Macikų lagerio aukoms įamžinti – Europos Sąjungos parama

maciku lageris lenku paminklas 2005Šilutės rajono savivaldybės paminklosaugininkė Reda Švelniūtė sako, Savivaldybė aktyviai dirba, kad būtų atlikti išsamūs istoriniai, archeologiniai, moksliniai Macikų koncentracijos vietos ir kapų bei Armalėnų teritorijos tyrimai. Savivaldybė kartu su Lietuvos gyventojų genocido tyrimo centru parengė projektą „Mirties namai 1939-1955 m. Prikeltos atminties žinia“, kuriam Europos Sąjungos programa „Europa piliečiams“ skyrė apie 280 tūkst. litų.

Pagal šį projektą bus tvarkoma buvusio Macikų lagerio teritorija, atliekami istoriniai tyrinėjimai, įamžinami ten žuvę žmonės.
Projektą „Mirties namai 1939-1955 m. Prikeltos atminties žinia“ įgyvendins Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras kartu su Šilutės rajono savivaldybe, Antrojo pasaulinio karo muziejumi (Lenkija), Lietuvos lenkų sąjungos Šilutės skyriumi, Macikų socialinės globos namais, Šilutės muziejumi ir Šilutės Vydūno gimnazija.

Archeologinius ir istorinius tyrimus padės vykdyti Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto darbuotojai.

Pasak Savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausiosios specialistės Redos Švelniūtės, išsamūs archyviniai – istoriniai ir archeologiniai Macikų lagerių tyrimai padės nustatyti juose kalėjusių žmonių aukų skaičių, jų tapatybes, taip pat Macikuose veikusių sovietų ir nacių įkalinimo įstaigų sistemas, lagerių kasdienybę, mirtingumą.

Ypač svarbus archeologinis tyrimas, kuris padės nustatyti lagerių teritorijas ir ištirti masines kapavietes, mat kai kurios aukų palaidojimo vietos nėra ištyrinėtos ir ne visos žinomos.

Be to, bus surinkti ir suarchyvuoti dar gyvų Macikuose kalėjusių žmonių atsiminimai.

Tyrimų pagrindu bus parengta knyga lietuvių ir anglų kalbomis, internetinė svetainė, istorinis turistinis maršrutas ir stendas. Maršrutas bus skirtas ir pritaikytas turizmo, kultūrinėms, edukacinėms ir viešosioms reikmėms.

Vyks tarptautinė konferencija, kurioje dalyvaus 10-ies Europos šalių atstovai: Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Belgijos, Čekijos, vyriausybinės ir visuomeninės organizacijos, švietimo įstaigos, plačioji visuomenė, vietinė bendruomenė, jaunimas.

Konferencijos dalyviai ir svečiai bus pakviesti į aukų pagerbimo akciją. Macikų kaime, lagerių teritorijoje, bus pasodinta magnolija, ji bus papuošta įvairių Europos šalių tautinėmis juostelėmis.

Konferencijos medžiaga bus sudėta į vaizdo plokštelę (DVD)  lietuvių ir anglų kalbomis. Knyga, DVD ir interneto svetainė bus pristatyti Lietuvoje ir Lenkijoje.

spaudos remimo fondas Projektas: „Kultūros uostas: Istorija.”