Mažėjant kontrabandos mastams pasieniečiai perima dalį kitų tarnybų funkcijų

Pasienieciu ataskaita_vadai_2Ilgai tarsi po devyniais užraktais savo veiklą slėpusi Lietuvos Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) nutarė keisti taktiką ir… žengti į visuomenę. Tokio sprendimo pasekmė – liepos 20-ąją Šilutėje surengtas VSAT Pagėgių rinktinės I šių metų pusmečio veiklos pristatymas, į kurį atvyko pats tarnybos vadas generolas Renatas Požėla.

Tiesa, tos visuomenės tądien salėje buvo mažuma – vos keli žiniasklaidininkai, seniūnai ir savivaldybės valdžios galvos, visą kitą didžiosios H.Šojaus konferencijų salės plotą užėmė patys pasieniečiai. Bet visiems buvo įdomu sužinoti mūsų valstybės sienos su prieštaringai vertinama kaimyne Rusija saugotojų darbo rezultatus: apie sparčiai mažėjančius kontrabandos mastus, moderniausios įrangos galimybes ir planus ateityje dalyvauti visuomenės gyvenime.

Kontrabandininkai sugalvoja naujų būdų

297 kilometrai – toks Lietuvos sienos su Rusija ilgis, iš kurių 254 km saugo Pagėgių rinktinė. Tai didžiausia rinktinė Lietuvoje, kuriai priklauso 9 užkardos, o joje dirba 824 darbuotojai. Be kita ko, rinktinė turi 31 kinologą ir 30 tarnybinių šunų.

Pagėgių rinktinė šiame krašte yra vienas didžiausių darbdavių.

Visas užkardas pristatęs Pagėgių rinktinės Sienos kontrolės skyriaus viršininkas Laimonas Pocius priminė, kad artimiausia šilutiškiams yra Vileikių užkarda. Čia dirba 45 pareigūnai, kurie saugo 27 sienos kilometrus.

Pasieniečių pateikti duomenys iškalbingai byloja apie tai, kaip smarkiai pastaraisiais metais mūsų krašte mažėjo sienos pažeidimų ir kontrabandos mastai.Pasienieciu ataskaita_Timinskiui

Pavyzdžiui, 2009 ir 2010 metais buvo užfiksuota atitinkamai 110 ir 111 sienos pažeidimo atvejų, o šiemet per pusmetį – tik 8. Kontrabandos mastai mūsų krašte ypač buvo išaugę 2013-aisiais, kuomet konfiskuota net 374 139 pakeliai kontrabandinių rūkalų. 2015 m. Per pusmetį Pagėgių rinktinės pareigūnai sulaikė 12 602, 2016 m. – 20 330, o per 2017-ųjų pusmetį – 16 682 pakelius kontrabandinių cigarečių. Visoje Lietuvoje šiemet jau konfiskuota 576 076 kontrabandinių cigarečių pakeliai.  

Anot Pagėgių rinktinės vado Rimanto Timinskio, stambiesiems kontrabandos gabentojams kelias jau užkirstas, beliko tik „smulkiosios žuvelės“. Didžioji dauguma mūsų krašte sulaikomų kontrabandinių rūkalų pastaruoju metu yra su baltarusiško pavyzdžio banderolėmis.

Beje, įvairių tabako gamybos kompanijų užsakymu atliekami duomenys rodo, jog šalyje kontrabandines cigaretes dar rūko apie 17,5 proc. tautiečių, tuo tarpu Pamaryje tokių belikę tik 7,5 proc.

Tiesa, kontrabandos gabentojų išradingumui ribų, regis, nėra: jie sugalvoja vis naujų būdų per sieną pervežti didelį pelną nešančias prekes. Cigaretės gabenamos vadinamosiomis valtimis – dvynėmis, slepiamos net karstuose, panaudojami savadarbiai lėktuvėliai ir vandens burbulai, išnaudojami potvynio vandenys – kontrabanda įplukdoma tiesiai į kiemus, ir įvairūs kiti būdai.

