Lietuvos gimtadienį šventę juknaitiškiai atvėrė duris ir kultūrai

juknaiciai mazoji sostineŠvęsdama Valstybės atkūrimo dieną kultūrai duris plačiai atvėrė Juknaičių – šiemetinės Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – bendruomenė.

Antradienį savo bendruomenės salėje susirinkę juknaitiškiai sulaukė svečių ir kolegų iš kitų šalies kultūros sostinių bei bendruomenių, priėmė jų sveikinimus ir dovanas.

Seniūnas linkėjo patriotiškumo

Šventiškiai pasipuošę popietę į savo bendruomenės salę rinkosi jauni ir vyresni juknaitiškiai. Sveikino vieni kitus su švente, plojo smagiais ritmais šventę pradėjusiems „Juknaičių“ šokėjams, pagerbė į salę įneštas Lietuvos, Juknaičių ir Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vėliavas.

Saviškius sveikino Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys ir priminė prieš 98 metus – 1918-ųjų vasarį – 20-ies mūsų tautos šviesuolių – Lietuvos tarybos narių – pasirašytą Lietuvos nepriklausomybės aktą. „Vasario 16-oji mums yra įstabi diena, tai kovų ir aukų kelias“, – sakė seniūnas, linkėdamas juknaitiškiams nepamiršti patriotiškumo. 

Seimo narys Artūras Skardžius kalbėjo, kad lietuviai dėkingi tiems 20-iai vyrų, atkūrusių Lietuvos nepriklausomybę, bet esame jiems ir įsipareigoję stiprinti savo valstybės galias. Kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie mūsų valstybės kūrimo savo kasdieniais darbais.

A.Skardžius pasidžiaugė, kad juknaitiškiai šiemet neša garbingą kultūros sostinės vardą ir sakė tikintis, jog jį pateisins atkakliai dirbdami.

Statusą suteikė, pinigų nedavėjuknaiciai mazoji sostine veliavos

Juknaičių bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė pasakojo, jog žinia, kad Juknaičiai paskelbti 2016 metų mažąja Lietuvos kultūros sostine, pernai birželį trenkė it perkūnas iš giedro dangaus. Bendruomenės pirmininkė sulaukė Lietuvos bendruomenių sąjungos pirmininkės Guodos Burokienės skambučio, kuri ir pranešė, kad juknaitiškiams šiemet teks atstovauti ne tik Šilutės rajonui, bet ir visam Klaipėdos regionui.

„Ką reikės daryti?“ – toks buvo pirmasis žinią išgirdusios L.Barkauskienės klausimas. „Ką darėt, tą darykit ir toliau, tik teks truputį pasiviešinti“, – sakė G.Burokienė.

Laiko ilgai svarstyti juknaitiškiai neturėjo – teko vykti į visoje Lietuvoje garsius Naisius – praėjusių metų Mažąją Lietuvos kultūros sostinę ir perimti šios sostinės vėliavą. Toji vėliava, kartu su Lietuvos ir Juknaičių vėliavomis pagerbta ir Vasario 16-osios minėjimo metu.

Kita kelionė buvo į Vilnių, kur juknaitiškiai dalyvavo posėdyje Seimo rūmuose, dar viena kelionė – rudenį, kai Juknaičiams ir kitiems devyniems miesteliams iš kiekvienos apskrities buvo oficialiai suteikti Mažosios kultūros sostinės statusai.

Anot L.Barkauskienės, statusą suteikė, bet lėšų kultūrinei programai įgyvendinti nedavė. Juknaitiškiai rašė keletą projektų, bet jiems jokio finansavimo negavo, o Kultūros ministerijos atsakymas toks ir buvo: „Nesitikėkite, nebus“.

Išgelbėjo verslininkas ir daugelio kultūrinių renginių mecenatas Ramūnas Karbauskis, skyręs ir juknaitiškiams solidžią paramą.

Ramutiškių linkėjimas – kad virusas plistų

Pilnas autobusas įvairių Juknaičių meno kolektyvų narių į sostinę vyko rugsėjį, kai buvo surengta visų šalies Mažųjų kultūros sostinių prisistatymo šventė. Juknaitiškiai sužinojo, jog su meno kolektyvų programomis šiemet turės aplankyti visas kitas devynias Mažąsias kultūros sostines. Tos sostinės – visose Lietuvos apskrityse, tad kelionėms reikės nemažai lėšų.

„Bet mūsų karuselė jau sukasi, duris atvėrėm“, – sakė L.Barkauskienė.

Juknaitiškius pasveikinti atvykusi Naisių bendruomenės pirmininkė Rita Žukauskienė linkėjo, kad estafetę perėmę bendruomenės nariai garbingai neštų baltą kultūros vėliavą. Linkėjo ji ir sveikatos, nes juknaitiškiams reikės ir jos – ne tik pinigų…

Atvyko ir svečias iš Tauragės apskrities, kur Mažosios Lietuvos kultūros sostine šiemet paskelbtas Pagramančio kaimas. Pagramantis priklauso Mažonų seniūnijai, o jos seniūnas Jonas Samoška juknaitiškius ramino savu pavyzdžiu. „Mes irgi rašėm projektus, irgi nieko negavom. Man keistas toks viršūnių požiūris, bet nenusiminkim – mes, bendruomenės, esame darbingi, mokam dirbti ir be pinigų. Manau, turime įrodyti, kad kultūrinis gyvenimas Lietuvoje yra suaktyvėjęs – pasidalinsim kolektyvais ir švenčių bus“, – juknaitiškius ramino svečias.

Tiesa, paaiškėjo, jog pagramantiškiai neliks be finansinės paramos – Tauragės rajono taryba žada jiems skirti net 20 tūkstančių eurų paramą.

Kad po Juknaičius pasklido kultūrinis virusas, pasidžiaugė ir Ramučių kaimo bendruomenės „Navata“ nariai, o jų pirmininkė Lijana Jagintavičienė linkėjo, kad tas virusas sparčiai plistų.

Vėliau susirinkusiesiems prodyta poetinė – muzikinė impresija „Yra tiktai Tėvynė“, kurioje skambėjo lietuvių bei užsienio poetų ir kompozitorių kūriniai.