Lietuvos valstybės 95-metį šventėme originaliai

DSCF0732Šeštadienį visa Lietuva šventė! Daug smagių, jautrių ir dvasingų minėjimų surengė ir Šilutės rajono įstaigos, kolektyvai, bendruomenės.

„Man davė širdelę Lietuvos!“, – tokiu džiaugsmu su mamyte pasidalijo Šilutės lopšelį – darželį „Žibutė“ lankanti mažoji Urtė.

Puiku, kad ir mažos širdelės, ir didelės širdys išmoksta džiaugtis, mylėti, didžiuotis Lietuva, kurią, Justino Marcinkevičiaus žodžiais tariant, kiekvienam iš mūsų „Tėvynę reikia visą laiką lipdyti ir kurti, kurti ir lipdyt, nes jei sustosi tik – jinai ir miršta“…

Tikime, kad nesustosime niekada. Ir kur bebūsime – Lietuvoje ar toli nuo jos, kasmet savo širdyse jausime didesnę šventę sveikindami vienas kitą su mūsų valstybės gimtadieniu.

Rusniškiai ant ledo kėlė puotą

Rusniškiai šiemet pratęsė praėjusiais metais pradėtą tradiciją Valstybės atkūrimo dieną švęsti ant apsemtų pievų ledo, šalia Rusnės salos.

Bendruomenės „Rusnės sala“, „Rusnės šeima“, Šyšos kaimo bendruomenė, Rusnės pagrindinės mokyklos kolektyvas ir kiti entuziastai Rusnės salos gyventojams ir jos svečiams surengė puikią šventę. Šiame Šilutės rajono pakraštyje kuriamos ne tik linksmybių, bet ir vaišingumo tradicijos. Vasario 16-oji – tai jau trečia tradicine tampanti Rusnės miestelio  šventė, kurios neatsiejama dalis – garuojančios viryklės su įvairiais valgiais, laužavietės su keptuvėmis, žuvų patiekalais ir t.t.
Lietuvos valstybės vėliavos pakėlimas, himno giedojimas – būtinos šventės ceremonijos. Pagrindinės mokyklos pedagogė Regina Juškienė pasidžiaugė, kad į tokią mums visiems brangią šventę susirinko tiek daug jaunimo. „Šiam jaunimui tėvynės meilė stipresnė už didesnį uždarbį svetimose šalyse. Laikas rūpintis, jog namo sugrįžtų daugiau Tėvynę palikusių žmonių“, – kalbėjo rusniškiai.DSCF0759

Bene vaizdingiausiai savo verdamą žuvienę reklamavo Šyšos kaimo bendruomenės vyriausiasis kulinaras Jonas Kalvaitis. Jis išraiškingai į puodą dėjo šviežiai skrostus karšius, žuvienę gardino baltos lelijos žiedu ir galiausiai viralą grūdino, gesindamas jį laužo nuodėguliu.

Bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininkas, kaimo turizmo sodybos „Pakalnės vingis“ šeimininkas išvirė firminį savo patiekalą – žvėrienos sriubą „Šiurpą“, kurios receptas, kad ir kaip kas norėtų sužinoti, lieka paslaptyje.

Bendruomenė „Rusnės šeima“ laikėsi devizo, kad jaunuomenės sumuštiniais nepamaitinsi, todėl virė trijų grūdų košę su spirgučiais ir rūgščią kaimišką kopūstienę.

Jokia Rusnės šventė nebeįsivaizduojama be Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorės Birutės Servienės verdamos „kafijos“ – cikorijos gėrimo. Daugelis ragaujančiųjų sakė, kad bandė namuose kafijos išsivirti, tačiau taip puikiai, kaip sugeba Birutė, niekam nepavyksta.

Rusnės žolininkas Virgilijus Skirkevičius svečius vaišino specialia arbata, kuri turėjo baidyti peršalimo, gripo ligas. Šioje arbatoje plaukiojo ir laukiniai svogūnėliai. Pasak V.Skirkevičiaus, šie augalai įrašyti į Lietuvos Raudonąją knygą, bet, laimė, kad kaimynai latviai jų turi daugiau.

Kuo ryžių košė skiriasi nuo tikro plovo, buvo galima įsitikinti paragavus rajono politiko Jono Purlio virtą patiekalą.

Kulinarine naujiena galėjo būti pripažinta senovinių laivų meistro rusniškio Simo Knapkio ir jo žmonos Birutės patiekalas. Tai bemaž penkių kilogramų svorio lydeka, prikimšta svogūnų ir kitokių prieskonių, suvyniota folijoje ir kepta žarijose. Šios žuvies gabaliukai buvo dalijami su naminės duonos riekelėmis.

