Lietuviškas daugkartinio naudojimo buteliukas – jau prekyboje

t vinicko delfi lt nuotrLietuviškas išradimas – Kėdainių rajone gaminamas daugkartinio naudojamo suspaudžiamas plastikinis buteliukas – pasirodė prekyboje. Du jauni verslininkai tikisi, kad šiuo gaminiu susidomės ekologiškų pažiūrų gyventojai, o vėliau – ir verslas.

Ekologiško buteliuko, kuris žymimas prekės ženklu „Ufo bottle“, koncepcija paprasta: tai – daugkartinio naudojimo 0,5 litro butelis, kuris tuščias yra kompaktiškai suspaudžiamas.

„Idėja pagaminti tokį butelį kilo labai seniai iš buitinės situacijos: trys „Coca – Cola“ buteliai užėmė pilną šiukšliadėžę, tad ir pagalvojau, kodėl nesukūrus suspaudžiamo butelio“, – sako ekonologiją studijavęs išradėjas ir bendrovės „Eco-friendly bottle“ vienas akcininkų Mantas Dambrauskas.

Pirmadienį pradėjo veikti bendrovės elektroninė parduotuvė, kurioje už 2 eurus (apie 7 Lt) galima įsigyti keistos formos žalią buteliuką.

Kitas bendrovės akcininkas informacinių technologijų specialistas Laurynas Benetis pasakoja, jog kol kas planuojama buteliuką pardavinėti vartotojams, bet tikisi, kad šia talpa susidomės ir verslas, kuris į jį galėtų pilstyti savo produktus.

„Kol kas buteliuku prekiausime kaip daugkartinio naudojimo talpa, nes turime sukūrę technologiją ir įrangą, kaip tokią talpą pagaminti. Tačiau norime surasti ir investuotojų“, – dėsto L. Benetis.

Planuoja vandens mikro fabrikus

Šiuo metu prekybai paruoštas buteliukas yra vienas iš verslo modelio sumanymų: bendrovės įkūrėjai turi planų pagaminti kompaktiškesnių 0,3 l buteliukų, taip pat įrengti vandens stotis, kurios veiktų mokamų automatinių aparatų principu.

„Kitų metų pirmąjį pusmetį planuojame įrengti vandens mikro fabrikus: tai yra vandens stotis, kur bus galima prisipilti į „Ufo“ buteliuką vandens. Įsivaizduokite vandens aparatą, tik 2 metrų aukščio, kur galima įsigyti buteliukus ir šalto filtruoto vandens: įmetate pinigą, iškrenta suspaustas buteliukas, jūs jį prijungiate prie vandens tiekimo ir jis pripildomas vandens“, – paaiškina M. Dambrauskas.

Lietuvoje planuojama įrengti 5-ias tokias stotis, kurios turės filtrus ir naudos vietos vandentiekio vandenį.

„Vandenį perleidus per filtrus jis taps aukščiausios kokybes ir niekuo nenusileidžiantis vandeniui buteliuose, – mano M. Dambrauskas. – Vartotojas žinos, kada jis prisipildė savo „Ufo“ buteliuką, o nusidėvėjusį galės atiduoti perdirbimui.“

Paklaustas, koks yra daugkartinio naudojimo buteliuko gyvenimo ciklas, L. Benetis sako, jog jis priklauso nuo naudojamo sąlygų.

„Mes esame pastebėję, jog norint, kad buteliukas išliktų geros, gražios formos, optimaliausias jo naudojimo kartų skaičius yra 50. Tačiau galima ir 100, 200 kartų jį pūsti bei spausti“, – skaičiuoja L. Benetis.

Verslininkai prisimena, jog idėja sukurti daugkartinio naudojimo talpą kilo prieš kelerius metus, tačiau ilgai truko naujos technologijos sukūrimas ir jos patentavimas. Bendrovės technologija yra užpatentuota Europoje.

Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros duomenimis, kasmet Europoje išgaunama 50 mlrd. litrų vandens, kurio 84 proc. išpilstoma į plastikinius butelius, tad talpos kūrėjai sako, jog jų tikslas – pakeisti žmonių požiūrį į geriamą vandenį ir skatinti jį gerti iš daugkartinio naudojimo talpų.