Mažąja Lietuva domisi ne tik istorikai

minges plenerasVienuolika dienų išlikimo taikinius Pamaryje fiksavę tapytojai ir fotografai po šiemet vykusio jau trečiojo Mingės plenero išsiskirstė kupini idėjų ir pasipildę žinių bagažą. O gražiausios Pamario vietos ir vėl įamžintos ne vieną gyventojų kartą pragyvensiančiuose paveiksluose ir fotografijose.

Pažinimo sėmėsi įvairiai

Pasak Mingės plenero vadovės ir kūrybinio susivienijimo „Atviroji erdvė“ atstovės Aldonos Dobrovolskienės, Minijos kaime vykstantis trečiasis pleneras „Delta. Išlikimo taikiniai“ galutinai įtvirtino iš Vilniaus ir Alytaus atvykusių tapytojų ir fotomenininkų nusiteikimą tyrinėti Mažosios Lietuvos vietoves ir perkelti motyvus į savo paveikslus bei fotografijas.

Tapytojai Arvydas Baltrūnas, Antanas Beinaravičius, Viktoras Binkis, Aldona Dobrovolskienė, Dainora Remeikytė, Arvydas Švirmickas, fotografės Nijolė Kalinauskaitė ir Monika Dobrovolskytė tapė ir fotografavo Drevernoje, Rusnėje, Kintuose, Šilutėje, Mingėje ir Ventėje. Permainingo oro, stiprių įspūdžių ir geros nuotaikos vedami plenero dalyviai ieškojo medžiagos plenero temos plėtojimui.

Pasak A.Dobrovolskienės, menininkams peno davė ne vien vaizdiniai potyriai ir iš to kylančios emocijos. Dailininkai ir fotografai gilinosi į krašto papročius ir tradicijas, skaitė krašto legendas, kalbėjosi su Šilutės muziejaus etnografe Indre Skablauskaite, Kintų Vydūno kultūros centro direktore Rita Tarvydiene, buriuotoju Andriumi Varnu, kapitonu Alfonsu Pekarsku, mingiškiu kaimo turizmo verslininku Šarūnu Šarakausku.

„Nors pokabį su Andriumi Varnu planavome jau pirmojo plenero metu, susitikimas įvyko tik dabar. Būtent šiam žmogui, užaugusiam mažame, bet ypatingame kaime, kuris išugdė svajonę apiplaukti žemę, ir buvo skirtas pirmasis Mingės pleneras.

minges pleneras Aldona Dobrovolskien ir Viktoras Binkis. aut. A. virmickasTuo metu, kai mes dirbome krante, Andrius jachtą buriavo aplink pasaulį. Planavome jį sutikti, tačiau dėl tam tikrų trukdžių vis prasilenkdavome“, – kalbėdama apie tęstinio plenero sumanymus ir idėjas kalbėjo A.Dobrovolskienė.

Antrasis pleneras, įvykęs pernai ir remiamas Kultūros rėmimo fondo, buvo skirtas tarpregioniniam bendradarbiavimui. Veikiami unikalios vietos architektūros, vandens ir vėjo stichijų sandūros, vietos žmonių kasdienybės, kuri neatsiejama nuo gamtos ritmo, menininkai kūrė Minijos, Ventės, Šturmų kaimų vietovaizdžių fragmentu užfiksavusius darbus.

„Surengėme devynias parodas. Septynios jų buvo eksponuotos visose Šilutės rajono bibliotekose, dar viena atidaryta Klaipėdoje, Dailininkų sąjungos galerijoje. Baigiamoji paroda – Vytauto Binkio fotografijų ciklas su skirtingais archajiškos Mingės veidais – pristatyta Vyriausybės rūmuose“, – prisiminė projekto vadovė.

Po dabartį žvalgėsi laiko akimis

Šiemet plenero dalyviai spalvingais potėpiais ir viską pastebinčiomis akimis žvalgėsi net po keletą krašto kampelių. Kiekvienas dailininkas sukūrė po 5-6 kūrinius. Juose vietos rado architektūrinės detalės, aprūdiję laivai, kraštui būdingi ornamentikos fragmentai ir kiti motyvai. Nemažai vaizdų užfiksuota ir fotoaparatais.

„Stengiausi įamžinti praeities detales šių laikų fone. Daugiausia fotografavau Šilutės senamiestyje, kur, jei tik esi pastabus, galima atrasti daug nuostabių dalykų. Nors į Pamarį atsikrausčiau jau prieš trejus metus, per kelias plenero dienas Šilutėje pamačiau tikrai daug nematytų dalykų“, – pasakojo fotografė M.Dobrovolskytė.

Pasak A.Dobrovolskienės, būtent dėl istorinio laiko tėkmės ir jo daromų pokyčių ir buvo pasirinkta tema „Išlikimo taikiniai“. Anot dailininkės, plenero dalyviai stengėsi suprasti, kaip šiandieninės permainos ir laiko tėkmė veikia kalbą, tradiciją, papročius.

A.Dobrovolskienė tiki, kad plenero metu gauta informacija kūrėjams galės pasitarnauti ir vėlesniais kūrybos laikotarpiais.

„Kartu tęsėme ir rimto požiūrio į vietos bendruomenę darbą. M.Dobrovolskytė, kuri yra aktyvi Šyšos ir Mingės bendruomenės narė, visą laiką skatinama pristatyti plenero medžiagą bendruomenei bei puoselėti tuos dalykus, kurie gali ugdyti žmonių kūrybiškumą, stiprinti bendravimo įgūdžius“, – sakė dailininkė.

Pasigrožėti Mingės plenero metu sukurtais darbais jų autoriai planuoja pakviesti lankytojus į parodą Vilniuje.

 

spaudos remimo fondasProjektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.