Macikų lageriui – LR užsienio reikalų ministro L.Linkevičiaus dėmesys

Linkevicius Siluteje_1Penktadienį Šilutėje lankėsi Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Daugiausiai dėmesio šio vizito metu buvo skiriama Macikų lageriui – liūdnąja prasme unikaliam objektui, kuriame veikė dviejų režimų lageriai: nacistinės Vokietijos karo belaisvių ir Sovietų Sąjungos GULAG’o lagerio stovyklos.

Viešnagės metu ministras taip pat aplankė durpių gamybos įmonę „Klasmann-Deilmann“, Vydūno kultūros centrą, Rusnę.

Aplankė Macikus

L.Linkevičius sakė, kad jam smagu apsilankyti Šilutėje, kuri unikali tuo, jog čia yra Macikų nacistinės Vokietijos karo belaisvių ir Sovietų Sąjungos GULAG’o lagerio objektų kompleksas bei neseniai atrastos masinės šių lagerių kapavietės Armalėnuose. Tokių vietų Europoje yra tik keletas.

Anot L.Linkevičiaus, šiuo metu per mažai dėmesio skiriama Macikų lageriui, kuris svarbus tarptautiniu lygmeniu. Taigi svarbu tinkamai sutvarkyti šią vietą ir kad ji gautų Kultūros paminklo statusą.

„Macikų lageris – simboliška ir unikali vieta, nes čia, toje pačioje vietoje, 15 metų veikė ir nacistiniai, ir sovietiniai, ir karo belaisvių, ir civilių lageriai. Kita tokia vieta, kaip Macikai Lietuvoje nežinoma. Europoje panaši vieta dar yra tik Lenkijoje. Šis kompleksas turi būti visapusiškai ištirtas, tinkamai sutvarkytas ir įamžintas. Daug dėl šios vietos sutvarkymo jau padare Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras bei Kultūros paveldo departamentas. Tačiau dar daug reikia padaryti. Nepateisinama, kad Lietuvoje iki šiol likę tokių neprižiūrėtų kapaviečių, ypač, kurios susijusios su mūsų žemėse įvykdytais nusikaltimais žmoniškumui“, – sakė L. Linkevičius.

Kaip greičiau sutvarkyti ir įamžinti Macikų lagerį ir kapavietes, ministras kalbĖjo ir su Šilutės rajono meru Vytautu Laurinaičiu, mero pavaduotoju Algiu Bekeriu, Šilutės savivaldybės darbuotojais bei istorikais.

Macikų lageryje kalėjo, buvo kankinami ir mirė daugiau nei dvidešimties šalių piliečiai. 1939-1944 metais hitlerinės Vokietijos okupacijos laikotarpiu čia veikė karo belaisvių stovykla „Stalag luft VI“, kurioje buvo kalinami Anglijos, Belgijos, JAV, Kanados, Lenkijos, Prancūzijos, SSRS karo belaisviai. 1944-1946 metais sovietai čia kalino vokiečius, rumunus, vengrus, austrus, olandus, lenkus, čekus.

1946 metais įsteigtas GULAG’o Šilutės (Macikų) lageris, kuriame iki 1955 metų buvo kalinami neįtikę sovietų okupacinei valdžiai Lietuvos piliečiai, tarp kurių profesoriai, dvasininkai, kultūros žmonės, ūkininkai, taip pat moterys bei lageryje gimę jų vaikai. Mirtingumas Macikų lageryje buvo itin didelis – Šilutės rajone jau yra rastos ir vis dar atrandamos masinės kapavietės.

Aptarė Šilutės tarptautinį bendradarbiavimą

Susitikimo su Šilutės rajono savivaldybės vadovais metu buvo aptarti ir Šilutės ryšiai su partneriais užsienyje. Meras V.Laurinaitis ministrą supažindino, kad Savivaldybė palaiko tarptautinius ryšius su miestais partneriais Turkijoje, Ukrainoje, Latvijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Vokietijoje. Keletas užsieniečių delegacijų apsilankė ir šeštadienį vykusiame Žuvienės virimo čempionate. Šilutės gimnazijos vykdo mokinių mainų programas su Vokietijos, Indijos mokyklomis.

Ministras taip pat apsilankė vokiško kapitalo įmonėje „Klasmann-Deilmann Bioenergy“, kuri vykdo biokuro ir durpių gamybos bei tiekimo veiklą Lietuvoje, Vydūno kultūros centre Kintuose, o taip pat Rusnėje, kur 2015 metais buvo pastatytas paminklas Indijos lyderiui Machatmai Gandžiui ir jo draugui Hermanui Kalenbachui.

Kartu su ministru Šilutėje lankėsi LR Užsienio reikalų ministerijos ambasadorė ypatingiems pavedimams Gitana Grigaitytė, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša, kuris labai prisidėjo prie to, kad būtų pastatytas paminklas Rusnėje.