Lietuvoje kiekvieną dieną užliejamas būstas

lrytasPernai beveik kiekvieną dieną į „BTA Insurance Company” filialą Lietuvoje buvo kreipiamasi dėl būsto užliejimo: iš viso 2012 m. buvo užlieti 345 apsidraudusiųjų būstai, t.y. net 45 proc. daugiau nei 2011 metais.

Daugėjant apsidraudžiančiųjų, pernai didėjo ir kompensacinės išmokos už būstų užliejimą. Draudimo bendrovė BTA praėjusiais metais apdraustų ir užlietų būstų savininkams išmokėjo daugiau nei 214 tūkst. litų turtinės žalos kompensacijų, t.y. net 30 proc. daugiau nei 2011 metais.

Ši bendrovė pernai pagelbėjo vienai šilutiškių šeimai, patyrusiai tokią nelaimę.

„Ne gyvybės draudimo bendrovės 2012 m. statistika rodo, kad kas trečia gyventojų turto draudimo žala – būsto užliejimas. Džiugu, kad kiekvienais metais draudimo bendrovėje BTA savo turtą apsidraudžia vis daugiau žmonių ir taip apsisaugo nuo galimų didelių išlaidų, kurios atsirastų, jei jų būstas būtų užlietas”, – teigia „BTA Insurance Company” SE filialo Lietuvoje Žalų reguliavimo departamento direktorė Karolina Karpova.

Pasak specialistės, būstas gali būti užliejamas ne tik dėl susidėvėjusios inžinerinės namo konstrukcijos, bet ir per išsiblaškymą palikus atsuktą vandens maišytuvo čiaupą, tad apsidrausti vertėtų ir naujų būstų gyventojams. Juolab kad nuostoliai būna tuo didesni, kuo vertingesnis turtas.

K.Karpovos teigimu, neretai būsto užliejimas tampa nemaloniu įvykiu ne tik jo savininkams, bet ir kaimynams. Tai atvejai, kai gesinant gaisrą viename iš namo butų, užliejami šalia esantys butai.

Didelė žala būstui gali būti padaryta ir tuomet, kai vandentiekio avarija įvyksta daugiabučio pastato viršutiniame aukšte esančiame bute. Yra buvęs atvejis, kai devintame aukšte esančiame bute įvykus vandentiekio avarijai buvo užlieti visi žemiau esantys butai.

Norint kuo labiau sumažinti nuostolius, patiriamus atsitikus tokiai nelaimei, K.Karpova rekomenduoja pastebėjus įvykį kuo skubiau susisiekti su namo administratoriumi, kad būtų galima užsukti vandenį, kol bus nustatytas avarijos židinys. To nepadarius, nuostoliai didėja itin greitai. Ilgesniam laikui iš namų išvykstantiems gyventojams rekomenduotina namo administratoriui palikti savo kontaktus, kad prireikus būtų galima nedelsiant susisiekti.

Ne gyvybės draudimo bendrovės BTA statistikos duomenimis, daugiausia gyvenamojo būsto užliejimo atvejų pernai užfiksuota Vilniuje (99), Kaune (47) ir Panevėžyje (19). Pagal bendrovės užfiksuotus įvykius, būstai dažniausiai užliejami kovo, gegužės ir liepos mėnesiais. 2010 ir 2012 m. daugiausia nelaimių užfiksuota liepos mėnesį – per vasaros atostogų įkarštį, kai žmonės išvyksta ir palieka savo būstus be priežiūros.

Ne gyvybės draudimo bendrovė BTA nuostolių draudėjams pernai atlygino už 83 mln. litų.