Gerą šventės dalyvių nuotaiką užtikrino rusniškio Valdo Lacko muzika ir Šyšos kaimo bendruomenės organizuoti sportiniai žaidimai. Ant slidaus ledo virvę tampė vaikai, jaunuoliai ir netgi moterų komandos.

Raudonkepuraite P2140109Meilės dieną – meilė Tėvynei

Švėkšnos specialiosios mokyklos mokiniai kartu su istorijos mokytoju Jonu Girskiu nusprendė sujungti Meilės dieną ir Lietuvos valstybės atgimimo dieną.

Mokiniai sutiko, jog svarbu parodyti meilę ne tik savo brangiausiems žmonėms, bet ir savo gimtajam kraštui.

Šventei ruošė Lietuvos ir meilės simbolių atributiką, dalijosi įspūdžiais ir prisiminimais apie gražiausias, lankomiausias Lietuvos vietas, aplankė jas virtualiai, prisiminė svarbiausius Lietuvos istorijos momentus, žmones, garsinančius Lietuvą. Skambėjo eilės, dainos Lietuvai ir apie Lietuvą.

Mokykloje mokosi vaikai iš įvairių Lietuvos miestų. Jie pasakojo apie savo gimtinių išskirtinumą ir suprato, kad varžytis, kas labiau myli Tėvynę, nederėtų.

Lietuvos gimtadienis – jaukus ir išradingas

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse Saugų bendruomenė, atsiliepdama į Prezidentės inicijuotą akciją „Vasario 16-ąją švęsk išradingai“, susirinko į šventinį koncertą, kurį parengė meno vadovių Danguolės Žilionienės ir Vidos Gončiarovos vadovaujami kolektyvai.

Renginio vedėjas Vytautas Laurinavičius pastebėjo, kad šiųmetė šventė išskirtinė – koncertavo tik saugiškių kolektyvai: moterų vokalinis ansamblis „Vakarė“ ir Saugų bendruomenės „Saugų artuma“ kapela su moterų ansambliu.

Sveikinimo kalbose visi pašnekovai – seniūnė A.Oželytė, mokyklos direktorė J.Lidžiuvienė, kunigas M.Žilinskas kvietė nepamiršti lietuvių tautos šviesuolių ir laisvės nešėjų, telkti žmones vieningam darbui tautos labui, puoselėti kalbą, kultūrą, saugoti istorinį paveldą, kurti gražesnį rytojų, priminė, kad mūsų nesavanaudiški darbai ir pagarba vienas kitam – yra didžiausia meilė Lietuvai.P2150862

Padėkos raštai už prasmingus visuomeninius darbus įteikti Saugų vaikų darželio direktorei V.Užpurvienei, Šilutės 8-osios kuopos vadui D.Jauniui, Saugų vaikų namų direktoriui E.Judeikiui, gėlės – D.Žilionienei, V.Gončiarovai, V.Laurinavičiui ir P.Jakui.
Šventinis koncertas baigėsi staigmena – Saugų vaikų teatro „Vieno kiemo vaikai“ suvaidinta ištrauka iš spektaklio „Iš praeities į dabartį“. Staigmena saugiškius panoro nustebinti režisierė L.Žilinskienė.

Šventinį koncertą organizatoriai sumanė užbaigti lauke, prie liepsnojančio laužo, visiems kartu traukiant lietuvių liaudies dainas.

Šilutėje nuvilnijo sniego trispalvė

Gripo neišgąsdinti šilutiškiai švęsti Lietuvos valstybės gimtadienį susirinko prie Šilutės kultūros ir pramogų centro. Gražiausias akcentas čia buvo pusę aikštės uždengusi trispalvė, tiesa, – ne plazdanti medžiaginė, o suformuota iš sniego bangų.

Šilutiškius sveikinusi merė Daiva Žebelienė sakė tikinti, kad mus vienijančius jausmus sugebėsime perduoti ateinančioms kartoms, kad mūsų vaikai ir vaikaičiai taip pat su jauduliu giedos „Tautišką giesmę“.

Trumpo minėjimo dalyvius sušildė karšta arbata, žmonės bendravo ir, beje, džiaugėsi, kad Šilutė pilna vėliavų – trispalvės plevėsavo kone prie kiekvieno pastato.

Sigito Grinčinaičio, Jono Girskio, Violetos Astrauskienės, Skirmantės Galvydės, Zenutės Nausėdienės informacija.

Daugiau nuotraukų galerijoje