„Litexpo“ rūmuose šilutiškiai drumstė atmosferą savo originalumu

litexpo bendruomenesRugsėjo 3 d., kai Šilutės uoste kunkuliavo gardžios žuvienės katilai, pirmą kartą „Litexpo“ rūmuose, Vilniuje, įvyko Tarptautinė vietos bendruomenių mugė, skirta vietos Bendruomenių metams paminėti. Šioje mugėje Šilutei atstovavo 6 bendruomenių organizacijos bei Mažosios Lietuvos kultūros sostinės – Juknaičių – vokalinis moterų ansamblis „Vėjūnė“ (vad. Jūratė Šukienė) ir jaunieji kantri muzikos atlikėjai – grupė „Karčemėlė“ (vad. Vygantas Stoškus).

Šilutiškius į mugę lydėjęs asociacijos „Lamatos žemė“ pirmininkas Vygantas Kamarauskas neslepia džiugesio, jog mūsiškiai, įsikūrę Klaipėdos regiono stende, sulaukė didžiulio dėmesio ne tik iš mugės lankytojų, bet ir Lietuvos Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės bei Seimo narių.

Šilutiškiai išsiskyrė originalumu

„Litexpo“ parodų ir kongresų centre, kur šalies prezidentė D.Grybauskaitė atidarė pirmąją tarptautinę vietos bendruomenių šventę – mugę, dalyvavo 200  bendruomenių ir sulaukta daugiau kaip 10 tūkstančių  lankytojų iš Lietuvos bei Švedijos, litexpo bendruomenes su prezidenteLenkijos, Estijos. Renginio metu vyko 3 konferencijos – diskusijos ir 10 regioninių 2016 metų Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių koncertas.

Pasak V.Kamarausko, išskirtinio dėmesio šilutiškiai sulaukė jau Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių koncerte. Būtent jaunieji „Karčemėlės“ atstovai, scenoje pasirodę po etnografinių ir vokalinių ansamblių koncertų, publiką išjudino taip, kad daugelis net užsinorėjo linksmai pašokti. Dėmesys neslūgo ir vėliau.

„Kadangi mūsų staleliai buvo labai geroje vietoje – pirmi prie scenos, tad sulaukėme beveik visų konferencijos ir koncerto dalyvių dėmesio“, – sakė V.Kamarauskas.

Atstovai iš Šilutės rajono pristatė savo bendruomeninių organizacijų ir vietos veiklos grupių veiklą, vietos produktus, verslus, turistinius maršrutus, edukacines programas.

V.Kamarauskas sakė, kad didelio smalsuolių antplūdžio sulaukė inovatyvus ir iš kitų mugės dalyvių pristatymų ryškiai išsiskiriantis bendruomenės „Rusnės šeima“ projektas „Tylioji diskoteka“. Pristatydami šį projektą bendruomenės atstovai didžiuliame LED ekrane rodė sukurtą filmuką, kuriame sudėta vaizdo medžiaga su „Tyliosios diskotekos“ akimirkomis iš įvairių festivalių ir renginių.

bendruomenes siaudaiĮvairaus amžiaus mugės dalyviai teiravosi apie ausinių veikimo principą, patys noriai jas išbandė, prašė „Tyliosios diskotekos“ atstovų kontaktų.

Kaimo bendruomenės „Želvesys“ narys Edvardas Jurjonas pristatė projektą „Miško gėrybės – bendruomenės gerovė“, praeivius, o tarp jų – ir šalies prezidentę D.Grybauskaitę, viliojo dailiais vaistažolių ryšulėliais, įspūdingais žolelių užpilų stiklainiais, eliksyrais ir vaišino visus sveikuoliška arbata. Kiti bendruomenės „Želvesys“ atstovai pristatė rankų darbo veltos vilnos papuošalus, aksesuarus.

Apie išskirtinę Rusnės salos gamtą ir joje slypinčius lobius bei edukacines programas informaciją mugėje skleidė Salos etnokultūros ir informacijos centro atstovės Dalia Kubilienė ir Sonata Verbučianskė. Jos  praeiviams dalijo informacinius lankstinukus apie lankytinas saloje vietas, edukacinius maršrutus, gido paslaugas, pasakojo apie surengtus plenerus, išleistas knygas, įgyvendintus projektus. Vienas iš jų – autentiškam salos žmonių gyvenimo ir istorinės praeities reprezentavimui atkurta istorinė medinė dorė – 6 metrų valtis, kokia plaukiojo garsus Rusnės žvejas, tautosakos pateikėjas ir žvejybos tradicijų puoselėtojas Erčius Jurgenaitis.

Pristatytos edukacinės programos

Nemažesnio dėmesio sulaukė ir Žemaičių krašto etnokultūros centro atstovių pristatyta edukacinė programa „Mergvakario vilionės“. Tautiniais apdarais pasidabinusios moterys praeivius viliojo šūkiu: „Oi rūtele, tu žalioji, kur po pievas dar lakioji? Laikas tau susitupėti ir už vyro jau tekėti. Kad tekėtum tu laimingai, mergvakarį leisk prasmingai“.bendruomenes tylioji diskoteka

Naumiestiškės mugės dalyvius vaišino tradiciniais mergvakario patiekalais ir gėrimais, skleidė informaciją, kad tokia edukacinė programa gali būti užsakoma ir asmeniniam, ir visuomeniniam renginiui.

Bikavėnų Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro atstovė Nijolė Stanelienė pasakojo apie pynimo iš šiaudelių edukacinę programą, demonstravo pintų gaminių, etnografinių sodų parodą. Edukatorė supažindino su pynimo iš šiaudelių tradicija, pasakojo, kaip paruošti šiaudą, kad jis taptų kūrybine medžiaga.

Bendruomenės „Kivylių žiburiai“ atstovai pristatė edukacinį projektą „Duonos kepimas“, dalijosi įvairiomis duonos kepimo tradicijomis bei gudrybėmis.

Tokia pirmą kartą surengta bendruomenių mugė, be abejonės, atnešė daug naujų patyrimų ir idėjų visoje šalyje veiklą vykdančioms vietos veiklos grupėms ir organizacijoms. Anot Šilutei atstovavusių bendruomenių atstovų, tai – nemenkas postūmis bendruomenėms vienyti jėgas su kitomis visuomeninėmis organizacijomis bei suprasti, ką jau esame nuveikę gyventojų bendrystės gerovei, ką turime dar pertvarkyti.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.