Buvo atvykęs ir… V.Putino apsaugininkas

Pasiekti gerų rezultatų, be kita ko, pavyksta ir todėl, kad pasieniečiai turi daugybę modernios įrangos. Anot pranešėjo L.Pociaus, visas Nemunas yra stebimas ištisą parą, pasienyje baigiamos įrengti tvoros, o iki 2020 metų visame sienos su Rusija ruože bus įrengtos kompleksinės vaizdo stebėjimo sistemos.

Vileikių užkardoje 2013 m. įdiegta vaizdo stebėjimo sistema leido iki minimumo sumažinti sienos pažeidimo atvejų, tad dabar, pasakR.Požėlos, nepastebėti pažeidėjų jau galima nebent tik dėl žmogiškojo faktoriaus.

Sienos pažeidimo atvejų, pasak L.Pociaus, labai sumažėjo ir kitose netoli mūsų esančiose užkardose.

VSAT vadai gerai žino, kad pasienio pareigūnai neretai susiduria su vietinių gyventojų nepasitenkinimu dėl jų stabdymų ir tikrinimų. Tačiau pasieniečiai prašo geranoriškumo ir supratimo ir primena, kad tai – tiesiog jų pareigos, kurias stengiasi atlikti tinkamai. Pagal galimybes pareigūnai „stengiasi neįkyrėti vietiniams gyventojams“.

L.Pocius pasakojo, kad pernai Vileikių užkardos ruože buvo sustabdytas… buvęs Rusijos prezidento V.Putino apsaugos darbuotojas, atvykęs čia neva pirkti kažkokios priekabos…

Pagėgių rinktinės vadas R.Timinskis patikino, jog ir ateityje pasienio pareigūnai stengsis netrukdyti pasienio gyventojams gyvenimo, o tik talkins jiems renginių metu.

Stengsis, kad juos žinotume

Pasienieciu ataskaita_padekosVSAT pareigūnai džiaugiasi sklandžiu bendradarbiavimu su vietinėmis žinybomis, bendradarbiauti jie kvietė ir seniūnus bei įvairių švenčių organizatorius.

Pasak R.Požėlos, tarnyba neseniai pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lietuvos savivaldybių asociacija, tad dabar išvykos į savivaldybes nebebus naujiena. Organizacija taps „maksimaliai atvira“ ir stengsis visuomenei pristatyti bent jau didžiąją dalį savo veiklos.

„Prašau savivaldybės vadovų, kad mums dar plačiau duris atvertų. O jei neatvers, mes lįsime per langus. Stengsimės, kad mus žinotų“, – tokias naujausias nuostatas įvardijo svečias.

Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis pastebėjo, kad pasienio ruože gyvenantiems žmonėms, kuriuos nuo kaimyninės Rusijos skiria tik upės vaga, tokie susitikimai ypač reikalingi. „Ir ateityje lauksim tokių pasitarimų“, – sakė meras.
Pasak R.Požėlos, šešėlinė ekonomika ir cigarečių kontrabandos „verslas“ nors ir traukiasi, bet vis dar išlieka visos tarnybos prioritetu visoje šalyje. „Reikia užkardyti šitą blogį, o norint tai padaryti, rezervų dar galima rasti“, – sakė js.

Nuo 2018 metų pasienio pareigūnams bus suteikti dar didesni įgaliojimai, jie perims dalį policijos ir aplinkosaugininkų funkcijų, tad turės ir dar daugiau veiklos. Pasieniečiai galės surašyti protokolus Kelių eismo taisyklių, aplinkosaugos ar medžioklės taisyklių pažeidėjams, tad dėl tokių pažeidimų jiems nebereikės kviestis policijos.

„Jau turėsime teisę ne tik pirštu pagrūmoti“, – sakė tarnybos vadas R.Požėla.

Renginio pabaigoje VSAT ir Pagėgių rinktinės vadovai įteikė padėkos raštus visai grupei geriausiai dirbančių pareigūnų.