Lietuvos šimtmečio dieną šilutiškiai nušvito spalvomis, bėgo ir skandavo už Lietuvą

VASARIO 16_SILUTE_6Nesuvaidinta šventinė nuotaika Vasario 16-ąją švietė daugelio širdyse. Savo meilę Lietuvai, šiemet švenčiančiai šimtąsias Valstybės atkūrimo metines, šilutiškiai išreiškė įvairiai: trispalvėmis puošė langus, rengėsi tautinės vėliavos spalvų drabužiais, kepė tortus Lietuvai, leido balionus, dalyvavo šventiniuose renginiuose.

Geltonai, žaliai ir raudonai nušvito ir visas miestas: Hugo Šojaus dvaro langai, geltonasis tiltas, Šilutės kultūros ir pramogų centras. O šalia Karpio skulptūros įsiamžinti kviečia įspūdingo dydžio instaliacija – skaičius 100.

Vasario 16-ąją Šilutėje įvyko daugybė renginių: pamaldos, šventinė sukarintų struktūrų eisena Lietuvininkų gatve, prezidentinis bėgimas, iškilmingas vėliavos pakėlimas Savivaldybės aikštėje, bažnyčios varpų sąšauka „Gloria Lietuvai“.

Iškilmingo renginio metu Šilutės kultūros ir pramogų centre „Lietuvininkų vilties premija“ buvo įteika pedagogui Rimvydui Petrauskiui.

Šilutiškiai neslėpė pasididžiavimovasario 16_biblioteka

Šilutiškiai vieni pirmųjų pradėjo laukti šios istorinės sukakties. Dar rudenį prasidėjo unikali Nepriklausomybės akto kopijos kelionė po Šilutės seniūnijas, likus šimtui dienų iki vasario 16-osios, Šilutėje buvo surengta daugybė renginių, daugybė jų įvyko ir atėjus ilgai lauktai dienai.

Šventinė diena prasidėjo pamaldomis Šilutės bažnyčiose, po kurių per miestą nužygiavo pasieniečių, ugniagesių, policijos pareigūnų ir tiesiog gausybės šilutiškių eisena.

Nebodami regis kiaurai košiančio vėjo,  11 val. prie Prezidento Kazio Griniaus vardu pavadinto Šlažų tilto rinkosi bėgimo entuziastai. Nors jų būrelis nebuvo toks gausus kaip tikėtasi – 100 bėgikų nesulaukta, tačiau tie, kurie ryžosi bėgte įveikti 5 km atstumą, entuziazmo nestokojo: nešė istorinę vėliavą su Vyčiu, skandavo „Už Lietuvą“.

IMG 20180216_105949Pakeliui iki rajono savivaldybės pastato prie pirmųjų bėgikų jungėsi vis daugiau šventiškai nusiteikusių bėgimo entuziastų, kol galiausiai pylimu palei Šyšą nuvingiavo jau tikrai daugiau nei šimtinis jų būrys. Prie rajono savivaldybės bėgikus entuziastingai pasitiko čia jau laukiantys savivaldybės vadovai ir gausiai susirinkę šilutiškiai. Nuskambėjus trims šautuvų salvėms, šilutiškius sušildė orkestro „Pamarys“ ir ansamblio „Verdainė“ dainų popuri, po kurio visi pakviesti prie kitapus gatvės įrengtos lauko virtuvės. Čia visus karšta koše ir arbata jau vaišino rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Kuomet 12.30 Kauno Karo muziejaus varpai paskelbė varpų sąšauką, prie jų prisijungė ir abiejų Šilutės bažnyčių varpai.  
           
„Virpa širdis, nuotaika pakili, džiugesys didesnis nei per savo gimtadienį ar Kalėdas. Nuo mažens man skiepijama meilė tau – Tėvyne. Tą stengiamės daryti dabar jau savo vaikams. Didžiuojuosi iš visos širdies būdama lietuve. Su gražiu jubiliejumi, Lietuva“, – savo tėvynę su gražia   sukaktimi sveikino šilutiškė Vilija.

„Taip gražu, kad net sukrečia iki širdies gelmių. Visgi mes, lietuviai ir vėl parodome, kad esame labai vieningi, kad vertiname laisvę, kurią mums prieš 100 metų dovanojo tuometinai signatarai. Džiaugiuosi, kad esu lietuvis, kad gyvenu šiame krašte, kad galiu švęsti kartu su saviškiais“, – jai antrino Edvardas.Untitled-1 copy

Tuo metu miesto kavinėse „Gilija“, „Rambynas“, „Deims“, „Klumpė“ ir „Kitchen Inn“ vyko Šilutės mėgėjų meno kolektyvų pasirodymai. Tai buvo mūsų verslininkų kvietimas linksmai švęsti Atkurtosios valstybės gimtadienį.

