Maisto produktų dalijimas naujose patalpose: patogu ne visiems

maisto dalijimas_turguje-w1000-h2000Savaitės pradžioje tūkstančiams nepasiturinčių rajono gyventojų išdalinti maisto paketai, kuriuose – kruopos, cukrus, konservai, aliejus. Šįkart maisto atsiėmimas Šilutėje sukėlė šiokią tokią sumaištį, nes vyko neįprastoje vietoje – turgavietėje esančiame angare. Privažiuoti iki šios vietos sudėtinga, tad daugelis žmonių, automobilius pasistatę turgaus prieigose, sunkius maišus tempė porą šimtų metrų.

 

Produktų dalijimas vyko greitai, vengiant kontaktų, eilėje žmonės laukė laikydamiesi deramo atstumo, buvo su kaukėmis ir pirštinėmis.
Dalijo neįprastoje vietoje

Pirmadienį Šilutės turgavietės pakraštyje, už „Turgaus urmo“ prekyvietės rikiavosi dešimtys žmonių. Jie čia suėjo atsiimti maisto produktų davinius. Pagal reikalavimus, žmonės stovėjo su kaukėmis, 1 – 2 m atstumu vienas nuo kito. Bet maisto dalybų vieta neatrodė paruošta žmonių susirinkimui – čia pat ant žemės buvo suverstos skaldos krūvos.

Šilutiškiai, paklausti kaip jaučiasi tokioje vietoje, sakė kad viskas gerai. Jiems svarbu, kad maistą išduoda ir laukti ilgai nereikia, o vietos grožis, pasak vieno laukiančiojo, visai nesvarbu. Svarbu, kad sausa ir palyginti patogu, atokiau nuo praeivių akių.
Maisto davinius dalijantys savanoriai dirbo nedidelėje patalpoje, nuo klientų juos saugojo plastmasės skydas. Kiekvienas atėjusysis rodė dokumentus ir ne ilgiau nei per minutę gaudavo baltuose plastikiniuose maišuose supakuotus produktus.

Maisto dalintojos nebuvo linkusios leistis į kalbas. Jos sakė dirbančios įprastą darbą: turi sąrašus žmonių, kuriems atiduoda tai, kas jiems priklauso. Tačiau darbo sąlygomis jos nesiskundė.

Užtat dvi su produktų maišais rankose pakalbintos moterys guodėsi, jog sudėtinga yra privažiuoti prie angaro, nes reikia važiuoti per turgaus teritoriją. Nuvažiavus iki sandėlio, neina apsisukti, atgal tenka sukti atbuline eiga. Todėl daug žmonių pastatę automobilius turgaus prieigose per visą turgų eina iki angaro, o sugrįžta rankose tempdami sunkius maišus.

Paramą gauna 3760 žmonių

Šilutės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis pasakojo, kad paramą maistu balandį gavo 3760 žmonių. Tai kiek mažiau nei 2019-ųjų pabaigoje, kai paramos gavėjų buvo 4028. Visgi šie skaičiai dvigubai mažesni nei prieš 5 metus: 2015 metais paramą maistu gavo apie 8000 rajono gyventojų.

Maisto produktus ir higienos prekes gali gauti gyventojai, kurių vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 187,50 eurų per mėnesį, neskaičiuojant vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio. Esant objektyvioms priežastims, Savivaldybės administracijos nustatyta tvarka, parama gali būti skirta, kai pajamos viršija šią sumą. Pasak A. Šimelionio, pernai rajono politikai priėmė sprendimą, kad išimties tvarka paramą maistu gautų ir tie žmonės, kurių pajamos siekia iki 312 Eur.

Šis sprendimas ypač pagelbėjo pensininkams, ypač vienišiems, kurių pensijos nesiekia 300 eurų. Tokių senjorų padaugėjo nuo 280 iki 485. Parama maistu galėjo pasinaudoti ir vieniši tėvai, gaunantys menkas pajamas.

Nauja vieta ne dėl karantinomaisto dalijimas_turguje_2-w1000-h2000

Nauja maisto produktų dalijimo vieta – Šilutės turgavietėje esančiame angare – sukėlė nemenką sumaištį. Ir nors daugelis manė, kad ši vieta pasirinkta dėl karantino, aiškėja, kad pasikeitimų priežastis kita.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas A. Šimelionis sakė norėjęs, kad maistas ir toliau būtų dalijamas sandėlyje Žuvų gatvėje, kur tai buvo daroma jau daug metų. Tačiau pasibaigė šių patalpų nuomos konkursas, tad teko skelbti naują.
Socialinės paramos skyrius prieš prasidedant maisto dalinimui sulaukė daugybės skambučių ir net lankytojų, klausiančių kur tas sandėlis yra. Senajame sandėlyje Žuvų gatvėje buvo kabinamas skelbimas apie vietos pakeitimą, bet jį nuolat nuplėšdavo.

Maisto dalijimą administruoja Lietuvos Raudonojo kryžiaus (RK) darbuotojos, joms talkina savanoriai. Anksčiau į pagalbą būdavo pasitelkiami ir visuomenei naudingą darbą dirbantys žmonės. Karantino metu šie darbai sustabdyti, tad RK prašė Socialinės paramos skyriaus pagalbos. A. Šimelionis dėkingas Socialinių paslaugų centrui, kuris atsiuntė savo darbuotojus.

Pagal naujus reikalavimus, žmogui skirti maisto produktai paduodami per langą, kad nebūtų jokio kontakto. Atėjusiųjų neprašoma pasirašyti, darbuotojai dirba su apsaugos priemonėmis.

Sutartis tik pusmečiui

Viešuosius pirkimus tuomet koordinavusi Administracijos direktoriaus pareigas laikinai ėjusi Dalia Rudienė pasakoja, jog paskelbus šiuos pirkimus gautas vos vienas pasiūlymas. Pasiūlytos patalpos atitiko reikalavimus, jose, D. Rudienės nuomone, sąlygos darbui dar geresnės nei buvo Žuvų g. Čia galima palaikyti maisto produktams tinkamą temperatūrą, patalpos yra šildomos, kai ankstesnėje vietoje savanoriai dirbdavo šaltose patalpose. Čia yra ir karštas vanduo bei tualetas, ko anksčiau maisto dalintojai neturėjo.

„Dar vienas niuansas – šių patalpų savininkas užsiprašė ir mažesnės nuomos kainos, tad Savivaldybė dar ir sutaupo“, – pasakojo D. Rudienė.

Tačiau ir su šių patalpų savininkais sutartis dabar yra sudaryta tik pusmečiui, su sąlyga, kad ją bus galima pratęsti. Pasak D. Rudienės, Savivaldybei būtų naudinga tokią paslaugą teikti savose patalpose ir tokių Savivaldybė turi. Tačiau toms, kurios tokiam reikalui tiktų, šiuo metu reikia kapitalinio remonto. O planuoti remontus pandemijos metu, žinia, reikalas labai rizikingas.

„Dabar viskas taip keičiasi, kad sunku pasakyti kada galėsime pradėti remontus. Galbūt didelę Savivaldybės biudžeto dalį „suvalgys“ epidemija“, – svarstė D. Rudienė.
Tad visai gali būti, kad maisto produktų krašto varguoliai į turgų keliaus gerokai ilgiau nei pusmetį.