Maisto papildai yra maisto papildai, o ne vaistai ir ne maistas. Jie jokiu būdu negali pakeisti nei normalios mitybos, nei medikamentų. Tokia svarbiausia mintis buvo Šilutės valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT) surengtos konferencijos.
Konferencija „Maisto papildai ir specialiosios paskirties maisto produktai, identifikavimas, ženklinimas, neatitikimai“ VMVT surengta dėl dviejų priežasčių: todėl, kad maisto papildus vis plačiau vartoja gyventojai – ir jauni, ir seni, ir sportuojantys, ir net vaikai; ir todėl, kad beveik kas savaitę VMVT gaunama pranešimų apie įvairius prekybos maisto papildais pažeidimus.
Netinkamų vartoti randama nuolat
Į konferenciją sukviesti mažmeninės prekybos vaistais įmonių atstovai Šilutės rajone, vaikų darželių ir mokyklų medicinos darbuotojai ir visi tie, kam rūpi sava ir šeimos narių sveikata, kas nori turėti daugiau žinių, kaip ją išsaugoti.
Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis sakė, jog pastebėta, kad pastaruoju metu vartotojai maisto papildus vertina beveik taip pat kaip vaistus, ir tai kelia nerimą. Juo labiau kad net ir gydytojai vis dar išrašo receptus maisto papildams, kuriuos perkant receptų iš tikrųjų nereikia.
Susimąstyti verčia ir tas faktas, kad nėra tokios savaitės, kada VMVT negautų pranešimo apie prekybos maisto papildais pažeidimus. Nuolat gaunama ir pranešimų, jog vienas ar kitas maisto papildas, gerai jį ištyrus, uždraustas tiekti į rinką ir vartoti.
E.Ciparis taip pat pasidžiaugė, kad Šilutėje nėra tiesioginių maisto papildų importuotojų – tik tarpininkai, tad ir problemų rajone mažiau.
Vyriausiasis tarnybos specialistas Mantas Norvilis parengė pranešimą apie maisto papildų ir specialiosios paskirties maisto produktų notifikavimo taisykles, apie tai, kokius dokumentus ir kaip reikia pateikti maisto papildų importuotojams. Be kita ko, jis priminė, kad nuo 2015-ųjų sausio Lietuvoje bus draudžiama prekiauti maisto papildais, neįtrauktais į maisto papildų sąrašą.
Platintojai turi parodyti dokumentą
Vyriausioji specialistė Virginija Kirjanovienė sakė, kad maisto papildai dažnam gyventojui asocijuojasi su vaistais, bet jie tikrai nėra vaistai, jie gali tik papildyti įprastą mitybos racioną tam tikromis medžiagomis. Pastaruoju metu ėmus labiau kontroliuoti užrašus ant pakuočių, pirkėjai ant jų jau nebemato užrašų, neva tas produktas nuo kažko gydo.
Griežtai draudžiama ant pakuočių nurodyti ir kilogramus, kuriuos neva galima numesti vartojant tą ar kitą maisto papildą.
Tinkamai ir išsamiai nepaženklinti maisto papildai gali būti sveikatai pavojingos klastotės.
Maisto papildais Šilutėje prekiaujama ne tik vaistinėse, bet ir dviejuose Šilutės sporto klubuose, kai kuriose parduotuvėse ar jų skyriuose.
Pasak V.Kirjanovienės, sporto klubuose galima prekiauti šiais produktais, bet tik ne maisto papildų kokteiliais.
Reikia vengti maisto papildus įsigyti abejotinais ir nepatikimais būdais, pavyzdžiui, internetu, turgavietėse, nes tokių produktų kilmė gali būti neaiški, o kokybė – abejotina.
Jei maisto papildus pardavinėja platintojai, vartotojai turi paprašyti parodyti dokumentą, kuriuo gamintojas ar pardavėjas įgaliojo jį pardavinėti šią produkciją. Taip pat platintojas privalo turėti teritorinės VMVT išduotą maisto tvarkymo subjekto pažymėjimą.
Kilus įtarimui kreipkitės į VMVT
Beje, pačiai V.Kirjanovienei Šilutės miesto švenčių metu į rankas pakliuvo ne vienas maisto papildas, kurio sudėtyje buvo žmogaus organizmui kenksmingų medžiagų.
Vartotojai turi žinoti, kad labai svarbu neviršyti nurodytos maisto papildo dozės ir kad juos būtina laikyti vaikams nepasiekiamoje vietoje.
Maisto papildų, kurių vartojimo terminas pasibaigęs, Lietuvos rinkoje beveik neaptinkama.
Beje, kilus neaiškumams ir įtarus, kad produktas gali būti nesaugus, gyventojai ištisą parą gali kreiptis VMVT nemokama telefono linija 8 800 40403.
Rašyti atsakymą