Priminė Akto kopijos kelionę

Popiet Šilutės kultūros namuose įvyko šventinis Vasario 16-osios minėjimo renginys. Vedėjas Marijus Budraitis priminė, jog artėjant Lietuvos šimtmečiui, Pamario krašto žmonės surengė Nepriklausomybės akto kopijos kelionę po Šilutės seniūnijas.
Šio dokumento kopija 7 dienas keliavo iš kaimo į kaimą, iš miestelio į miestelį. Visi 730 žygyje dalyvavusių žmonių ant dokumento paliko savo autografus. Pievomis, miškais ir upėmis buvo įveikta 221 kilometras.

Žygs prasidėjo Stemplėse ir baigėsi Švėkšnoje, kuomet buvo atidengtas paminklas iškiliai Pamario krašto asmenybei – prelatui Kazimierui Steponui Šauliui. Jis buvo vienas iš 20-ies signatarų, 1918 m. vasario 16-ąją, pasirašusiųjų Lietuvos nepriklausomybės aktą.

„Pradžioje žygio idėja pasrodė populistinė, bet kai į tai įsijungė visos 11 seniūnijų, pamatėme nesuvaidintas emocijas. Kiekviena bendruomenė pademonstravo savo unikalumą“, – sakė M.Budraitis.

Renginio metu jis pristatė dokumentinį filmą apie Akto kopijos kelionę po Šilutės rajoną (filmą galima peržiūrėti Šilutės miesto televizijos arba Savivaldybės interneto puslapiuose).

Netrukus ant scenos pasirodė visų Šilutės rajono seniūnijų ir bendruomenių atstovai, kurie prisidėjo, jog šis žygis įvyktų Šilutės krašte. Jiems Savivaldybės vadovai įteikė atminimo dovanas.

Padėkos aktyviausiems

Egipte lietuviaiLR Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda specialų padėkos raštą įteikė evangelikų liuteronų kunigui, aktyviam Katyčių bendruomenės nariui Liudui Fetingiui. „Aš noriu pasakyti apie Liudą žodžius – žygiais, o ne žodžiais mes Tėvynę mylime“, – teikdamas padėką sakė jis.

Tuo tarpu L.Fetingis kitiems linkėjo, kad niekada negrįžtų į mūsų Lietuvą tamsūs nelaisvės laikai, kad būtų visada geri ir gražūs laikai, kad būtume vieni kitiems pakantūs, kad galėtume tarnauti, dirbti savo tėvynei, artimui ir visiems žmonėms.
M.Budraitis taip pat priminė, kad šilutiškiai vieni pirmųjų pradėjo švęsti Valstybės šimtmetį. Likus 100 dienų iki vasario 16-osios, Šilutėje įvyko daugybė renginių. Taip pat po Vakarų Lietuvą važiavo šimtmečio autobusas, kuriame keleiviai galėjo spręsti kryžiažodį ir laimėti specialų mero Vytauto Laurinaičio įsteigtą prizą.

Valstybės atkūrimo proga Šilutės KPC kvietė mokinius prisidėti prie Lietuvai svarbios istorinės sukakties – dalyvauti šimtmečio atvirukų konkurse. Šie atvirukai jau išsiųsti ir pasiekė emigracijoje gyvenančius šilutiškius. Buvo išrinkta 15 jaunųjų pamario krašto kūrėjų – konkurso nugalėtojų ir jiems, bei jų mokytojams, įteikti prizai.

„Lietuvininkų vilties“ premija – R.Petrauskiui

Iškilmingą minėjimą Šilutėje vainikavo „Lietuvininkų vilties“ premijos įteikimas. Šiemet laureatu išrinktas šilutiškis pedagogas Rimvydas Petrauskis. Jam įteikti premiją buvo siūloma už pirmosios atviros jaunimo erdvės Šilutės rajone įkūrimą, šviečiamąją ir informacinę veiklą, atviro darbo su jaunimu įgyvendinimą, siekimą, kad kaimiškoje vietovėje gyvenantis jaunimas turėtų tokias pat veiklų galimybes kaip ir miesto jaunimas.

Rimvydą sveikino ne tik rajono vadovai, premijos sumanytojai ir steigėjai: A.S.Nausėda bei verslininkas Apolinaras Stonys, bet ir jo ugdytiniai iš Katyčių, Šilutės gimnazijų. Moksleiviai džiaugėsi, kad pedagogas yra be galo draugiškas ir artimas vyresnysis jų bičiulis.

