Lietuvių kalbos egzaminas: kaip gauti geresnį įvertinimą?

Abiturientai su nerimu pasitinka brandos egzaminus. Vieni laikys matematikos, biologijos, kiti fizikos, dar kiti – istorijos egzaminą.

Freepik.com nuotr.

Tai priklauso su kokiomis studijomis abiturientai sies savo tolimesnį kelią. Tačiau visiems privalomas lietuvių kalbos egzaminas.

Į ką atkreipti dėmesį ruošiantis lietuvių kalbos egzaminui ir kaip tinkamai susidoroti su jauduliu? Dalinamės naudingais patarimais.

Pagrindinė egzamino užduotis – rašinio rašymas. Moksleivis gali pasirinkti: rašyti samprotavimo ar literatūros rašinį. Samprotavimo rašinyje svarbiausia išspręsti ar bent apsvarstyti problemą, remiantis kūriniais, o literatūriniame rašinyje svarbiausia analizuoti bent 2 autorių kūrybą. Pamokose, mokytojai stengiasi supažindinti su abiejų rašinio rašymo ypatumais bei pateikia pavyzdžius. Jei pamokose rašydavote samprotavimo rašinį ir gaudavote geriausius įvertinimus, nerekomenduojama keisti rašinio tipo ir rašyti literatūrinį. Ir atvirkščiai.

Egzamino metu svarbu laikytis rašinio rašymo struktūros, tad iš anksto apgalvokite ir nuspręskite ar rašysite samprotavimo ar literatūros rašinį.

Moksleiviai susipažįsta su privalomais autoriais ir jų kūriniais. Sąrašas nėra trumpas. Vieniems, lietuvių kalbos pamokose, autoriams ir jų kūriniams skiriama daugiau laiko, kitiems mažiau.

Visų kūrinių ir visų autoriaus biografinių kontekstų neprisiminsite, todėl svarbu atsirinkti „savo“ autorius. Jei jums patinka Jono Biliūno, Kristijono Donelaičio, Maironio kūryba ir vertybės, o sunkiau analizuoti Šatrijos Raganos ar Mariaus Katiliškio kūrybą, skirkite daugiau laiko tiems autoriams, kurių kūriniai jums labiau patinka. Pasirinkite po kelis autorius iš skirtingų epochų ir juos atsakingai išanalizuokite. Visų autorių rašinių ir kūrinių analizių pavyzdžių galite rasti čia. Analizės pavyzdys padės geriau prisiminti ir suprasti kūrinius.

Galite paklausyti audio knygų, parsisiųsti programėles, kuriose nurodomos svarbiausios vertybės, kontekstai. Taip greitai ir išsamiai išanalizuosite kūrinius, susipažinsite su autorių biografija.
Kiekvienas egzaminas turi vertinimo kriterijus. Ar būtina juos perskaityti? Taip! Žinant ko jūsų rašinyje ieškos vertintojai, suprasite kaip geriau parašyti. Dažnai, atrodo, puikiai parašome rašinį, tačiau komisija neskiria didžiausių balų. Taip dažnai atsitinka dėlto, jog mokinys nebūna susipažinęs su vertinimo kriterijais. Jei kyla neaiškumų, nebijokite kreiptis į mokytoją.

Egzaminas kiekvienam kelia įtampą bei nerimą. Norint egzamino metu jaustis ramiau prieš egzaminą išsimiegokite, paskutinę naktį nesistenkite išmokti visos programos. Laiką prieš egzaminą skirkite poilsiui, maloniai veiklai, pabūkite gryname ore. Tinkamai pailsėjus geriau dėliosis mintys, nepaliksite „nuovargio klaidų“.

Susipažinkite su egzamino eiga: kuo galėsite naudotis, kokios priemonės bei dokumentai bus reikalingi, žinokite, kiek laiko bus skiriama egzaminui. Dažnai, likus 30 bei 15 min. iki egzamino pabaigos pranešama apie likusį laiką. Nenusigąskite, pasilikite laiko perskaityti rašinį.
Egzamino metu stenkitės susikoncentruoti į užduotį, nesidairykite į draugus. Įsivaizduokite, jog rašote klasėje ir kad tai dar viena mokytojo duota tema. Reaguokite ramiai, juk jūs ne kartą tokį egzaminą laikėte pamokoje.

Tikimės, jog šie mokymosi svetainės mokslobaze.lt patarimai buvo naudingi ir egzaminus išlaikysite geriausiais balais. Sėkmės!