Mažame bute – našlė ir 16 jos kačių

kates3Apsilankius viename iš daugiabučių Šilutėje, nereikia net žinoti buto, kuriame auginamos katės, numerio. Viską išduoda laiptinėje pasitinkantis stiprus augintinių šlapimo kvapas.

Pati šeimininkė sako nejaučianti, kad iš jos buto sklistų nemalonus kvapas – juk ji ir valo, ir vėdina namus…

O kaimynei, kuri gyvena vienu aukštu aukščiau, net alergija prasidėjo nuo penktus metus vis stiprėjančios smarvės.

Nė vienas kaimynas nežino, kiek kačių moteris glaudžia bute. Mums ji sakė, kad turi aštuonias kates ir vieną šunį. Tačiau praėjusią savaitę atvykusios gyvūnų globėjos rado net 16 kačių.

Pyksta, nes neužjaučia gyvūnų?kates2

Į redakciją kreipėsi 5 metus kaimynės Zuzanos meilę katėms kentusi šilutiškė. Atvykę išklausyti kačių smarvę kenčiančios moters skundus, net kelis kartus pasitikslinome, ar tikrai ji pati neturi augintinių – mat kačių šlapimo kvapas buvo toks stiprus, jog atrodė neįtikėtina, kad jis galėtų sklisti iš aukštu žemiau esančio kaimynės buto.

„Aš ir elektros lizdus kartais užkišu, ir ventiliaciją užkamšau – gal pro ten patenka tas kvapas pas mane. Be perstojo vėdinu namus, šąlu dėl to. Nenoriu pyktis su kaimyne, bet nebegaliu kentėti“, – skundėsi Vanda.

Ne tik kačių, bet ir joms verdamo ėdalo kvapas nemalonus. Pasak Vandos, Zuzana kiekvieną dieną iš turgaus visokias atliekas maišais parsineša ir verda, virtuvėje langą pravėrusi. Riebalų prisisotinę garai kyla aukštyn, nusėda ant lango… Tad ne tik maloniu kvapu namuose, bet ir švariais langais moteris džiaugtis negali.

Bandydavo su kaimyne tarpusavyje aiškintis – ir geruoju, ir pykdavosi. Dažniausiai Vanda sulaukdavo atkirčio, kad ji badaujančių, vargstančių gyvūnų neužjaučianti…

„Nieko tokio, jei ji 1 ar 2 kates turėtų, susitvarkytų su jomis. Siūliau, kad ji kraiką pirktųsi, o ne smėlį iš kažkur kibirais temptųsi – gal mažiau smirdėtų. Bet ji atšovė, kad pinigus iš jos ištraukti noriu“, – bandymus susitarti su kaimyne perpasakoja Vanda.

Suskaičiavo 17 kačių

Kantrybė Vandai trūko, kai gydytojai patvirtino jos įtarimus – nuo kasdienės smarvės moteriai prasidėjo alergija.
Kiek kačių Zuzana turi, kaimynė nežino, tik dažnai mato jas būriais ant palangių tupinčias… Kai kurios kieme dieną laksto, tuomet Zuzana prie namo dubenėlius eilėmis joms sustato, šeria. Vakare visas kates pasikviečia į butą nakvynei.

kates10Pasak Vandos, vienu metu pas kačių mylėtoją užsukusi kaimynė suskaičiavo net 17 jų ir sakė, kad kažkur dar kelios turbūt brazdėjo neišlindusios pasirodyti!

Pasirūpina Zuzana ir tomis katėmis, kurios neina pas ją nakvoti – namelius kieme surentė, rūsyje langelį atvirą palieka.
Vanda sako, kad ir rūsyje smarvė laikosi.

Prieš namo susirinkimus, vykstančius rūsyje, prie šiluminio punkto, gyvūnų mylėtoja patalpas išpurškia įvairiausiais kvapais, išvėdina. Tačiau dažnai ten blusos šokinėja: Vanda pamena kaimyno pasakojimą, jam tik įėjus į rūsį, kojas blusos apnikdavo.
Gaila Vandai, kad su kačių mylėtoja kovoti turi ji viena – mat kaimynai, aukščiau gyvenę, išvažiavo į užsienį, kitame bute naujakuriai dar tik kuriasi. Pirmame aukšte įsikūrusi privati įmonė (grožio salonas), tačiau iki pirmo aukšto toks stiprus kvapas nenueina kaip aukštyn…

Pirmame aukšte įsikūrusios darbuotojos susiduria su kita problema dėl Zuzanos meilės katėms – sugedusios mėsos kvapu vasarą. Mat moteris ant rūsio palangių sukrauna žalią mėsą, o karštomis dienomis ją tuoj apninka musės, mėsa pasmirsta…
Grožio salono kolektyvui vasarą nesinori sėdėti uždarais langais, bet ir nesinori klientų gąsdinti bjauriu kvapu.

