Lietuvos žalieji kyla ant skalūnų dujų baimės bangos

ZALIEJI 1Savaitės pradžioje pagaliau įvyko Seimo nario Lino Balsio susitikimas su šilutiškiais. Jungtinio demokratinio judėjimo mūsų rajone lyderiui Rimui Jaruškevičiui tokį susitikimą surengti pavyko tik iš antro karto. Prieš savaitę planuotas susitikimas neįvyko, nes į Šilutę atvykusį L.Balsį ištiko migrenos priepuolis ir vietoj susitikimo su šilutiškiais jis atsidūrė ligoninės priimamajame.

Oficialiomis žiniomis, Žaliųjų partijos pirmininko L.Balsio susitikimo su šilutiškiais tikslas – diskutuoti apie Lietuvos energetiką, skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos pavojų, biomasės naudojimą kurui kaip alternatyvą dujoms bei branduoliniam kurui, ekologinės žemdirbystės svarbą, „žaliųjų“ darbo vietų kūrimą.

Kita akivaizdi susitikimų priežastis – Žaliųjų partijos bei žaliosios ekonomikos propagavimas ir bendraminčių paieška rengiantis savivaldos ir LR prezidento rinkimams.

Ar verta skubėti?

L.Balsys su savo padėjėjais Remigijumi Lapinsku ir Gintaru Saldžiūnu pritarė Žygaičiuose, Rietave ir Šilutėje nerimstančių žmonių nuomonei, kad skalūninių dujų žvalgyba ir gavyba yra pavojinga ir nenaudinga čia gyvenantiems žmonėms.

L.Balsys teigė, kad nerimą kelianti skalūninių dujų žvalgyba ir būsima gavyba verčia gyventojus kovoti dėl savo ateities. Pasak jo, vertėtų pasimokyti iš JAV klaidų, kur nuo 2006 m. skalūnų dujų gavyba smarkiai įsibėgėjo ir atnešė daug neigiamų padarinių: užterštas vanduo, oras, dirvožemis.

Svečias nerimavo, kad dėl šių dujų gavybos interesų jaučiamas didelis spaudimas iš Prezidentūros. Pasak jo, „Chevron“ atstovams aukščiausiosios valdžios durys visuomet atviros, Prezidentūrai darant įtaką, ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus nuomonė nuolat kinta.

L.Balsys paneigė šilutiškių prielaidas, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė gali būti papirkta. Kurį laiką buvęs jos padėjėju, jis gali tik patvirtinti faktą, jog D.Grybauskaitė nekorumpuota. Tačiau, jo nuomone, Prezidentei gali daryti įtaką jos patarėjai ar net JAV diplomatai, kurie meistriškai sugeba spausti valstybės vadovus, rūpindamiesi dėl savo šalies įmonių interesų.

L.Balsys mano, kad skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos leidimų bei sutarčių reikalai labai forsuojami. Europos didžiosios valstybės – Prancūzija ir Vokietija – tokių angliavandenilių gavybai nepritaria dėl galimos rizikos. Be to, prie Europos tarybos sudaryta komisija tiria šiuolaikinės skalūninių dujų gavybos technologijos saugumą ir parengs rekomendacijas visoms ES šalims. „Jeigu minėta komisija tokią angliavandenių gavybą pripažins nesaugia, kaip turės elgtis Lietuvos vyriausybė, kuri, jei taip skubės, turės įsigaliojusias sutartis dėl skalūninių dujų žvalgybos ir gavybos“, – abejones kėlė žaliųjų lyderis.

L.Balsio nuomone, tegu dujų klodai dar paguli, kol atsiras dar pažangesnės technologijos jas išgauti – be pavojingų chemikalų, be uolienų sprogdinimų.

Prioritetas – atsinaujinančiai energetikai

L.Balsio ir jo padėjėjo energetikos specialisto R.Lapinsko pareiškimas, kad vėjo jėgainės yra viena iš ekologiškiausių energetikos gavybos rūšių nepatiko bendruomenių asociacijos „Ne pavėjui“ pirmininkui Remigijui Paškauskui. Jo vadovaujamos asociacijos nariai primygtinai laikosi nuostatos, kad vėjo jėgainės yra blogis ir kad jų skleidžiamas triukšmas, vibracija kenkia sveikatai.

Tačiau šiame susirinkime R.Paškauskui nebuvo leista daugiau pasireikšti. R.Jaruškevičius, kaip susitikimo moderatorius, paprašė R.Paškevičių apie tai pakalbėti kitą kartą.

R.Lapinskas pateikė argumentus, kad Lietuvai neverta plėtoti branduolinės energetikos. Jo nuomone, naujos atominės elektrinės statyba – per didelė našta Lietuvos žmonėms. Juolab, kad artimiausiu metu bus pastatytos elektros energijos jungtys su kitomis Europos šalimis. Jo turimais oficialiais duomenimis, naujoje Lietuvos atominėje elektrinėje pagaminta elektros energija būtų brangesnė, nei galima nusipirkti Europos rinkoje.

Žaliųjų partijos energetikos programos prioritetas – Lietuvoje plėtoti biokogeneraciją – šilumos ir energijos gavybą, naudojant vietinį biokurą. Pasak R.Lapinsko, Lietuvoje galėtų būti sukurta apie 40 tūkst. darbo vietų, auginama energetinė biomasė ir iš jos gaminamas kuras. Bemaž visos tokiai energetikai skirtos investicijos liktų Lietuvos ekonomikoje. Statant atominę elektrinę, mažiausiai 80 proc. pajamų, gautų už pagamintą elektros energiją, iškeliautų į užsienį.

Pradės nuo savivaldos

Žaliųjų partijos lyderiai dėstė, kad žaliajai politikai įgyvendinti nebeužtenka tik pareikšti tokią nuomonę. Jie ragino jungtis į organizaciją, dalyvauti savivaldos rinkimuose ir rajono Taryboje siekti užkirsti kelią pavojingoms verslovėms – nepritariant jų norimoms poveikio aplinkai vertinimo programoms ir t.t.

Pirmajame susitikime, kuriame dėl migrenos L.Balsys negalėjo dalyvauti, jo padėjėjas  G.Saldžiūnas atviravo, kodėl Seimo narys būtinai nori susitikti su šilutiškiais. Tuomet G.Saldžiūnas prasitarė, kad jis ir jo draugai norėtų L.Balsį matyti tarp kandidatų į Lietuvos Respublikos Prezidentus. Taigi akivaizdu, kad politikai sugeba derinti rūpestį dėl žmonėms aktualių klausimų su savo individualiais ar partiniais interesais.