Marių šventė palaiminta lietumi ir pirmaisiais grūdais

kintu svente plaukia i marias DSC08764Praūžęs savaitgalis pamaryje paženklintas tradicine Marių švente, kuri šeštadienį vėl sukvietė visus į Kintus. Nors linksmybes ir Bangpūčio pasveikinimą palaimino ir lietus, tai nesudrumstė šventinio šurmulio – kol lietus girdė žemę, žiūrovai sveikintojų kalbų klausėsi pasislėpę po skėčiais ar glausdamiesi po pastogėmis.

Savo šventėje kintiškiai išplukdė į marias ąžuolų vainiką žuvusiems žvejams atminti, o visų svečių prašė į simbolinį laivelį įpilti naujo derliaus grūdų ir išsakyti linkėjimus. Tik tada bendruomenės verdamas senasis šio krašto gėrimas – kafija – tikrai atneš giliukį (sėkmę).

Pagerbė negrįžusiuosius iš marių

Marių šventę iškilmingai pradėjo Šilutės pučiamųjų ansamblis „Pamario brass“, vėliau šišioniškių tarme į atvykusiuosius kreipėsi renginio vedėja etnografė Indrė Skablauskaitė ir pakvietė atlikti kitus šventės ritualus. Vienas jų – scenoje sudunksėję būgnai, kurie į šventę iš marių ėmė vilioti jų valdovą – Bangpūtį.

Netrukus vandenų platybėse subolavo ir burė, atnešanti gerąją žinią, jog į šurmulį įsilies Bangpūtys. Priplaukęs burine valtele vandenų valdovas su savo pagalbininke Undinėle lipo į sceną ir laimino Pamario gyventojus.kintu svente valtyje IMGP5750

„Kodėl nerimstate, kodėl triukšmaujate? Aš, marių valdovas, ir marių mergelė  nemėgstame triukšmo, nemėgstame keikūnų, tų, kurie barasi. Viskas turi būti taip, kaip aš, marių valdovas, pasakysiu: gyvenkite draugiškai, branginkite vienas kitą ir niekada nepamirškite tų, kuriuos marios priglaudė“, – sakė Bangpūtys, pakviesdamas seniūną Antaną Kližentį ir bendruomenės pirmininkę Sigitą Kasparavičienę iškelti Kintų vėliavą.

Kai vėliava suplevėsavo, dalyviai tylos minute pagerbė tuos, kurie, išplaukę į marias, niekada iš jų nesugrįžo. Paimdamas iš renginio vedėjos ąžuolo vainiką, kurį vėliau išplukdė į marias, Bangpūtys pakvietė visus norinčiuosius užsukti į Ventę ir uždegti žvakeles prie paminklo negrįžusiesiems iš marių.

Virė specialų gėrimą

Marių šventė kasmet įpusėjus vasarai, kai vanduo sušyla ir grūdas išnoksta, sukviečia kintiškius ir svetelius iš aplinkinių gyvenviečių pabendrauti, pasidžiaugti vieni kitais bei pasilinksminti.

Šventės vedėja Indrė kvietė ne tik gražias kalbas sakyti, bet ir pirmųjų grūdų, kurie gretimai stovėjo maišuose, paberti į simbolinį laivelį.

„Šiemet čia, per palaunagę, virsim ir specialų gėrimą, be kurio nė vienas šio krašto gyventojas neapsieina. Virsim kafiją ne bet kokią – giliukio kafiją. O kad ji būtų gardesnė, skalsesnė ir bendruomeniškesnė, kožnas ant scenos užkopęs grūdelius bers ir linkėjimus sakys“, – sakė vedėja.

