Liko keli mėnesiai apsirūpinti pirmosios pagalbos vaistinėlėmis

2023 m. sausio 1 d. įsigalios kelis kartus atidėliotas reikalavimas vairuotojams turėti automobiliuose naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkinius. Vaistininkai ragina neatidėlioti vaistinėlės įsigijimo ir primena, kokios priemonės būtinai turi joje būti ir kaip jos turi būti paženklintos.

BNS nuotr.

„Vaistinės yra apsirūpinusios naujos komplektacijos vaistinėlėmis, todėl rekomenduojame jas įsigyti. Įprasta, jog paskutinę minutę prekės paklausa išauga, tad geriau pasiruošti iš anksto. Neturintys naujų vaistinėlių vairuotojai nuo kitų metų gali susilaukti ir baudos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.

Naujajame rinkinyje, šalia įvairių tvarsčių bei pleistrų yra spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai arteriniam kraujavimui stabdyti ir vienkartinė veido kaukė atlikti dirbtinį kvėpavimą, pirmosios pagalbos žirklės, vienkartinės pirštinės, speciali antklodė bei pirmosios pagalbos teikimo aprašas ir priemonių naudojimo instrukcija.

Daugiausia klausimų žmonėms kelia naujovė – turniketas, skirtas stabdyti stipriam arteriniam kraujavimui iš galūnės, žmonės baiminasi, kad nemokės jo uždėti. Todėl patariama paskaityti jo naudojimo aprašą. Blogiausia, jei žmogus nusipirkęs vaistinėlę jos net neatidaro, tuomet nutikus nelaimei joje esančios priemonės gali būti bevertės.

Gyventojus trikdo skirtingų tvarsčių ir pleistrų gausa. Šios priemonės skirtos sužeidimams ir žaizdoms, skiriasi tik jų naudojimo pobūdis. Sterilūs spaudžiamieji tvarsčiai naudojami sutvarstyti didesnes, kraujuojančias žaizdas, sterilūs žaizdų tvarsčiai reikalingi mažesnėms ar paviršinėms žaizdoms, palaikomasis trikampio formos tvarstis skirtas pažeistai viršutinei galūnei parišti.

Nutikus didesnei nelaimei, paskambinus telefonu 112 ir laukiant atvažiuojant medikų pareigūnai dažniausiai pasako, ar judinti sužalotąjį, kokią priemonę naudoti, kaip ką padaryti. Svarbu, kad žmonės žinotų, kas yra automobilio pirmosios pagalbos rinkinyje, o panaudoję priemonę, tokia pat nauja papildytų vaistinėlę. Vaistinėlė automobilyje turėtų būti gerai pasiekiamoje vietoje, jos reikia neužkrauti daiktais. Pirmosios pagalbos rinkinys vaistinėse kainuoja nuo 37 eurų.

Kartais gyventojai vaistinėlių ieško turgavietėse ar užsienio šalyse. „Rinkiniuose esančios medicinos priemonės turi būti paženklintos privalomu ženklu CE, patvirtinančiu, jog pagamintos laikantis nustatytų saugos reikalavimų, atliktos būtinos vertinimo procedūros. Sertifikatų neturinčios priemonės gal ir kainuoja pigiau, tačiau nutikus nelaimei jos gali būti nenaudingos ar net kelti pavojų“, – sako G. Tautkevičienė.

BNS inf.