Rimvydas trumpai padėkojęs už pripažinimą, be kita ko, rajono vadovų paprašė, kad rekonstravus Šilutės kultūros namus čia atsirastų vietos ir Šilutės jaunimo centrui.

Iškilmingas minėjimas baigėsi M.Mikutavičiaus daina „Pasveikinkim vieni kitus“.

Bibliotekoje – bendrystės vakaras

Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka, minėdama reikšmingiausią istorijos datą, kvietė šilutiškius ir miesto svečius į kiemelyje vykstantį šviesos ir posmų bendrystės vakarą „Prakalbinkim Lietuvą“.   Šilutės rajono savivaldybės meras V.Laurinaitis, kartu su jaunaisiais Lietuvos ateities kūrėjais – Šilutės M.Jankaus pagrindinės mokyklos pradinukais Daniele ir Roku Šiaudvyčiais užkūrė šventinį Šimtmečio aukurą, simboliškai sujungdami praeities, dabarties ir ateities Lietuvos kartas. Bibliotekos direktorė Laima Dumšienė merui V.Laurinaičiui įteikė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui sukurtą medalį.

Renginio šventinę nuotaiką padėjo sukurti Šilutės KPC moterų ansamblis „Vaivora“ bei Šilutės H.Šojaus muziejaus folkloro ansamblis „Ramytė“, kurie kartu dainuoti kvietė ir visus susirinkusiuosius. Renginio metu vaikai, jaunimas, šeimos skaitė gražiausias Lietuvos poetų ir dainių sukurtas eiles, apdainuojančias, Lietuvą, jos gamtą, grožį, meilę Tėvynei.   Užbaigdami šviesos ir bendrystės vakarą visi susirinkusieji užtraukė vienijančią giminių dainą, kurią kažkada dainuodavo mūsų senoliai.

Šimtmetį šventė ir ilgaamžiai neįgalieji

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse Šilutės neįgaliųjų draugijoje vyko popietė „Čia mano gimtinė Lietuva“.
Į pirmą kartą rengiamą tokią šventę susirinko didelis ilgaamžių būrys. Nors neįgalieji renginių turi daug, keliauja dažnai, surinkti  į būrį negalią turinčius  ir tokio garbaus amžiaus sulaukusius žmones buvo tikras iššūkis. Organizatoriai šventės laukė su baime, ar nepabūgs ilgaamžiai žiemos šalčių ar gripo epidemijos. Pasirodo jie šaunuoliai – paminėti Lietuvos 100-čio kartu su kolektyvu atvyko švenčiantys ir 80, ir 96 metų sukaktis.

Popietės dalyviams įteikti trispalviai ženkliukai ir vėliavėlės. Draugijos pirmininkė Laima Micienė pasveikino visus susirinkusiuosius, visi sugiedojo tautinę giesmę. Popietėje negalėjo dalyvauti sunkią negalią turintys ilgaamžiai, tad pirmininkė L.Micienė jiems pasiuntė šilčiausius linkėjimus geros sveikatos ir stiprybės. Salę ir stalus papuošė floristikos būrelio vadovė Zinaida Mikelionis, ant stalų garavo senoviniai patiekalai: žemaitiškas kastinis su karštomis bulvėmis, kugelis su kiaulės kojytėmis, rauginti kopūstai, naminė gira. Patiekalus ruošė nuolatiniai pagalbininkai, taip pat garbingo amžiaus draugijos nariai Antanas ir Eugenija Savickai, Onutė Miklovienė, Danutė Žydanienė. Renginį vedė Saulius Ivanauskas, eiles apie Lietuvą skaitė Olga Matažinskienė ir Onutė Miklovienė. Skambėjo kapelos „Šilo aidai“ ir moterų ansamblio „Šilainė“ (vadovas Antanas Kmita) kūriniai, skirti Lietuvos 100-čiui ir draugijos ilgaamžiams, skambėjo ir pačių ilgaamžių dainos ir prisiminimai apie nugyventus metus. Prisiminimais dalijosi Antanas Mitkus, Leokadija Kėrienė, Monika Strazdienė, Ramutė Kvederienė. Taip pat buvo pasveikinti ir vasario mėnesį gimę Bronislava Mėgelaitienė, Zita Drungilienė, Kęstutis Štaras, Valė Bambalienė, Kęstutis Mažonas ir Antanas Kmita.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook’e!