Sveikinimo žodžius sakė ir grūdus būsimai kafijai „atrinko“ seniūnas A.Kližentis, rajono meras Vytautas Laurinaitis bei sporto varžybų organizatoriai: Kintų pagrindinės mokyklos kūno kultūros mokytoja Lina Leikuvienė, Vaidas Morkūnas, Ramūnas Gečas ir varžybų nugalėtojai.

kintu svente krepsininkai DSCN8492Apdovanoti sporto varžybų entuziastai

Nors apdovanojimų metu pylė sodrus lietus, tačiau šeštadienio ryte, anot L.Leikuvienės, kai Kintų sporto aikštyne virė varžybų aistros, dulkėjo smėlis.   Organizatorių dovanomis apdovanotos trys tinklinio varžybų komandos:. Tai – III vietos laimėtoja „Drift Devil“ (Andrius Surplys, Šarūnas Lygutas, Rimgaudas Lygutas, Mindaugas Balsys), II vietos laimėtoja „Team Dream“ (Tadas Cirtautas, Miglė Urbanavičiūtė, Laura Bagdonaitė, Edgaras Būdvytis) ir nugalėtojas „Švyturys“ (Arnoldas Pielikis, Gvidas Būdvytis, Edvinas Būdvytis, Nedas Neimantas).

Krepšinio varžybose III vieta atiteko „Voveriukams“ (Mantas Andrijauskas, Šarūnas Lygutas, Vidmantas Šimkūnas, Viktoras Sadauskas), II vieta – „Švyturiui“ (Nedas Neimantas, Gvidas ir Edvinas Būdvyčiai), I vieta – „Diedukams“, kurios nariai toli gražu nebuvo panašūs į diedukus  (Rimgaudas Lygutas, Gedas Šlionskis, Mindaugas Balsys, Mindaugas Rimkus).
Tarp rankų lenkikų stipriausi buvo Aurimas Einikis, III vietos nugalėtojas, Vaidas Morkūnas (II vieta) ir tvirtarankis Ramūnas Juknius, išplėšęs pirmosios vietos apdovanojimą.

Šiemet Kintuose buvo atnaujintos ir šaškių varžybos. Beje, prieš kelerius metus būtent kintiškiai garsėjo šio žaidimo profesionalumu, o su kitais dalyviais varžėsi net zoninėse rungtyse. Šiemet šaškių varžybų III vietos nugalėtoju paskelbtas Vaidas Morkūnas, II vieta atiteko Ramūnui Gečui, I vieta – Mindaugui Sakalauskui.

Buvo muzikos ir rungčių šeimoms

Seniūnas A.Kližentis pasidžiaugė, jog sulaukta svečių ir iš aplinkinių vietovių, o vakarop, anot jo, dar turėjo užsukti ir klaipėdiečių būrys. Dėkodamas už organizuotumą ir gražią šventę, meras V.Laurinaitis padovanojo organizatoriams tradicinį krašto skanėstą – šakotį.

Toliau Marių šventė tęsėsi su grupe „Karčema“ (vad. V.Stoškus), kuri pristatė specialią Etnografiniams regionų metams paminėti skirtą programą. Pamaryje aidėjo aukštaičių „Krakoviakas“, suvalkų „O tu pašvilpauki, bernioke“, dzūkų „Girių karaliai“, žemaičių „Galiopas“ ir mažlietuvių „Gumbinė“.

Kol kiemeliuose virė žuvienė, ant žarijų spragsėjo šašlykai, o renginio vedėja Indrė taisė „dievų gėrimą“ kafiją, tarpusavyje pasirungti pakviestos ir šeimos. Vadovaujant Kintų kaitų klubo vadovui Laurynui Juodeškai, dalyviai aiškinosi, kas greičiau nuplauks iki nendrių, kas viena ranka sužvejos daugiau žuvies ir panašiai.

Muzikinę vakaro programą, kuri užtruko beveik iki vidurnakčio, pratęsė choras „Heidė“, vokaliniai ansambliai „Mingė“ ir „Vakarė“, Bikavėnų liaudiškos muzikos kapela „Lolytėlė“, jaunimo roko grupė „Can’t reach“, grupė „Rodeo“, gatvės gimnastai „Quatro“.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ facebook albume!