finansavimas naujam inventoriui įsigyti, suaktyvėjo ir pats jaunimas.
Ant laurų nenorintis užmigti mokytojas tikisi, kad renovavus Šilutės KPC, Šilutės atvira jaunimo erdvė peraugs į jaunimo centrą ir pritrauks dar daugiau jaunuolių iš viso rajono.
Pedagogo veiklumą pastebėjo ir šilutiškiai – vasario 16 dieną jam bus įteikta „Lietuvininkų vilties“ premija, kurios paskirtis – skatinti su jaunimu dirbančius žmones.
20 metų darbo patirtis
„Tai buvo šiek tiek staigmena. Vis galvoju, kad nesu vertas, atrodo, kad kažkas yra daugiau už mane nuveikęs, mąstau, kad galiu padaryti dar daugiau negu esu padaręs. Kita vertus toks įvertinimas džiugina, bet ties juo nesibaigia gyvenimas, planų yra labai daug“, – įvertinimu džiaugiasi daugiau kaip 20 metų pedagoginio darbo stažą turintis šilutiškis.
R.Petrauskis turi kelis aukštųjų mokyklų diplomus: Klaipėdos universitete įgijo edukologijos bakalauro su vaikystės pedagogika laipsnį, pradinių klasių tikybos mokytojo ir socialinio pedagogo specialybes, vėliau – švietimo vadybos magistro studijų diplomą. Ateityje jis ketina užbaigti ir istorijos mokslų studijas Lietuvos edukologijos universitete.
Be darbo su jaunimu Šilutėje, R.Petrauskis dar dirba Katyčių mokykloje, kur vaikams dėsto tikybą ir etiką. Jau 4 metai šiame miestelyje yra įkūręs Atvirą jaunimo erdvę.
Rimvydas prisimena, kad jo socialinis darbas su jaunais žmonėmis prasidėjo Laučių pagrindinėje mokykloje. „Tuometinė Mikelio Hofmano pagrindinė mokykla buvo kaip tramplinas darbui su projektais bei žmonėmis“, – prisimena jis.
Dirbti išskirtinai su jaunimu jis pradėjo Katyčiuose, kai 2013 metais pradėjo rašyti pirmuosius europinius projektus. Tais metais pavyko įgyvendinti projektą „Veiklus jaunimas“. Anot R.Petrauskio, tuomet jauni žmonės pastebėjo, kad jie rūpi vyresniems ir kad jų veikloms įgyvendinti gali būti skirtas finansavimas.
R.Petrauskis Šilutės atvirai jaunimo erdvei vadovauja nuo 2017-ųjų sausio. Vienas didžiausių jo tikslų yra, kad ši erdvė taptų Šilutės rajono jaunimo centru. Jis tikisi, kad kai Šilutės KPC bus renovuotas, jaunimo centrui bus skirta daugiau vietos. Šiuo metu erdvė įsikūrusi KPC pirmojo aukšto fojė, kur anksčiau buvo įsikūręs Šilutės šeimų klubas.
„Naujos patalpos, kuriose galėtų rinktis jaunimas, būtų didžiulis noras“,- sako jaunimo darbuotojas.
R.Petrauskis džiaugiasi, kad idėją jaunimo erdvę paversti centru palaiko ir Savivaldybės administracija. Anot jo, jaunimo darbuotojo ketvirčio etato darbas turėtų peraugti į visos dienos darbą, nes dviejų dienų jaunimo erdvės darbo laiko jaunimui jau nepakanka.
„Mums jau per maža to, ką turime šiuo metu“, – sako pedagogas. Jis džiaugiasi, kad Šilutės jaunimas vis aktyvesnis, jog noriai dalyvauja įvairiuose projektuose ir renginiuose. Svarbiausia, kad jų nereikia versti kažkur dalyvauti.
