Odontologai ir vaistininkai pastebi, kad dantų priežiūros kultūra Lietuvoje kyla. Tai rodo, ne tik dažnėjantys profilaktiniai vizitai pas odontologus, bet ir šiuolaikinių priemonių, tokių kaip dantų siūlas, burnos skalavimo skystis, tarpdančių šepetėliai, įsitvirtinimas kasdieniame gyvenime. Specialistų teigimu, vasario 9-oji, Tarptautinė odontologų diena, yra puiki proga prisiminti, kad spindinčiai šypsenai nereikia išleisti tūkstančių – pakanka tinkamai prižiūrėti dantis.
„Jei prieš keletą metų pacientai pas mus dažniausiai lankydavosi jau kęsdami didžiulius dantų skausmus, tai dabar vis dažniau užeina tiesiog pasitikrinti, net ir nejausdami diskomforto ar tik kažką įtardami. Tai džiuginanti tendencija, rodanti, kad lietuviai vis labiau suvokia dantų priežiūros svarbą bendrai sveikatai ir gyvenimo gerovei“, – teigė Alytaus „MediCA klinikos“ gydytoja odontologė Neringa Bernatavičienė.
Jos teigimu, nors įvairių tyrimų duomenimis Lietuvos gyventojų dantų būklė yra vis dar prastesnė nei Vakarų Europoje, dažnėjantys profilaktiniai vizitai pas odontologą teikia vilčių, kad dabartinis jaunimas dėl dantų turės mažiau bėdų. „Pastebime, kad profilaktiškai tikrintis ateina daugiau jaunų žmonių, jie rūpinasi net mažomis skylutėmis, labiau domisi burnos higienos naujovėmis. Tokie žmonės gali tikėtis, kad po kelių dešimčių metų jiems neteks išlaidauti, norint išlaikyti švytinčią šypseną“, – sakė N. Bernatavičienė.
Susirūpinusiųjų sveikais dantimis daugėja ir vaistinėse. Pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, atsižvelgiant į vartotojų poreikius, vaistinėse siūlomas platus dantų priežiūros priemonių asortimentas.
„Paskatinti specialistų, žmonės supranta, kad vien įprastos pastos ir dantų šepetėlio neužtenka, tam, kad išvengtų dantų ėduonies, su maistu ir gėrimais atsirandančių apnašų ir mikroskopinių bakterijų. Norint teisingai išvalyti dantis iš visų penkių pusių, kasdien taip pat reikėtų naudoti dantų siūlus, burnos skalavimo skystį, tam tikrais atvejais – priemones liežuviui valyti, specialius tarpdančių šepetėlius“, – teigė G. Krikščiūnienė.
Teigiamos tendencijos dantų priežiūros srityje menkai susijusios su vaikų dantimis. „Mūsų mažylių dantys prastos būklės ir čia situacija beveik nesikeičia. Tai iš dalies susiję su požiūriu, kad pieninių dantukų gydyti nereikia, nesusiformavusiais vaikų dantų priežiūros, o taip pat neteisingais mitybos įpročiais. Nepradėjus jų diegti nuo kūdikystės, sulaukiama tokių atvejų, kai nė dešimties nesulaukusio vaiko dantys būna taip sunaikinti karieso, kad juos tenka protezuoti“, – teigė odontologė N. Bernatavičienė.
Anot vaistininkės G. Krikščiūnienės, pripratinti vaiką valytis dantukus šiais laikais nėra taip sudėtinga. „Vaikai labai imlūs žaidimams ir naujiems įspūdžiams, o čia į pagalbą gali ateiti specialiai mažyliams sukurtos priemonės: įvairios spalvingos, kvapnios ir visiškai natūralios dantų pastos, geliai, žaismingi ir itin švelnūs dantų šepetukai. Žinoma, svarbiausia, kad dantų priežiūros priemonės būtų naudojamos reguliariai, teisingai ir taptų neatsiejamu tiek vaikų, tiek ir suaugusiųjų įpročiu“, – sakė „Camelia“ vaistininkė.
G. Krikščiūnienė priminė, kad nors daugelis dantis valosi du kartus per dieną, šis procesas turėtų trukti ne po pusę minutės, kaip paprastai daroma, o bent dvi tris minutes. Efektyviausia ir saugiausia dantis valytis šluojamaisiais ir sukamaisiais judesiais.
Rašyti atsakymą