Kai galvojame apie Šilutę, dažniausiai prieš akis iškyla vėjų nugairinta gamta ir Mažosios Lietuvos architektūra. Tačiau už kelių kilometrų, Macikų kaime, slypi žiauri ir ilgus metus nutylėta istorija. Macikai – tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur vienas šalia kito veikė dviejų totalitarinių režimų lageriai: nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos.
Masiniai kapai – po asfalto danga
1941 m. Macikuose buvo įkurta nacių karo belaisvių stovykla. Čia kalinti ne tik SSRS ir Lenkijos kariai, bet ir JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, Prancūzijos, Belgijos, Australijos, Naujosios Zelandijos kariai. JAV karinės žvalgybos duomenimis, čia galėjo būti kalinama ne mažiau kaip 10 000 žmonių.
Sąlygos buvo nežmoniškos – kaliniai marinami badu, kankinami, daugelis mirė nuo ligų, išsekimo, smurto. 2011 m. netoliese esančiame Armalėnų kaime, po Žaliosios gatvės kelio danga, rasti masiniai kapai. 2020 m. archeologai ekshumavo daugiau nei 1000 palaikų.
Gydomasis lageris – mirčiai
1945 m. sovietai buvusioje nacių stovyklos teritorijoje įkūrė karo belaisvių lagerį Nr. 184. Čia buvo kalinami vokiečiai, vengrai, rumunai, austrai, čekai, danai, taip pat ir lietuviai. 1946 m. lageris buvo reorganizuotas į „gydomąjį“ – čia vežti sunkiai sergantys karo belaisviai. Per trejus metus mirė apie 500 žmonių.
Nuo 1948 m. teritorija perimta GULAG‘ui – čia buvo kalinami civiliai, politiniai kaliniai, partizanų rėmėjai, kunigai, ūkininkai, net moterys ir vaikai. Daugelis buvo įkalinti už vadinamuosius „kontrrevoliucinius nusikaltimus“. Lageris veikė iki 1955 m. Per šį laiką žuvo dar apie 450 žmonių.
Bandyta sunaikinti ne tik žmones, bet ir atmintį
Po lagerio uždarymo 1955 m., pradėti bandymai sunaikinti kapines. Parengtas teritorijos melioracijos projektas, tiesa, jis taip ir neįgyvendintas. Dalį kapų teritorijos ardė Šyšos upė, rytinėje ir šiaurinėje dalyse ganėsi gyvuliai, važinėjo traktoriai. Vėliau, sovietmečiu, tiesiai ant kapų pastatyti gyvenamieji namai.
Ką šiandien galime pamatyti?
Šiandien Macikų lagerių kompleksą sudaro:
buvusio lagerio vieta,
karceris (kuriame įrengtas muziejus),
belaisvių kapai,
pirtis,
galimai išlikęs kareivinių pastatas.
1993 m. tremtinių ir politinių kalinių sąjungos Šilutės skyrius karceryje įkūrė memorialinį muziejų. Nuo 1995 m. jis tapo Šilutės Hugo Šojaus muziejaus filialu.
Gegužės 8 d. – atminties renginys Macikuose
Šiemet gegužės 8-ąją Macikuose vyks minėjimas, skirtas Antrojo pasaulinio karo pabaigos 80-mečiui. Renginyje bus pagerbtos visų režimų aukos. Minėjimą globoja Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Norite sužinoti daugiau? Šilutės Hugo Šojaus muziejaus istorikas Ignas Giniotis parengė išsamų straipsnių ciklą apie Macikų lagerių istoriją.
LR Seimo kanceliarijos inf.
Rašyti atsakymą