Jaunimui reikia leisti klysti
Į Šilutės atvirąją jaunimo erdvę jaunuoliai eina vos ne kasdien, dirba grupėse. Čia aktyviai veikia jauni žmonės iš Šaulių sąjungos, gyvūnų globos organizacijos, Lietuvos moksleivių sąjungos Šilutės skyriaus.
Anot R.Petrauskio, jaunimo darbuotojo misija padėti jaunimui įgyvendinti veiklas ir jiems išsibandyti save, ne tik inicijuoti, bet ir „duoti žalią šviesą“, kad jie kažką veiktų, būtų aktyvūs, ir įtraukti kitus, neaktyvius žmones į veiklą.
„Vyresni dažnai nenori pastebėti jaunimo, o ištiesų jaunimas veikia daug ir jų iniciatyvą reikėtų vyresniems labiau pastebėti ir paremti, negu kritikuoti“, – į kai kurių žmonių pabambėjimus, kad šiuolaikinis jaunimas nieko nedaro, atsako R.Petrauskis.
Anot jo, jauniems žmonėms reikia leisti klysti, nes iš klaidų mes mokomės. Juk nė vienas netapome tobulu savo srities specialistu, nepadarę klaidų. Atvira jaunimo erdvė yra galimybė jaunam žmogui pasireikšti, surasti stipriąsias ir silpnąsias puses, „pasimatuoti“ organizatoriaus, renginio vedėjo vaidmenį. Pažymį sau čia rašo pats žmogus, o ne kiti. Dalyvauti šioje veikloje neprivaloma, jeigu nepatiko, galima išeiti.
Suaktyvėjo ir jauni bedarbiai
R.Petrauskis dirba ir jaunimo garantijų koordinatoriumi Darbo biržos projekte „Atrask save“. Derindamas visas šias veiklas, į jaunimą jis gali pažvelgti iš įvairių pusių – mato ir nedirbantį vyresnį jaunimą (padeda jiems integruotis į darbo rinką), ir motyvuotą jaunimą, kupiną naujų idėjų. Jis džiaugiasi, kad prie šio projekto prisijungia vis daugiau žmonių, kad jie atveda vieni kitus, jų nebereikia kviesti. Šis suaktyvėjimas ypač pasijuto šiemet.
„Daug žmonių išleidžiame mokytis, jie tikrai siekia savo tikslų ir mokosi. Tas džiugina, kad žmonės ryžtasi pokyčiams“, – pasakojo pedagogas. Jam smagu matyti jauną žmogų jau dirbantį pagal įgytą specialybę.
„Smagu, kai tavo pagalba suteikė galimybę dirbti ir užsidirbti“, – džiaugiasi jis.
R.Petrauskis save pristato kaip vienišių, mėgstantį keliauti pėsčiomis, būti gamtoje, ją fotografuoti ar rinkti įvairias vaistažoles. Savo šeimos jis nėra sukūręs. Paklaustas tokio asmeniško klausimo, jis juokauja, kad žmona jį iš trobos išvarytų, jeigu pamatytų, kiek nedaug jam lieka laisvalaikio.
Anot jo, darbas su jaunimu yra daug asmeninio laiko atimantis darbas. „Jaunam žmogui negali pasakyti „ateik rytoj“, nes jis atsakymo laukia šiandien. Jeigu jam pasakysi „už savaitės“, tai jis gali ir išvis neateiti“, – apie bendravimo su jaunimu subtilybes kalba pedagogas.
Laimingiausias R.Petrauskis jaučiasi tada, kai kažką padaro, tačiau nelabai turi laiko pasidžiaugti, nes baigus vieną projektą pradeda kitą.
Dirbant su jaunimu, anot jo, nuolat reikia ieškoti naujų, įdomių idėjų. Kiekviena karta turi savo lūkesčių – ką galėjai prieš 10 metų padaryti ir buvo įdomu, dabartiniam jaunimui gali visiškai netikti.
Rašyti atsakymą