Augintinių skaičiaus šeimininkė nežino

Pakalbinome ir pačią Zuzaną, visų pirma paklausėme, kiek šiuo metu pas ją yra augintinių. Buto duris ji iš karto uždarė ir kalbėjomės laiptinėje, tad savomis akimis pamatyti ir suskaičiuoti jų negalėjome.

„Nemažai turiu – gal aštuonias kates ir vieną šunį“, – žodeliu „gal“ moteris parodė, kad tikslaus savo augintinių skaičiaus net pati nežinanti.
kates9
Atskleidė ji, kodėl taip rūpinasi gyvūnais: mat, Zuzana – našlė, ir jeigu neturėtų kačių, bijotų būti viena namuose.
„Man jos atstoja žmogų… Vakare linksmiau būna, pasišneku su jomis, jos ateina pas mane atsigulti į lovą, atsigula kuri nors ant kaklo, gydo murkimu…“, – santykius su gyvūnais nupasakoja Zuzana.

Moteris teigia pati suprantanti, kad kačių turi per daug, bet teisinasi tuo, kad toks jau jos charakteris – ji negali žiūrėti į badaujantį gyvūną.

Savų kačių kvapo nejaučia

Priminėme kačių mylėtojai, kad pagal Gyvūnų laikymo gyvenamosiose vietovėse taisykles tiek jų bute laikyti negalima. Zuzana sako visa tai žinanti ir net neįsivaizduoja, kaip galėtų gyventi, jei reikėtų su jomis atsisveikinti.

Dovanoti kačių ji nenori – vieną kartą bandė dėti skelbimus į laikraštį, bet niekas nesusidomėjo. Pasak moters, kas gi paims svetimą katę, jeigu vis daugiau žmonių gyvūnus išmeta į gatvę.

„Naminę katę paleisti į gatvę tai tas pats, kas žmogui į veidą duoti. Žiauru… Ji neturi nei kur pavalgyti, nei kur atsigulti. Aš turbūt kitaip nei kiti suprantu gyvenimą“ – savo jausmus katėms atskleidžia Zuzana.

Išgirdusi kaimynės priekaištus dėl nemalonaus kvapo, Zuzana nustemba. Ji nežino, iš kur galėtų sklisti kačių šlapimo kvapas – juk ji viską tvarko, pakeičia dėžutes, vėdina namus. Pasak moters, jos katės – tvarkingos: kai reikia, vis nuo kirmėlių vaistų gauna, dauguma iškastruotos. Tik viena katė serganti – moteris įtaria, kad greitai jos neteks.

Svarstydama, kaip pamažinti savo kačių skaičių, moteris dėl vieno yra tikra – į gatvę jų tikrai neišmes.

„Neįsivaizduoju, ką man daryti… Gal vėlai pavasarį, kai išoperuos man koją ir pasveiksiu, važiuosiu į Klaipėdos gyvūnų globos namus jas atiduoti. Iki tol stengsiuosi laikytis, kiek tik galėsiu – jeigu reikės, ir baudas mokėsiu…“, – tikino Zuzana.

Uždaras problemų rataskates7

Šilutės rajono savivaldybės sanitarijos inspektoriui Jonui Čeponiui pranešėme apie šią situaciją. Jį, atvykusį pas Zuzaną, pasitiko 8 katės ir šuo.

Pagal Gyvūnų laikymo gyvenamosiose vietovėse taisykles, daugiabučio namo bute ar individualiame gyvenamajame name leidžiamų laikyti kačių skaičius nustatomas atsižvelgiant į vienam šuniui ar katei reikalingą minimalią ploto normą: 10 kvadratinių buto / namo metrų skiriama vienai katei.

J.Čeponis su Zuzana draugiškai sutarė ir pasirašė sutartį, kad ji iki balandžio pradžios iš visų savo kačių pasiliks tik 2 ar 3.
Apie tai informuotos gyvūnų globėjos – savanorės suskubo padėti moteriai – atvažiavo nufotografuoti jos augintinius, kad katės greičiau rastų naujus šeimininkus ir neatsidurtų gatvėje. Merginoms sukėlus nuotraukas į internetą, išaiškėjo tikras Zuzanos augintinių skaičius – kačių buvo net 16!

Jos gulėjo vonioje, ant mikrobangų krosnelės, lovos, virtuvės stalo – visi buto kampai buvo pilni keturkojų.

Dėl susiklosčiusios situacijos liūdėjusi Zuzana galiausiai parodė, kad veltui tikimasi, jog situacija pagerės: ji prasitarė, jog nežinia, ar ištvers be augintinių – galbūt vietoje išdalintų kačių atsiras naujos. Mat jai labai gaila benamių gyvūnų…