„Lietuvos draudimas“: pirmas žiemos išbandymas vairuotojams – bent pusantro karto daugiau avarijų

vairavimas ziemaŠiąnakt Lietuvoje pirmą kartą gausiai pasnigus vairuotojai perspėjami būti žymiai atsargesni kelyje. Didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ teigia nuo sekmadienio vakaro fiksuojanti pranešimus apie eismo įvykius slidžiame kelyje ir perspėja, kad pirmą kartą žiemos sezono metu gausiau iškritęs sniegas iš karto 70–80 proc. kilsteli avarijų skaičių šalies keliuose.

„Mūsų skambučių centras iki 11 val. ryto jau sulaukė kelių dešimčių vairuotojų pranešimų apie avarijas, kurios kilo po vakar prasidėjusio pirmo rimto snygio. Per dieną, suintensyvėjus eismui, tikėtina, kad avarijų skaičius toliau didės, nes būtent pirmasis gausus sniegas yra pats pavojingiausias vairuotojams – jie būna pamiršę vairavimo žiemą įgūdžius ir turi iš naujo įprasti prie atsargesnio važiavimo bei nuosaikesnių manevrų kelyje. Manome, kad ir artimiausiomis dienomis pavojus kelyje išliks didelis, nes sinoptikai ir toliau prognozuoja sudėtingesnes sąlygas – žiemiškus orus, sniego kritulius, todėl vairuotojus raginame važiuoti atidžiau“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius.

Pasak jo, iki šiol buvęs ramus ir palyginti šiltas gruodis, kaip ir praėjusių metų žiema be pastovios sniego dangos, vairuotojams buvo palyginti gailestingi. Per parą „Lietuvos draudimas“ registravo vidutiniškai po 150 avarijų – beveik dusyk mažiau negu daug žiemiškesnį 2013-2014 m. šaltąjį sezoną, kai kiekvieną dieną bendrovė sulaukdavo vidutiniškai po 250-300 pranešimų apie eismo įvykius.

Šiemet iki šiol didžiausias avarijų skaičius užfiksuotas sausio 5-ąją – net 234 eismo įvykiai. Didelio avaringumo priežastis – tai buvo pirmoji išties žiemiškų vairavimo sąlygų dieną praėjusį sezoną, ir daug kur šalies keliuose susiformavo plikledis. Daugiausia avarijų 2013-2014 m. žiemą taip pat buvo užfiksuota pirmą kartą gausiai pasnigus – per dieną jų skaičius šoktelėjo net apie 80 proc., iki 550.

„Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad iškritus sniegui ar plikledžio metu dominuojančios smulkios avarijos atneša vidutiniškai po 1000 eurų nuostolių. Apskritai, vidutinė vienos avarijos metu patiriama žala išaugo – per praėjusią žiemą ji sudarė 867 eurus ir buvo apie 13 proc. didesnė, palyginti su ankstesnių metų šaltuoju sezonu.

Kaip pastebėjo „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis, svarbiausias receptas nepakliūti į bendrovės skaičiuojamą žiemos avarijų statistiką yra paprastas – kokybiškos žieminės padangos ir tinkamai pasirinktas greitis. Jei pirmos šio patarimo dalies šalies vairuotojams sekasi laikytis vis geriau, pavyzdžiui, policijos nubaustų vairuotojų už vasarinių padangų naudojimą žiemą kasmet mažėja, tai dėl antrosios dar reikia pasistengti.

„Atsitikus įvykiui, jo priežasčių visada galima ieškoti aplinkybėse – galbūt išvengti avarijos sutrukdė slidi kelio danga, gal staigiai stabdyti pradėjęs automobilis priekyje ar kita netikėta kliūtis. Kai kelio danga yra slidi, vairuotojams svarbiausia yra važiuoti lėčiau. Susiklosčius itin nepalankioms oro sąlygoms kelyje, važiavimas net neviršijant leistinos greičio ribos gali būti rizikingas“, – teigė A. Juodeikis.

Anot specialisto, vairuotojai turėtų atminti, kad važiuojant sniegu padengta kelio danga stabdymo atstumas gali išaugti iki 2 kartų ir daugiau, palyginti su šlapia kelio danga. Be to, reikia įvertinti, kad tam tikri manevrai automobiliu tampa sudėtingesni ir jiems prireikia daugiau laiko. Pavyzdžiui, pajudėti iš vietos dėl ant sniego prasisukančių ratų dažniausia trunka ilgiau, todėl vairuotojai turėtų atidžiai apskaičiuoti tiek savo, tiek kitų eismo dalyvių greitį ir nesudaryti netikėtos kliūties.

Pirmaujanti šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ savo paslaugas teikia pusei milijono privačių ir verslo klientų ir per metus atlygina klientams žalų už beveik 60 mln. eurų. Bendrovėje dirba daugiau nei 1100 darbuotojų. „Lietuvos draudimas“ keturis kartus iš eilės pelnė „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, 2013 metais buvo pripažintas geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu.